Rozliczanie kosztów wynajmu pojazdu za granicą

Wynajem samochodu to często i chętnie wybierane rozwiązanie przez wielu przedsiębiorców. Nie tylko tych, którzy potrzebują zyskać mobilność w kraju, ale również poza granicami Polski.

Rozróżnienie kosztów

Na początek warto zauważyć, że koszty związane z wynajęciem samochodu bywają różne i różnie są one traktowane w aspekcie księgowości. Czym innym bowiem jest koszt, tzw. czynsz, związany z opłatą, jaką firma uiszcza wypożyczalni za sam fakt udostępnienia pojazdu w wybranym terminie. Zupełnie czymś innym są koszty związane z użytkowaniem, jak choćby zużycie paliwa. Są to zupełnie inne kategorie kosztów i podlegają odrębnym zasadom podczas ich rozliczania.

Czynsz wynajmu samochodu

Opłata ta może być w całości uwzględniona w kosztach prowadzonej działalności. I w tej kwestii nie ma w zasadzie ograniczeń, gdyż koszt może w całości zostać rozliczony. Oczywiście, jeśli firma jest w stanie udokumentować poniesione wydatki. Potwierdzeniem wysokości kwoty wynajmu będzie faktura, którą wystawi firma wynajmująca pojazd. Wybierając samochód na wyjazd służbowy warto wcześniej sprawdzić dokładną ofertę wypożyczalni, zwracając w szczególności uwagę na kwestie związane z wynajmem dla firm. Gdzie szukać takich informacji? Najlepiej w pierwszej kolejności zaglądnąć na stronę internetową wybranej firmy. Szukając auta w Londynie ciekawe rozwiązania oraz eleganckie i ekskluzywne samochody oferuje firma https://www.007londonescorts.com.

Koszty użytkowania

Podstawowym kosztem użytkowania samochodu jest paliwo. Bez względu na to czy to samochód firmowy czy wypożyczony. Nie pojedzie, jeśli nie będzie odpowiedniego paliwa. Jednak żeby rozliczyć koszty związane z paliwem oraz inne wynikające wprost i związane z korzystanie z samochodu należy spełnić dodatkowe warunki. Podstawową kwestią jest tzw. kilometrówka, czyli specjalna ewidencja, w której dokumentujemy rzeczywistą odległość, jaką pokonaliśmy samochodem. Jednak uwaga, przejechane kilometry związane mogą być wyłącznie z przejazdami wynikającymi z potrzeb służbowych, jak np. dojazd do klienta w przypadku serwisantów itp. Wszystko musi zostać udokumentowane tak, aby rozliczenie nie budziło żadnych wątpliwości.

Podatek u źródła

Gdy decydujemy się na wynajem auta podczas delegacji za granicą warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. A mianowicie tzw. “podatek u źródła”. Jest to specyficzna forma opodatkowania, której podlegają płatności o charakterze transgranicznym. Podatek ten stosuje się wówczas, gdy uzyskujący przychód oraz dokonujący wpłaty mają inną, w rozumieniu terytorialnym i administracyjnym, rezydencję podatkową.

(tekst sponsorowany)

 

Kategoria artykułu: Ciekawostki

Tagi: , , ,

reklama

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.