Montaż klimatyzacji w domu – jak odpowiednio wybrać?

Wahania temperatur mogą być uciążliwe, zwłaszcza w domu. Zarówno latem, kiedy na zewnątrz aura przewyższa 25 stopni Celsjusza, jak i zimą, kiedy z kolei spada poniżej zera, temperaturę w mieszkaniu czy domu trzeba odpowiednio dostosować. Obecność klimatyzacji kojarzy się głównie z biurowcami, galeriami handlowymi i samochodami, jednak istnieje również możliwość założenia jej w domu bądź mieszkaniu. Okazuje się, że posiadanie klimatyzatora przydaje się nie tylko w upalne lata, ale również sprawdzi się w mróz. Jakie są zalety i wady posiadania klimatyzatora w prywatnym domu?

Klimatyzator jest całością złożoną z kilku współdziałających ze sobą elementów: parownika, skraplacza, wentylatorów, sprężarki i zaworu rozprężnego. Jego działanie polega na przekazywaniu czynnika chłodzącego pomiędzy parownikiem a skraplaczem i wydawaniu chłodnego powietrza na zewnątrz. Zazwyczaj budowa klimatyzatorów wygląda podobnie i składa się z dwóch części: wewnętrznej – w pomieszczeniu – odpowiadającej za wytwarzanie chłodnego lub ciepłego powietrza i rozprowadzaniu go po pomieszczeniu, i zewnętrznej – poza budynkiem – wydawanie powietrza na zewnątrz.

Który klimatyzator do domu?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów klimatyzatorów. Każdy z nich będzie wymaga oczywiście nieco innego montażu i obsługi i wiąże się z innymi kosztami. Dowiedz się więcej o tym, ile kosztuje montaż klimatyzacji: https://www.caligo.pl/serwis/montaz-klimatyzacji/. Najczęściej spotyka się klimatyzatory monoblokowe, których obie części mieszczą się w środku lokalu, a powstające gorące powietrze wyprowadzane jest rurą harmonijkową na zewnątrz. Bardziej zaawansowany typ klimatyzatora to mechanizm typu Split, którego jedna część odprowadzająca powietrze montowana jest na zewnątrz, druga zaś pozostaje w środku. Oba te elementy połączone są za pomocą przewodów freonowych. Wymienić można tu jeszcze klimatyzator typu Multi–Split, który ma podobne zastosowanie, lecz umożliwia podłączenie większej liczby parowników.

(tekst sponsorowany)

 

Kategoria artykułu: Ciekawostki

Tagi: , , ,

reklama

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.