Jaki rodzaj posadzki warto wybrać do własnego domu?

Posadzka to jeden z elementów wystroju wnętrza, który w dużym stopniu decyduje o wyglądzie pomieszczenia – przyciąga wzrok i stanowi idealne tło dla każdej aranżacji. Ponieważ będzie Ci służyć przez lata, powinna być trwała, estetyczna i praktyczna. Z jakiego więc materiału powinna być wykonana?

Żywica epoksydowa

Podłoga z żywicy epoksydowej charakteryzuje się wysoką trwałością, twardością i wytrzymałością. Nie szkodzą jej też substancje chemiczne, wykazuje wysoką odporność na uszkodzenia i ścieranie.

Wnętrze, w którym zastosowano ten materiał, sprawia wrażenie większego – bezspoinowana technika wykonania tworzy gładką powierzchnię, która skutecznie odbija światło w pomieszczeniu. Żywica epoksydowa jest bardzo higieniczna, co oznacza, że nie przyciąga kurzu i innych zanieczyszczeń, które mogłyby utrudnić utrzymanie posadzki w nienagannej czystości. Dużą zaletą jest także możliwość jej zastosowania na ogrzewaniu podłogowym.

Inwestorzy doceniają posadzkę z żywicy epoksydowej również za jej walory dekoracyjne. Tego typu podłoga czyni każde pomieszczenie stylowym i eleganckim. Posadzka żywiczna może być transparentna, kolorowa, matowa, a nawet błyszcząca, co pozwala na stworzenie indywidualnego wnętrza, które w pełni oddaje charakter domowników. Więcej o posadzkach epoksydowych piszą między innymi Kalkulatory Budowlane.

Wylewka kauczukowa

Naturalne właściwości i budowa homogeniczna kauczuku sprawiają, że wylewka kauczukowa wyróżnia się wysoką trwałością na ścieranie i zabrudzenia. Posadzki z tego materiału są łatwe w utrzymaniu czystości i nie wymagają stosowania specjalistycznych środków chemicznych – wystarczy regularnie wyczyścić je padami, które jednocześnie pielęgnują posadzkę. Ponadto, podłoga kauczukowa cechuje się niskim poziomem emisyjności, co zapewnia zachowanie zdrowego powietrza w pomieszczeniu.

Wylewka kauczukowa daje też duże możliwości aranżacyjne wnętrza. Wykładziny dostępne w wielu wariantach kolorystycznych, w formie płytek lub rolek o różnej grubości pozwolą Ci z łatwością dostosować wygląd podłogi do stylu danego pomieszczenia.

Podłoga z kauczuku ma wiele zastosowań. Może być wykorzystana nie tylko w domu, ale również w obiektach przemysłowym o dużym natężeniu ruchu. Sprawdzą się również w pomieszczeniach gospodarczych, domowej siłowni, warsztatu czy kotłowni.

Posadzka polimerowa

Posadzka polimerowa znajduje swoje zastosowanie w domach, mieszkaniach i budynkach użyteczności publicznej. Posadzki z żywicy poliuretanowej coraz częściej wykonuje się również na zewnątrz (np. tarasie), gdyż są bardzo elastyczne i odporne na działanie promieni słonecznych. Taka podłoga jest też odporna na uszkodzenia, które mogą powstać w wyniku uderzeń, oraz mikropęknięcia podkładu, które przyczyniają się do matowienia powierzchni posadzki.

Posadzka polimerowa może przybierać dowolne barwy, dzięki czemu możliwy jest wybór takiej wykładziny, która sprosta naszym indywidualnym oczekiwaniom.

Wylewanie posadzki – o czym warto pamiętać?

Osoby, które zdecydują się na posadzkę żywiczną w swoim domu, powinny pamiętać, że podkład z jastrychu cementowego nie zawsze odpowiada wymaganiom podkładu przeznaczonego pod posadzki z żywicy. Chodzi tu głównie o wytrzymałość mechaniczną i równość podkładu. W związku z tym konieczna jest naprawa jastrychu po obowiązkowym śrutowaniu lub szlifowaniu, która polega na połączeniu pęknięć i nacięć za pomocą skurczowych klamer stalowych, a następnie zalaniu żywicą reperacyjną. Kolejnym krokiem jest wykonanie wylewki samopoziomującej, której grubości zależy od nierówności podkładu z jastrychu lub wysokości istniejących posadzek.

Ile kosztuje wykonanie posadzki z żywicy?

Wykonanie posadzki żywicznej nie należy do najtańszych inwestycji. Cena za 1m2 zależy jest od kilku czynników, w tym powierzchni, grubości i wykorzystanych materiałów. Szacuje się jednak, że koszt zakupu materiału wynosi ok. 150-250 zł/m2.

Warto jednak pamiętać, że cennik posadzek z żywicy będzie bardziej atrakcyjny przy większych powierzchnia. Oznacza to, że im większy metraż podłogi do ułożenia, tym mniejsza cena w przeliczeniu na metr kwadratowy.

(tekst sponsorowany)

 

Kategoria artykułu: Ciekawostki

reklama

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.