Jak czyścić przenośnik taśmowy i linię produkcyjną?

Oczyszczanie przenośników taśmowych, stosowane tak często w rozbudowanych zakładach produkcyjnych, wymaga zastosowania specjalistycznych urządzeń o zróżnicowanej charakterystyce i przeznaczeniu. Najczęściej wykorzystuje się w tej roli zaawansowane parownice, zarówno w konfiguracji stacjonarnej, jak i mobilnej.

Jak skutecznie czyścić podajniki taśmowe?

Charakterystyka techniczna podajników taśmowych wymaga zastosowania dokładnie przylegających parownic, równomiernie oczyszczających powierzchnię podajnika. W tym celu stosuje się zróżnicowane konstrukcyjnie ssawy czyszczące, wraz z dodatkowymi akcesoriami i urządzeniami.

Urządzeniem tym są najczęściej odkurzacze przemysłowe, usuwające nadmiar pary wodnej, zaimplementowane bezpośrednio do konstrukcji ssawy. Tym samym, pełni ona rolę zarówno nawilżacza, jak i osuszacza, w zależności od obsługiwanego trybu pracy.

Zalety automatycznego mycia przenośników taśmowych

Zastosowanie mobilnych i stacjonarnych parownic w procesie czyszczenia przenośników taśmowych i linii produkcyjnych, wiąże się z wieloma zaletami.

 • Oszczędność czasu, która wynika ze specyficznego usytuowania parownic. Ssawa oddziałuje na całą powierzchnię taśmy, pokrywając ją warstwą pary wodnej, a następnie osuszając.
 • Wyeliminowanie mycia ręcznego – proces oczyszczania podajników taśmowych z zastosowaniem parownic, jest w pełni zautomatyzowany i… szybki. Nie wymaga zaangażowania pracowników, co znacznie redukuje ewentualne koszty czyszczenia.
 • Możliwość czyszczenia w toku procesu technologicznego. Implementacja ssawy czyszczącej jest bardzo prosta. Nie zajmuje ona dużo miejsca, dzięki czemu z powodzeniem można ją zainstalować w dowolnym miejscu (w przypadku urządzeń przenośnych), bądź wcześniej zaprojektowanym (dotyczy urządzeń stacjonarnych).
 • Możliwość dalszej rozbudowy, poprzez systemy wykorzystujące zaawansowane układy automatyczne, np. dozujące parę wodną w określonym momencie.
 • Duża funkcjonalność, wynikająca ze stosunkowo łatwego usuwania różnych rodzajów zabrudzeń. Niewątpliwą zaletą jest tu zastosowanie pary wodnej, która charakteryzuje się wysokim stopniem oddziaływania na zabrudzenia o różnym pochodzeniu.
 • Zwiększenie jakości czyszczenia, wynikające ze specyfiki tej technologii. Zastosowane ssawki, doskonale dolegają do czyszczonej powierzchni. Dzięki temu, zabrudzenia są usuwane w sposób permanentny i całkowity, bez ryzyka pozostawienia niedoczyszczonych przestrzeni.
 • Brak negatywnych skutków oddziaływania wilgoci na środowisko przenośnika, co jest spowodowane wykorzystaniem odkurzacza przemysłowego, w procesie oczyszczania powierzchni taśmy.

Parownica i jej integracja z linią produkcyjną

Rzetelne dopasowanie parowego systemu czyszczącego do posiadanych przenośników taśmowych, to bardzo złożony i skomplikowany proces.

Składa się on z kilku elementów:

 • testów, w ramach których zostanie przeanalizowana funkcjonalność ssaw w określonym otoczeniu,
 • dokładnych pomiarów szerokości taśmy,
 • sporządzenia rysunku technicznego i ewentualnego modelu 3D (do końcowej akceptacji Klienta)
 • wykonanie i wdrożenie finalnego urządzenia, a także – jeśli zachodzi taka potrzeba – jego zsynchronizowanie z innymi układami automatyki.

Parownica, czyli serce układu

Niezależnie od liczby ssaw i stopnia ich zautomatyzowania, centralnym elementem całego układu nadal pozostanie parownica.

Przy wyborze urządzenia do zastosowań przemysłowych, warto kierować się następującymi parametrami:

 • wydajność pracy, czyli ile litrów pary wodnej, może wyprodukować określone urządzenie w danej jednostce czasu,
 • moc, która w instalacjach przemysłowych powinna oscylować w okolicach 10 – 11 kW,
 • inne aspekty techniczne (sposób podłączenia, liczba wejść itd),
 • sposób zasilania – preferowane są urządzenia zasilane prądem trójfazowym, gwarantującym większą wydajność i stabilność pracy.

Podsumowując, skuteczne czyszczenie podajników taśmowych, wymaga zastosowania kompletnych rozwiązań, zapewniających efektywną produkcję pary wodnej, wydajność pracy i możliwość dostosowania ich do rozbudowanych układów automatyki przemysłowej.

Zobacz wideo instrukcję, jak w praktyce działa system czyszczenia linii produkcyjnej?

Produkty do mycia i konserwacji podajników taśmowych i linii produkcyjnych możesz zamówić na stronie polskiego dystrybutora parownic: https://multi-matic.pl/k/urzadzenia-czyszczace/parownice/czyszczenie-przenosnikow-tasmowych/

(tekst sponsorowany)

 

Kategoria artykułu: Ciekawostki

Tagi: , ,

reklama

Komentarzy (1)

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.