Wady i zalety monitoringu

Aktualnie przodującym systemem ochrony swojego terenu, lub posiadłości jest nadzór video. Jest to najprawdopodobniej najskuteczniejsza forma zabezpieczenia swojego mienia. Ma ona w sobie wiele zalet, jak i szereg wad, które zostaną opisane.

Kadry z monitoringu znacznie ułatwiają poszukiwania sprawcy uchybień lub przestępstw, ale ten komfort nie posiada ceny z dolnej półki, w którą są wliczone koszta zakupu, ewentualnej naprawy i konserwacje, czy potrzeby montażu. W takiej sytuacji warto się zastanawiać, co jest ważniejsze- poczucie bezpieczeństwa i spokojny sen, czy oszczędzanie. Profesjonaliści ze sklepu Montersi.pl pomogą przybliżyć temat systemu monitoringu.

Telewizja przemysłowa

Inaczej monitoring CCTV jest złożonym systemem monitorującym, na który składają się kamery, mikrofony, routery, dyski twarde, zasilacze, kable i system okablowania i ochraniacze na obiektywy.

Aktualnie na rynku znajdziemy kilka rodzajów takiego monitoringu. Przykładowe to:

  • Monitoring IP,
  • Monitoring HD-CVI,
  • Monitoring HD=TVI,
  • Monitoring AHD,
  • Monitoring analogowy.

Z systemów można wyróżnić:

– System analogowy, który jest tańszą, dostępną opcją ochrony. Są różne rodzaje- te troszkę bardziej kosztowne posiadają rejestrator IR, który polepsza jakość obrazu w dzień jak i w nocy. Najlepiej montować je do nadzorowania małych terenów.

– System cyfrowy Mpix, czy HD SDI, który charakteryzuje się rejestrowaniem obrazu o dobrej jakości i rozdzielczości, jednakże słabo radzi sobie po zmroku. Zalecany jest na duże posiadłości.

Porównanie monitoringu przewodowego i bezprzewodowego

Warto pamiętać, że w trakcie montażu można wybrać między systemem video bezprzewodowym, lub przewodowym. Ten pierwszy łączy się sygnałem WiFi i wówczas potrzebne jest jeden rodzaj okablowania, które łączy się z zasilaniem. Dzięki takiemu systemowi jest on szybki w montażu niezależnie od umiejscowienia. Drugą zaletą jest możliwość dowolnego przenoszenia kamer, a trzecią, iż ściany budynku nie ucierpią na montowaniu tego rodzaju monitoringu, gdyż nie ma konieczności nawiercania ściany, przeciągania kabli itp. Kamery można znaleźć na stronie https://www.montersi.pl/monitoring-ip

Idąc analogicznym tokiem myślenia, to, co jest zaletami kamer bezprzewodowych, jest wadami tych przewodowych. Co może być kłopotem w użytkowaniu nieokablowanych kamer, to możliwość sparowania sześć kamer na jeden router. Gdy jest konieczność posiadania większej ich ilości, należy dokupić wzmacniacz sygnału lub kolejny router. Innym punktem wartym uwagi jest zasięg kamer, gdyż wynosi on nie więcej jak 100 metrów i czasem dochodzi do zakłóceń falowych w zderzeniu się z innym, budynkiem lub ścianą. Rozwiązanie jest takie samo, jak w poprzednim przykładzie. Warto tutaj zaznaczyć, że w systemie przewodowym takie sytuacje nie mają miejsca.

Dodatki

Aby dokładnie zadbać o kondycję zainstalowanego monitoringu należałoby zaopatrzyć się w dodatkowe zabezpieczenia, takie jak powłoki węglowe, które chronią kamery od szkód mechanicznych. Kolejnym punktem jest dodatkowa ochrona okablowania przez zniszczeniami i nie wolno zapominać o ochronie przed efektami zjawisk atmosferycznych.

Jeśli zastanawiasz się jaki monitoring wybrać, sprawdź już dziś ofertę sklepu Montersi.pl

(tekst sponsorowany)

 

Kategoria artykułu: Ciekawostki

Tagi: , ,

reklama

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.