Cięcie CNC – zalety i zastosowanie

Produkcja metalowych elementów jak i sama obróbka metali to branża zyskująca na coraz większej popularności. Owa popularność to pokłosie szerokiego zastosowania oraz wykorzystania najnowszych technologii.

Obecnie tego typu rozwiązania doskonale sprawdzają się w przypadku przemysłu maszynowego, transportowego, kolejowego, lotniczego, meblarskiego, dekarskiego oraz elektronicznego. Współcześnie najczęściej korzysta się z innowacyjnych technologii opierających się na sterowanych komputerowo maszynach typu CNC.

CNC czy metody tradycyjne?

 Technologie związane z zastosowaniem maszyn typu CNC zyskują coraz szersze grono miłośników. Tego rodzaju maszyny dokonują precyzyjnych i co ważne – powtarzalnych cięć, bez względu na rodzaj użytego materiału. Chcąc osiągnąć jak najwyższą jakość procesu obróbki należy wybrać właśnie wariant CNC. Tradycyjne metody pochłaniają znacznie więcej czasu, a co za tym idzie – pieniędzy. Pracownicy fizyczni nie są powtarzalni, a ich efektywność spada. W tej sytuacji jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest wykorzystanie nowoczesnych maszyn typu CNC.

Praktyczne rozwiązania CNC

 Urządzenia wykorzystywane do cięć typu CNC są sterowane numerycznie. Na wyposażeniu urządzenia znajduje się mikrokomputer, który można w sposób dowolny zaprogramować. Ważą rolę odgrywają tu sterownki programowalne PLC – https://www.ebmia.pl/automatyka-sterowniki-programowalne-c-197_35.html Aby przeprowadzić cięcie typu CNC należy na początku wykonać odpowiedni projekt – do tego celu niezbędne jest profesjonalne oprogramowanie. Następnie rozpoczyna się proces nadzorowania realizacji projektu, bowiem system działa automatycznie. Istnieją trzy metody cięcia – laserem, plazmą oraz strumieniem wody. Dobór metody związany jest przede wszystkim z rodzajem cięcia oraz materiałem, który mamy do dyspozycji.

Zalety cięcia CNC

 Do najważniejszych zalet tytułowego rodzaju cięć zaliczamy przede wszystkim wysoką precyzję wykonania. To właśnie z owej precyzji wynika powtarzalność nawet najdrobniejszych detali, które często są nie do wychwycenia gołym okiem. Obróbka CNC to także rozwiązanie oszczędne, bowiem wykorzystuje minimum materiałów – odpadów jest jak najmniej, dzięki czemu możemy je ponownie użyć. Ostatnim walorem jest czysta i gładka powierzchnia cięcia – po zakończonym procesie nie musimy skupiać się na nierównych krawędziach i nader często chropowatej powierzchni.

Jak przebiega proces cięcia laserem CNC?

 Najpopularniejszą metodą cięcia typu CNC jest wykorzystanie lasera. Polega ono na termicznym dzieleniu materiału, które następuje przez sublimację, topienie, bądź wypalanie. Cięcie laserem polega na punktowym wprowadzeniu energii, która ma postać wysokoenergetycznego strumienia tnącego.

Zalety zastosowania lasera CNC

 Do najważniejszych zalet wykorzystania lasera w obróbce CNC zaliczamy produkt, który można poddać dalszej obróbce bez dodatkowych procesów technologicznych. Dzięki temu zaoszczędzamy sporo materiału oraz czasu. Dokładność prowadzenia strumienia pozwala uzyskać doskonałą jakość cięcia oraz wysoki stopień podtrzymania wymiarów elementów konstrukcyjnych. Laserem można ciąć nie tylko metale, ale także pleksi, polichlorek winylu, polietylen, szkło, drewno, papier, ceramikę, tekstylia oraz wiele innych. Cięcie laserem jest w pełni higieniczne – bezdotykowe, a więc z powodzeniem można go użyć w celach spożywczych.

Artykuł powstał dzięki współpracy ze sklepem EBMiA.pl oferujący elementy budowy maszyn i automatyki.

(tekst sponsorowany)

 

Kategoria artykułu: Ciekawostki

Tagi: , ,

reklama

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.