Chemia stanowi nieodzowny element życia człowieka

Człowiek jest jej częścią, dlatego warto uczyć się chemii, aby lepiej zrozumieć nas samych, a także świat, który nas otacza. Przedstawiamy 10 ciekawostek chemicznych, które zainteresują chemią nawet najbardziej opornych. Kwas żołądkowy  Gruczoły wydzielnicze żołądka człowieka ciągle produkują sok żołądkowy. Składa się on z wody, kwasu solnego i pepsyny. Najważniejszym składnikiem jest jednak kwas solny, zwany także chlorowodorem. Zmiany w jego stężeniu skutkują chorobami żołądkowymi, zwłaszcza nadkwaśnością i nadkwaśnością. Kwas solny ma istotne właściwości żrące. Jego roztwór w organizmie ułatwia trawienie. Ilość kwasu solnego produkowana przez żołądek człowieka wynosi ok. 1,5-2 litrów na dzień. Mimo to kwas ten nie niszczy żołądka, gdyż w strukturze nabłonkowej żołądka w trakcie tylko 1 minuty wymianie ulega aż 500 tys. komórek. Kwas solny zapewnia bakteriobójczą ochronę dla żołądka. Odczyn w żołądku ma charakter kwaśny, zwykle na poziomie 1,0-1,8 pH.  Interesujesz się chemią a nauka jest ciężka i trudna? Platforma preply.com/pl/skype/korepetycje-z-chemia może być rozwiązaniem,

 

  • Kreozol

Charakterystyczna i wystarczająca intensywna, by ją poczuć woń unosząca się nad torami kolejowymi w ciepły dzień pochodzi ze związku chemicznego o nazwie Kreozol o wzorze C8H10O2 i nazwie systematycznej 2-metoksy-4-metylofenol lub 4-metylogwajakol. Jest on składnikiem oleju, który stosowany jest do impregnacji kolejowych podkładów drewnianych. Ponadto znajduje się w nasionach wanilii w postaci glikozydu.

 

  • Pseudoefedryna

Składnik popularnych leków na katar, który ma za zadanie objawowo leczyć zapalenie błony śluzowej nosa i zapalenie zatok, to organiczny związek chemiczny, którego działanie jest podobne do adrenaliny. Pseudoefedryna ma również działanie narkotyków podobne. Działa słabiej niż amfetamina. Po zażyciu tabletek na katar jesteśmy pobudzeni i w lepszym stanie do przyjmowania wiedzy. Efekt jest jednak krótkotrwały, a przy niewłaściwym go stosowaniu do zaleceń, może uzależniać. W lekach na katar znajdziemy pseudoefedrynę w postaci siarczanu lub chlorowodorku.

Najdokładniejszy zegar na świecie

Swoje działanie zawdzięcza pierwiastkowi Iterb, w tablicy Mendelejewa oznaczonego jako Yb. To miękki metal, którego wykorzystali amerykańscy naukowcy do konstrukcji mechanizmu najdokładniejszego zegara na świecie. Elementy, które odmierzają czas w tym zegarze to atomy Iterbu. To aż 10 tys. atomów Iterbu schłodzonych do temperatury 10 mikrokelwinów, które zamknięto w laserową pułapkę. Niedokładność najdokładniejszego zegara to 1 sekunda na 31 miliardów lat.

 

  • Węglany wapnia i magnezu

Kamień w czajnikach elektrycznych i gazowych to nic innego jak osadzone sole kwasu węglowego: węglany wapnia i węglany magnezu. W celu pozbycia się tego osadu należy dosypać do wody kwasek cytrynowy, a następnie zagotować wodę w zakamienionym czajniku. Kiedy woda z kwaskiem cytrynowym zaczyna wrzeć, uwalnia się dwutlenek węgla, zaś sole kwasu cytrynowego przechodzą do roztworu wolnego.

 

  • Kapsaicyna

Za ostry smak papryczek chili odpowiada alkaloid o nazwie kapsaicyna, czyli C18H27NO3. Ten chemiczny związek oddziaływuje na receptory bólu w jamie ustnej, przez powoduje odczuwanie pieczenia. Ilość kapsaicyny w potrawach i ich składnikach mierzona jest w skali Scoville`a (SHU) i w przypadku czystej kapsaicyny wynosi 15000000-16000000 SHU. Sos Tabasco w wersji klasycznej zawiera 2500-5000 SHU. Ma ona działanie antyoksydacyjne i przeciwdrobnoustrojowe. W dużych dawkach jest trucizną. W ostatnim okresie naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham w Anglii przeprowadzili badania nad kapsaicyną, którą podawano do organizmu człowieka wewnętrznie. Okazało się, że ma ona zdolność wychwytywania komórek rakowych i zabijania ich mitochondriów, które odpowiadają za podział i rozrost tych komórek.

Wiązania dwusiarczkowe a włosy człowieka

Wygląd Twoich włosów zależy od układu mostków dwusiarczkowych. Wiązania dwusiarczkowe występują w keratynie, białku, będącym budulcem włosów. Wiązania dwu siarkowe to mostek utworzony przez dwa atomy siarki dwóch cząsteczek tego samego bądź różnych związków chemicznych. We włosach znajdziemy dwie podstawowe struktury keratyny. W strukturze a-keratyny poprzeczne wiązania disiarczkowe pomiędzy łańcuchami polipeptydowymi mają prostopadłe ułożenie do łańcuchów białkowych. W strukturze B-keratyny natomiast wiązania dwusiarczkowe ułożone są skośnie. Zdrowe włosy posiadają nierozerwalne mostki dwusiarczkowe. Utleniacze czy trwała ondulacja zrywa wiązania dwusiarczkowe.

Krew na filmach

Sztuczną krew otrzymuje się przy pomocy nieorganicznego związku chemicznego o nazwie rodanek potasu (KSCN) i soli żelaza. W temperaturze pokojowej rodanek potasu ma postać krystalicznego ciała stałego. Sztuczna krew wykorzystywana jest w przemyśle filmowym.

  1. Wlej wodę do dwóch probówek.
  2. Do jednej z nich dodaj rodanek potasu (do zakupienia w sklepie z odczynnikami chemicznymi). Wstrząśnij miksturę.
  3. Do drugiej probówki dodaj azotan żelazowy.
  4. Roztwór z rodankiem potasu umieść tam, gdzie chcesz, aby pojawiła się krew.
  5. Z probówki z azotanem żelazowym wypuść odrobinę roztworu.
  6. Pojawi się ciecz, przypominająca do złudzenia krew.

Pokrzywa

Każdy z pewnością nie raz został oparzony pokrzywą. Głównym sprawcą tego, że pokrzywa parzy jest organiczny związek chemiczny o nazwie histamina (C5H9N3). Włosek pokrzywy jest wyposażony w kanalik z płynem, który zawiera histaminę. To główny czynnik odpowiedzialny za alergie. Dodatkowo skórę drażni kwas mrówkowy, jego działanie nie jest jednak wystarczające, by poparzyć, gdyż jest go za mało.

Zapach ryby

Za zapach rybiego mięsa, który unosi się zwłaszcza w surowej rybie odpowiedzialna jest metyloamina (CH3NH2). Związek ten łatwiej rozpuszcza się w zimnej wodzie niż w ciepłej, dlatego temperatura wody do mycia naczyń wykorzystywanych do przygotowywania ryby powinna być niska. Metyloamina w normalnych warunkach jest gazem. Rozpuszczalność gazów rośnie proporcjonalnie do spadku temperatury. Garść rozmaitych ciekawostek ze świata chemii może pobudzić wyobraźnię. Chemia jest ciekawa, może być świetną zabawą i zaskoczyć każdego.

(tekst sponsorowany)

Kategoria artykułu: Ciekawostki

Tagi: , , , ,

reklama

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.