Czarne listy dłużników

Za błędy młodości przychodzi nam płacić po wielu latach i to przez bardzo długi czas. Jednym z takich przykładów jest trafienie na czarne listy dłużników. Jak działają takie listy, w jaki sposób mogą nam zaszkodzić, co zrobić aby na nie nie trafić, a jeśli już się na nich znajdziemy, jak można się z nich usunąć. Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w niniejszym artykule.

Czym jest czarna lista dłużników

Wyjaśniając to w jak najprostszych słowach, jest to rejestr osób, które mają duże zaległości wobec banków i firm prywatnych. Przykładowo, jeśli w przeszłości wziąłeś kredyt i przestałeś go spłacać, a proces windykacyjny nie okazał się na tyle skuteczny, aby odzyskać należność, bank zdecydował o tym, aby wpisać cię na czarną listę dłużników. Dlaczego? Aby ostrzec inne banki i firmy z sektora finansowego przed tym, że jesteś nierzetelny. Obecnie każdy bank i większość firm pożyczkowych prześwietla swoich klientów w bazach BIK i wielu innych. W ten sposób może sprawdzić, czy wnioskodawca kredytu jest wiarygodny, czy w przeszłości miał jakieś zobowiązania i czy zostały one spłacone na czas. Obecność na czarnej liście dłużników nie jest pożądana przez nikogo. Ani przez młodych małżonków, planujących wziąć kredyt hipoteczny na budowę domu, ani osoby zamierzające otworzyć firmę i starać się o kredyt na rozruch działalności. Niestety, najczęściej w młodości popełniamy błędy bagatelizując konieczność terminowej spłaty zobowiązań. Duża liczba osób nie myśli wówczas perspektywicznie i nie zdaje sobie sprawy, jak bolesne mogą być tego konsekwencje. Na szczęście trafiając na czarne listy dłużników mamy możliwość zniknąć z nich. W jaki sposób? Wyjaśnimy to w kolejnej części artykułu.

Jak nie być wpisanym na czarną listę dłużników

Jedna z największych czarnych list dłużników to baza Biura Informacji Kredytowej. To tak w dużym uproszczeniu, ponieważ baza zawiera informacje o wszystkich osobach, korzystających z kredytów bankowych. Zarówno tych, którzy swoje pożyczki spłacają w terminie, jak również tych nierzetelnych klientów. W związku z tym że wszystkie banki umieszczają w BIK informacje o swoich klientach, jest to bogate i wiarygodne źródło informacji, pozwalające ocenić czy klient jest godny zaufania, czy należy zachować daleko posuniętą ostrożność przy udzielaniu mu pożyczki. Oprócz BIK istnieje wiele prywatnych baz dłużników, prowadzonych np. przez firmy pożyczkowe i inne instytucje. Do takich baz możemy trafić na przykład wtedy, jeśli na naszym koncie pojawi się jedna lub dwie zaległości w płaceniu rachunków. Dotyczy to nie tylko terminowego spłacania rat za pożyczkę, ale również jeśli zalegamy z płatnością rachunków telefonicznych, gazu czy abonamentu za telewizję satelitarną.

Terminowość oraz odpowiedzialność za swoje decyzje, a także przemyślany wybór pożyczkodawców. To może nas uchronić przed tym, aby nie trafić na czarne listy dłużników. Pamiętać należy o złotej zasadzie – biorąc pożyczkę lub kredyt, musimy mieć możliwość jej spłacania. Dotyczy to również wszystkich innych zobowiązań – abonamentów, zakupów telefonu na raty czy płatnych subskrypcji.

Jak zostać usuniętym z czarnej listy dłużników

Oczywiście wpisanie na czarną listę dłużników nie jest dożywotnie. Jeśli twoje zobowiązania finansowe zostaną uregulowane, masz prawo wnioskować o to, aby twoja osoba została usunięta z takiej listy. Aby tego dokonać, należy poznać regulamin, na podstawie którego lista działa. Zazwyczaj do skutecznego usunięcia osoby z czarnej listy potrzebne jest zaświadczenie o tym, że zadłużenie zostało w całości spłacone. Zaświadczenie takie udziale wierzyciel, na wniosek swojego dłużnika. Następnie dokument należy przesłać do administratora bazy danych, który w regulaminowym czasie dokonuje usunięcia wpisu. Od tego czasu masz czysta historię kredytową i znacznie większe szanse na to, aby uzyskać wymarzoną pożyczkę.

Dla kogo powstały czarne listy dłużników

Z baz dłużników korzystają najczęściej banki i firmy pożyczkowe, w procesie analizy wniosków kredytowych. Ale nie tylko one znajdują tam cenne informacje. Również prywatne firmy chętnie zaglądają na niektóre czarne listy dłużników, mogąc w ten sposób sprawdzić czy opłaca im się nawiązywać współpracę handlową z konkretną osobą. Przykładowo, jeśli prowadzisz firmę i trafisz na czarną listę dłużników, reputacja twoja i twojej firmy drastycznie spada w oczach potencjalnego partnera. Warto o tym pamiętać i mieć na uwadze, że żadne długi nie zostaną ukryte przed światem i w najmniej odpowiednim momencie mogą wyciec na światło dzienne, mocno nam szkodząc i odcinając drogę od uzyskania intratnego kontraktu czy owocnej współpracy. Jeśli wiesz że znajdujesz się na czarnej liście dłużników i chcesz z niej jak najszybciej zniknąć, masz taką możliwość. Możesz samodzielnie podjąć kroki zmierzające do uregulowania zobowiązania, jak również możesz w to zaangażować specjalistów kredytowych, mających bardzo duże doświadczenie w czyszczeniu baz kredytowych z nieaktualnych wpisów kredytobiorców i pożczykobiorców.

(tekst sponsorowany)

 

Kategoria artykułu: Ciekawostki

Tagi: , , ,

reklama

Komentarzy (2)

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.