Utrzymanie samochodu w czystości

Każdy właściciel samochodu wie, że należy regularnie czyścić, myć i woskować swój pojazd. Do wyboru mamy myjnie bezdotykowe, myjnie ręczne oraz własny wąż ogrodowy. Co jest najlepsze i najbardziej opłacalne?

Dlaczego warto regularnie myć samochód?

Czysty samochód nie tylko wygląda ładnie, ale też zwiększa bezpieczeństwo na drodze. Zabrudzone szyby czy brudne reflektory mogą opóźnić reakcję kierowcy. Zabrudzone lampy samochodowe mogą ograniczyć widoczność nocą nawet do 90%. Czyste reflektory zapewniają nie tylko widoczność kierowcy własnego samochodu, ale jest także bardziej widoczny dla innych. Zwykłe zakurzenie świateł, może zredukować jasność świateł do 20%.

Kodeks drogowy za jazdę na zabrudzonych reflektorach przewiduje mandat w wysokości 200zł. Mycie samochodu to koszt tylko kilku złotych i zwiększone bezpieczeństwo na drodze.

Brudne szyby również mogą być przyczyną nieszczęśliwego wypadku. Zawsze warto mieć w bagażniku płyn do mycia szyb i ręczniki papierowe, którymi przetrzemy przednią i boczne szyby. Smugi, które powstają najczęściej poprzez wycieranie zaparowanych w środku szyb powodują rozproszenie i odbijania światła, szczególnie w czasie słabej widoczności. Tak samo ważne jest czyszczenie szyby z zewnętrznej jak i wewnętrznej strony. Dbając o swój samochód, musimy pamiętać o regularnym czyszczeniu szyb, aby zaschnięte błoto nie spowodowało zarysowania powierzchni.

Czy częste mycie niszczy lakier samochodu?

Lakiery w nowszych samochodach są bardzo mocne. Z pewnością większe prawdopodobieństwo niesie ze sobą jazda zakurzonym, ubłoconym samochodem. Specjaliści mówią, że aby utrzymać lśniący samochód, należy myć go mniej więcej raz na dwa-trzy tygodnie.

Mówi się, że nieumiejętne mycie samochodu może zniszczyć lakier. Niestety mycie auta pod zbyt dużym ciśnieniem z bliskiej odległości może spowodować mikrouszkodzenia. Myjnie bezdotykowe są bezpieczne dla karoserii samochodu, jeśli korzystamy z nich zgodnie z instrukcją. Na każdym stanowisku znajduje się plansza, która dokładnie opisuje każdą funkcję i warto się z nią zapoznać zanim przystąpimy do mycia.

W przypadku mycia samodzielnego na własnym podwórku, należy zwrócić uwagę na środki jakich używamy. Właściciele samochodów, którzy myją pojazd obok garażu często do mycia używają domowych środków, które znajdą w kuchni czy w łazience. Jednak czy na pewno słusznie?

Płyn do mycia naczyń jest idealny do tłustych zabrudzeń oraz doskonale się pieni, dlatego jest chętnie używany do mycia samochodu. Jednak ma to swoje minusy – lakier po kąpieli w płynie do mycia naczyń robi się matowy. Niektóre z tych środków zawierają także ocet, który może przyspieszyć korozję lakieru.

Absolutnie nie można używać mleczek do czyszczenia czy środków do mycia podłóg oraz innych powierzchni. Łatwo nimi zniszczyć lakier, który ciężko będzie naprawić.

Warto zaopatrzyć się w specjalne szampony do mycia samochodu, które sprawią, że samochód będzie nie tyko czysty, ale też lśniący i bez skazy.

Jak bezpiecznie korzystać z myjni bezdotykowej?

Myjnie bezdotykowe w każdym mieście i przy stacjach benzynowych wyrastają niczym grzyby po deszczu. Nie ma się co dziwić, że coraz więcej kierowców korzysta z ich usług. Po pierwsze mycie auta na takiej myjni jest tanie, a po drugie szybkie.

Aby jak najlepiej domyć auto warto zastosować się do naszych wskazówek. Posiadając samochód z felgami, powinniśmy mieć ze sobą płyn do oprysku felg. Niektóre myjnie są wyposażone w program do mycia felg, ale niestety większość jej nie posiada. Wystarczy przed myciem spryskać dokładnie felgi i zająć się myciem samochodu.

Następnie włączamy program mycia z szamponem. Na początek warto szybko obmyć cały samochód, szczególnie jeśli jest bardzo zabrudzony, aby brud nasiąkł i był łatwiejszy do czyszczenia. Potem dokładnie myjemy całe auto. Aby nie doprowadzić do powstania smug i niedomytych miejsc należy myć samochód od góry do dołu, dokładnie przesuwając lancą po lakierze.

Potem trzeba spłukać szampon i zabrudzenia. Włączamy funkcję spłukiwania i także myjemy samochód od góry do dołu. Pamiętajmy o miejscach, w których często zbiera się zabrudzenie – relingi, spody klamek, czy spoiler. Na koniec spłukujemy felgi.

Kolejnym krokiem jest woskowanie. Dzięki temu lakier będzie się błyszczał i zabezpieczy karoserię przed mikrouszkodzeniami. Na koniec zawsze warto spłukać wszystko wodą demineralizowaną, która pomoże usunąć nadmiar wody z lakieru.

Aby całkowicie uniknąć zacieków najważniejsze jest porządne wysuszenie auta. Niestety myjnie bezdotykowe nie zapewniają takiej opcji. Dlatego warto mieć ze sobą dużą ścierkę lub ręcznik z mikrofibry, którym wyczyścimy cały samochód. Mikrofibra jest delikatna i nie spowoduje zarysowań czy mikrouszkodzeń. Dodatkowo doskonale pochłania wodę. Ścierka o wymiarach 60x60cm spokojnie wystarczy na wytarcie samochodu osobowego do sucha.

Jeśli zależy nam na tym, aby zabezpieczyć samochód i sprawić, aby lakier był błyszczący, możemy spróbować ręcznego woskowania. Warto wykorzystać do tego specjalny wosk w płynie, którego nie musimy wcierać i spłukiwać.

(tekst sponsorowany)

 

Kategoria artykułu: Ciekawostki

Tagi: , , ,

reklama

Komentarzy (5)

  1. Ja wolę z myjni nie korzystać bo z samodzielnego dbania o samochód mam bardzo dużą frajdę, chociaż wiadomo, że pochłania to sporo czasu jednocześnie, ale kosmetyków do auta jest teraz dużo dobrych i nie zdzierających kieszeni, teraz z glass cleaner 3M sobie w chemiczna-hurtownia.pl kupiłem i szyby są perfekcyjnie czyste, a nie jak po myjni, która zostawia mazy bo wiadomo, że szyb nikt potem osobno nie myje

    Zgłoś naruszenie regulaminu

    Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  2. Bezdotykowa myjnia też może uszkadzać i lakier wcale nie jest taka super. To też nie znaczy, ze z niej nie korzystam, bo jest mega wygodna, ale jednak woskowanie zostawiam sobie na pracę domową. Kupiłem fajne woski na chemiczna-hurtownia i w zupełności wystarczy to od tego żeby zadbać o autko.

    Zgłoś naruszenie regulaminu

    Komentarz

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.