reklama

Miała być praca na lata, była zbiorowa ucieczka. Skąd bierze się rotacja w CSiR?

W hali nie dzieje się dobrze. To zdanie od wielu miesięcy powtarzali opozycyjni radni. Dziś falę krytyki Centrum Sportu i Rekreacji coraz częściej słychać z ust jej byłych pracowników

CSiR otwarto w czerwcu 2015. Wtedy do końca roku strata wynosiła 440 865 zł. Opozycja szybko znalazła winnego, wskazując prezesa Krzysztofa Konopkę. – On kompletnie nie nadaje się do prowadzenia takiej spółki – mówił radny Krzysztof Skrzydłowski z Prawa i Sprawiedliwości.

Reklama

– Śmialiście się ze mnie, mówiliście, że to bicie piany i atakowaliście personalnie – wtórował mu Michał Pakosz. – A co mamy dziś? 440 tysięcy za pół roku. Jeżeli pójdziemy tym torem, hala niebawem będzie do zamknięcia. Jakie będą straty? Milion osiemset tysięcy?

Lokalne władze oraz koalicyjni radni bronili hali i prezesa. Mówili, że pierwotnie Centrum Sportu i Rekreacji miało mieć 25 pracowników, a dzięki interwencji burmistrza Szczęśniaka u marszałka, liczba ta zmalała o połowę. Przekonywali, że taki obiekt z definicji jest skazany na przynoszenie strat, a zadaniem prezesa jest pilnowanie, by były one jak najmniejsze. Na korzyść Konopki niewątpliwie działał fakt, że spółka dopiero się rozkręcała. Obecnie wynajęcie hali jest bardzo trudne, bo godziny wypełnione są niemal w 100%. Regularnie odbywają się tam wydarzenia sportowe i kulturalne (te drugie organizuje Miejsko-Gminne Centrum Kultury), czasem o charakterze międzynarodowym (jak The World Games, czy turniej tańca World Cup Amateur Latin). CSiR w swojej komercyjnej ofercie ma również siłownię oraz zajęcia fitness, wypożyczalnie rowerów oraz możliwość wynajęcia sal konferencyjnych.

Odpowiedź na pytanie, czy zmniejszyła się strata finansowa, przyjdzie wraz z kolejnym sprawozdaniem. Problemów wewnętrznych może być jednak więcej.

Dezerterów nie brakuje

Po czerwcowej sesji Rady Miejskiej na naszych łamach pojawił się artykuł „Budują boiska do plażówki”. Zawarta w nim informacja, że inicjatorem budowy boisk do siatkówki plażowej przy CSiR był Krzysztof Konopka, oburzyła jednego z byłych pracowników spółki, który na swoim Facebooku napisał: – Panie Konopka, teraz to już pana lekko poniosło. Po pierwsze to inicjatorami pomysłu i koncepcji są Mateusz Wróbel oraz Błażej Babski. Po drugie, to ja zrobiłem projekt i referowałem argumenty przed burmistrzem. Po tym przybił mi pan piątkę za „good job”. W żadnym pomyśle ani przedsięwzięciu nie brał pan nigdy czynnego udziału. Nigdy nie dał pan żadnego pomysłu ani nigdy w niczym nie pomógł. Nie zna się pan ani na sporcie, ani na zarządzaniu ludźmi. Od samego początku do dziś z hali zwolniło się już dwanaście osób. Niektóre pracowały tylko przez miesiąc, szybko orientując się, co tam się dzieje. (…)

Pod wpisem pojawiło się wiele komentarzy. Odzywali się także inni byli pracownicy. Jeden z nich opowiedział historię o tym, jak to na stronie facebookowej CSiR ocenił spółkę na „dwa”, a do oceny dodał taki opis: „generalnie miejsce piękne, z super perspektywą, niestety panuje tam niesamowity chaos organizacyjny”. Po wyrażeniu tej nieprzychylnej opinii miał dostać telefon od prezesa, który żądał zmiany  komentarza, bo „uderza on w całą załogę”. Bez względu na to, czy rozmowa faktycznie miała miejsce, tydzień później pojawił się dopisek, że nie chodzi o wszystkich pracowników, a konkretnie o panią menadżer, która – jak się potem okazało – wśród wielu byłych pracowników wzbudza spore emocje.

Prezesa wokół palca?

Jeden z nich  w rozmowie z naszą gazetą (wszyscy byli pracownicy, z którymi rozmawialiśmy, proszą, by nie podawać ich nazwisk) przyznaje, że od początku istnienia CSiR klimat w hali był bardzo polityczny. Głównym tematem poruszanym w spółce nie miał być sport, a „intrygi obecnej władzy z opozycją lub ogólna polityka rządu Prawa i Sprawiedliwości”: – Sport był trzeciorzędny i tak zapewne jest do dzisiaj. Pan prezes zawsze dążył do tego, by maksymalnie przypodobać się burmistrzowi. To prywatnie bardzo sympatyczny człowiek, niestety uczulony na krytykę. Jest stałym bywalcem forum internetowego Jelcza-Laskowic, a także obserwatorem komentarzy na stronie waszej gazety. Nie ma bladego pojęcia o sporcie i zarządzaniu firmą. Nigdy nie reagował na zgłaszane problemy i nie przejmował się tym, że kolejny pracownik opuszcza spółkę.

Pełny artykuł – a w nim więcej zarzutów oraz odpowiedzi kierownictwa CSiR – przeczytasz w papierowym wydaniu „GP-WO”. 

Kamil Tysa ktysa@gazeta.olawa.pl

Kategorie: Sport,Sport

Komentarzy (34)

  • Zaniepokojony

   Drogi Łukaszu a moze te same pytanie możemy zadać Tobie? 🙂 wszyscy politycy są tacy sami , nieważne czy PiS czy po . Na hali zarządza koleżka wojskowy a w Jelczu koleś po politologii którego jedynymi kwalifikacjami jest to że „jest lokalnym patriotą ” . Ludzie obudzcie się wkoncu i przestańcie utrzymywać szkodników i darmozjadów za grube pieniądze które oddajecie w podatkach !

   Komentarz
 1. Sam bylem świadkiem jak czekałem na kluczyk przy wpisywaniu sie na siłownię jak ta pani blondynka wice prezes czy menager jak zwal tak zwał z pretensjami wyskoczyła do takiego grzecznego starszego pana to chyba jakiś woźny az głupio, ale nawet na stanowisku brakuje szacunku do starszych.

  Komentarz
 2. Prezes blok bezbartyjny kandydat na burmistrz krzyczal ze stop polityki!
  A najlepszy ziomek Szponara to jest jakaś hipokryzja.

  Komentarz
 3. Dla gazety brawo brawo brawo za podjęcie trudnego tematu. Jedna niewłaściwa osoba na stanowisku zarządzania może doprowadzić do klęski całego zespołu. Brawo dla Błażeja który potrafił się odezwać jako pierwszy … Czekamy na reakcje władz. To jest nasze wspólne dobro !!!!

  Komentarz
 4. Mysle tez ze na duze brawa zasluguja rowniez młodzi chlopcy z rady ktorzy glosili te hasla juz dawno interweniowali u wladz miasta tak wynikalo z poprzadnich numerow gazety. Fajnie ze Blazej i inni pracownicy mieli odwage sie odezwac miejmy nadzieje ze to wkoncu poskutkuje bo tak byc nie może

  Komentarz
 5. tak to jest jak na dwóch najważniejszych stanowiskach (prezes i menadzer) są osoby które nie maja o tym zielonego pojęcia skąd się wzięła ta cała menadzer? Jakie ma doświadczenie zawodowe? Założę się ze była kierownikiem jakiejś restauracji albo liderem w Autolivie i na tym całe doświadczenie się kończy chętnej zobaczę pełne cv czytałem w papierowym wydaniu ze panie sprzątające obniżają prestiż firmy i nie wierze.. one są powodem dla którego ci ludzie czuja się czysto i komfortowo ale o paniach sprzątających od ludzi nie słyszę złego słowa a o pani menadzer nie słyszałem ani jednego dobrego blinas chyba jest prosty?

  Komentarz
 6. Moim skromnym zdaniem Pani Manager kompletnie nie zna się na współczesnym marketingu, widać że wcześniej prawdopodobnie swoją „karierę” prowadziła w sztywnej corpo, bo metody zarządzania „swoim zespołem” oraz organizacji różnych eventów kompletnie się niczym nie wyróżniają, a można zauważyć że jej motto życiowe to „po trupach do celu”

  Komentarz
 7. Zostawcie biednego chlopa on ma tylko 4 tys wojskowej emerutury coz on poczyni jak straci swoje stanowisko. Tylko frajer zyje za 4 tys w Polsce 🙂

  Komentarz
 8. Życzliwy burmistrzowi

  Jeżeli Burmistrz myśli o reelekcji to powinnienem to jak najszybciej przerwać. Jeżeli tego nie zrobi to sam Pan Konopka sprawi, że miastem przez następne 4 lata będzie rządził politolog. Bagatelizowanie problemu od tak długiego czasu jest co najmniej dziwne

  Komentarz
 9. Pani menager…, a to ciekawa historia, warta przypomnienia…Oficjalnie po odejściu kierownika hali, to stanowisko zostało zlikwidowane. A zgodnie z prawem pracy, należy się też odprawa przy likwidacji stanowiska. Po czym zwalnia się etat marketingowca- rekrutacje wygrywa blondyna, i nagle zostaje menagerem… Więc jak to jest Panie Burmistrzu na prawdę? Likwidujecie stanowisko, płacicie gruby hajs za odprawy i zamiast marketingowca zatrudniacie ponownie kierownika hali pod nazwą menager? Bo ja nie wiem czy każdy jest świadomy, że nasze podatki idą na ich wypłaty… a co oni robią? Bo wszystkie imprezy, pod które przypina się blondyna były zorganizowane przez p. Krystiana jeszcze. No chyba, że zorganizowanie dnia dziecka jest wyczynem, to ok- brawa się należą hahaha. P. Krystian i P. Błażej wkładali całe serducho w tą pracę, a teraz to nawet nie ma tam z kim gadać… ehh

  Komentarz
 10. StaleKrzyś

  Zbudowaliscie niepotrzebna i złą hale(100% wynajętych godzin i taka strata)? Taniej będzie porzucić lub wyburzyć, misia na miarę waszych możliwości lub zamilknąć na wieki.

  Komentarz
  • TylkoPrzypominan

   Przypominam że hale pomnik postawił sobie poprzedni burmistrz i wtedy młodzi radni byli jak najbardziej za tym 🙂

   Komentarz
 11. Apelujecie do Szcześniak hahaha
  Przeciez on jest tylko twarzą a gminą kreci ten lord farklad szponar juz się najadł za nasze podatki latwiwj go przeszkoczyc jak obejść.
  Burmistrzu Bogdanie robisz porządek z tym co psuje ci obraz wlodarza miastem i masz muj glos dalej olejesz głosuje na kogoś innego.
  Klub.myszki miki oficer wojsk nato i menager sklepu spożywczego…
  Zróbcie cos z tym bo wszystkie imprezy w tym.miejscu to MGCK prywatni organizatorzy i kluby sportowe z naszego miasta plus spuscizna poprzednich pracownikow.

  Komentarz
 12. W Oławie burmistrz jest najmądrzejszy i nieomylny. Zastępcy nawet jak mają lepsze pomysły to i tak niestety nic z tego. Musi być jak Guru chce.A to nie jest w porządku.

  Komentarz
 13. Genowefa Pigwa

  zupełnie przypadkiem dowiedziałam się od znajomej, że konopka szykuje petardę o miejscowych dzieciach resortowych przyjmowanych do csiru, czeka tylko na dobry moment. Mówiła też coś o jakich nagraniach z rozmów z mamusiami i tatusiami będzie się działo

  Komentarz
 14. Siła młodzieży radnego P- widać, że ma III zmianę na strefie i klepią dziś komentarze.
  Hala, jako spuśćizna poprzedniego burmistrza, od samego początku była złym pomysłem.
  A imprezy MGCK? niestety, poprzedni dyrektor był bardziej kreatywny, szkoda go dla Jelcza.

  Komentarz
 15. Ja uważam ze pani Miś organizuje rownie dobre imprezy przedewszystkim kulturalnej bo to centrum kultury ale i tak wiekszosc z was powie: Kabaret na hali koncert na hali wośp na hali inpan.Konopka i pani.Czerny zabijają profity i klepią posty na fb.

  Komentarz
 16. Dyrektor mgck jest akurat najlepszy od początku istnienia Mgck i mówię to jako osoba współpracująca z obydwoma dyrektorami:)

  Komentarz
 17. Szkoda,że resortowym dzieciom nikt nie patrzył w CV jak ich zatrudniano. Teraz nagle robią krzyk.
  Co do płytek orzed centrum to jakaś masakra. Każda inaczej wystaje. Radny P. powinien interweniować u taty.
  MGCK? Nic ostatnio ciekawego. Ciekawe kto zostanie dyrektorem jak pani Miś za moment odejdzie. Oby ktoś młody i kreatywny. Brakuje tam świeżego powietrza.

  Komentarz
 18. Pani blondyna w CSiR to jakaś pomyłka…. ona zna się na sporcie? wolne żarty 🙂 dobra mina do złej gry

  Komentarz

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.