reklama

Jubileuszowe kogucie bieganie i utrudnienia dla kierowców

Rywalizuj albo kibicuj! W najbliższą niedzielę 3 września miłośnicy rekreacyjnego biegania na długich dystansach opanują centrum Oławy oraz dwie pobliskie miejscowości – Ścinawę Polską i Ścinawę

Głównym organizatorem jubileuszowego X „Biegu Koguta” jest Oławskie Centrum Kultury Fizycznej, a partnerami, od wielu lat towarzyszącymi największej w naszym powiecie masowej imprezie lekkoatletycznej – są m.in.: jelczański Klub Biegacza „Harcownik”, Urząd Miejski w Oławie, spółka Baseny Miejskie „Termy Jakuba” oraz fabryka artykułów higienicznych w Oławie, która od niedawna występuje pod nazwą „Essity” (poprzednio SCA „Hygiene Products”). W tegorocznej edycji do grona partnerów biegu dołączyli także: Centrum Sztuki w Oławie oraz wrocławskie oddziały Zrzeszenia Prawników Polskich i Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, a także Okręgowa Izba Radców Prawnych we Wrocławiu oraz Izba Komornicza we Wrocławiu. Udział instytucji i korporacji prawniczych wynika ze zorganizowania po raz pierwszy w ramach „Biegu Koguta” odrębnej klasyfikacji dla pracowników sądownictwa, radców prawnych i komorników. Nowością tegorocznej edycji jest także rywalizacja pływaków i jednocześnie biegaczy, w I Oławskim „Essity Termathlonie” (szczegóły na plakacie, zamieszczonym na str. 34)
Podobnie jak w dwóch poprzednich edycjach oławskiego biegu, biuro zawodów będzie umiejscowione w dużej hali OCKF, na stadionie miejskim przy ulicy Sportowej. Stadion i hala OCKF stanowią całą logistyczną bazę biegu. Tam też będą przyjmowane zapisy oraz wydawane numery startowe – w sobotę 2 września w godzinach od 16.00 do 20.00, a w dniu imprezy, czyli w niedzielę 3 września – od godz. 7.00 do 10.00.
Po zakończeniu biegu, zawodnicy będą mogli tam skorzystać z szatni i łazienek. Na stadionie odbędzie się też uroczyste zakończenia imprezy, poprzedzone dekoracją zwycięzców (początek ok. 13.30).
Sprawdzona już trzykrotnie 10-kilometrowa trasa, z atestem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, biegnie z oławskiego Rynku (start o godz. 11.00), przez ulice 1 Maja i Zwierzyniecką, Ścinawę Polską i Ścinawę oraz ulice Ofiar Katynia i 3 Maja, z powrotem do Rynku. W połowie dystansu umiejscowiona będzie mata pomiarowa, która posłuży do ustalania międzyczasów, a także do eliminowanie zwolenników „selfowego” biegania na skróty. W numerze startowym każdego uczestnika będzie zamontowany elektroniczny czip, ułatwiający mierzenie czasu i ustalenie kolejności na mecie.

Reklama

Tuż przed biegiem członkowie oławskiej filii KB „Harcownik” wypuszczą do nieba 100 balonów, z pozdrowieniami dla niedawno zmarłej Asi Tybulczuk, czynnie uczestniczącej w wielu poprzednich edycjach „Biegu Koguta”. Czołowe numery startowe przeznaczono w tym roku dla „Drużyny Asi”, którą poprowadzą na trasie Jej narzeczony Maciej Bych oraz córki – Kaja i Livia. Organizatorzy szacują, że w niedzielne przedpołudnie 3 września w dziesiątej już edycji oławskiej koguciej imprezy sportowej pobiegnie około 1200 zawodników. Biegaczy wspomoże oławska spółka komunalna ZWiK, która zorganizuje na trasie stanowiska z wodą do picia i dla ochłody.
Wszyscy uczestnicy, którzy ukończą bieg, mają zapewniony pamiątkowy medal, okolicznościowy ręcznik, napój izotoniczny oraz posiłek. Wezmą też udział w losowaniu nagród rzeczowych, w tym pralki ufundowanej przez firmę „Electrolux” oraz zegarków dla biegaczy marki „Polar” i bonów zakupowych o wartości 300 zł każdy, do zrealizowania w sklepach sieci „Decathlon”. Te ostatnie nagrody oraz pakiety startowe dla zawodników, ufundowała firma „Essity” – generalny sponsor X „Biegu Koguta”. Jej dziełem i zasługą jest także fotobudka, która będzie ustawiona w Rynku, a korzystać z niej będą mogli bezpłatnie zarówno zawodnicy jak i kibice.
*
W związku z „Biegiem Koguta” trochę kłopotów będą mieli w Oławie i w najbliższej okolicy w niedzielę 3 września kierowcy – przydatne dla nich informacje:
Uwaga kierowcy! Organizatorzy X „Biegu Koguta” informują, że w niedzielę 3 września, w godzinach od 10.00 do 14.00, należy się liczyć z dużymi ograniczeniami ruchu kołowego w centrum miasta i nie tylko
Zawody odbędą się na dziesięciokilometrowej trasie, na której rozgrywano VII, VIII i IX „Bieg Koguta”, a także „Dolnośląski bieg po zdrowie dla chorych na raka”. Wiedzie ona od Rynku, ulicami Brzeską, 1 Maja, Żołnierza Polskiego, Zwierzyniecką, przez Ścinawę Polską i Ścinawę, z powrotem na Rynek – ulicami Ofiar Katynia, 3 Maja, Żołnierza Polskiego, 1 Maja, fragmentem Brzeskiej i Kościuszki.
Organizatorzy wyznaczyli limit czasowy – zarówno dla biegaczy jak i kijkarzy (nordic walking) – na 2 godziny. Trasa będzie więc stopniowo odblokowywana, po przebiegnięciu lub przejściu ostatniego zawodnika.
W czasie zawodów, w godzinach od 10.30 do 13.30, należy się liczyć z ograniczeniami w ruchu kołowym. Lepiej więc nie wybierać się wówczas samochodem do centrum Oławy, ani w okolice Zwierzyńca Dużego, Ścinawy Polskiej i Ścinawy.
Ponieważ podsumowanie zawodów odbywać się będzie na stadionie miejskim przy ulicy Sportowej, tam także – zwłaszcza w godzinach od 12.00 do 15.00 – mogą wystąpić okresowe utrudnienia w ruchu kołowym.

Krzysztof A. Trybulski kat@gazeta.olawa.pl

Kategorie: Sport

Komentarzy (4)

 1. Mieszkaniec

  Jedyna droga dojazdowa ze Ścinawy zablokowana była kilka godzin. Porażka!!! Jak nie ma alternatywnej drogi nie powinno się ustalać trasy przez te miejscowości!!!

  Komentarz
   • Nie dość, że blokują miasto to jeszcze w taki sposób odnoszą się do mieszkańców, którzy muszą dopasować się do grupy (liczba uczestników to zaledwie jedna trzydziesta mieszkańców miasta) osób, która czuje się niedowartościowana i musi za uprawianie swojego hobby (z resztą bez żadnych spektakularnych sukcesów) otrzymywać medale i zdjęcia w gazecie. Mam nadzieję, że w przyszłym roku ta grupa aroganckich niepotrafiących się podpisać nie otrzyma możliwości zablokowania miasta.

    Komentarz
    • Andrzejku też nie płacz. Nie rozumiesz tego to nie wypowiadaj się. Oprócz ciebie, prawie każdy ma jakieś hobby, które nie podoba się komuś innemu. A że żyjemy w kraju, w którym każdy ma coś do powiedzenia (czy się zna, czy nie) to można potem natknąć się na takie wypociny jak te twoje. Mnie np. nie podoba się wędkarstwo, myślistwo, zbieranie znaczków, bieganie, zbieranie grzybów, kolarstwo, paralotniarstwo, chodzenie po górach i jeszcze wiele innych rzeczy. Ale nie marudzę i toleruję.

     Komentarz

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.