Sukces młodego szczypiornisty

Przyszły kadrowicz? Mikołaj Duda, uczeń Zespołu Szkół im. Jana Kasprowicza w Jelczu-Laskowicach, zdobył złoty medal na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży

Ten młody mistrz szczypiorniaka, na co dzień występujący w drużynie juniorów młodszych LKPR „Moto-Jelcz” Oława, to jednocześnie przewodniczący samorządu szkolnego w jelczańskim Zespole Szkół. Z jego osiągnięć są dumni nauczyciele i dyrekcja placówki. Podkreślają, że Mikołaj jest przykładem świadomego młodego człowieka, ukierunkowanego na cel, który łączy działania sportowca z nauką. Jest także społecznikiem i oddanym aktywistą na rzecz wdrażania w życie inicjatyw obywatelskich. – Teraz już chyba nikt nie wątpi, że nasza szkoła pomaga w osiąganiu celów! – mówią.

To kolejny sukces sportowy młodego jelczanina, który osiągnął w tegorocznych finałach OOM, w piłce ręcznej chłopców, rozgrywanych od 17 do 23 lipca w Ostrołęce. Występowały tam drużyny, reprezentujące poszczególne regiony kraju. Mikołaj Duda był bramkarzem w zespole województwa dolnośląskiego, który po zaciętym finałowym meczu pokonał reprezentację regionu łódzkiego dopiero w serii rzutów karnych.  Gra w regulaminowym czasie była pełna dramaturgii i zwrotów akcji. Jak donosi „Tygodnik Ostrołęcki”, na początku pierwszej połowy grano „bramka za bramkę”, lecz w pewnym momencie przewagę osiągnęli reprezentanci województwa łódzkiego. Tuż przed końcem pierwszej połowy prowadzili 12:9. Wtedy drużyna dolnośląska, grając w osłabieniu, bez ukaranego zawodnika, po ciekawych kontratakach objęła prowadzenie 13:12. Ważną rolę odegrał w tym Mikołaj Duda, który obronił kilka mocnych strzałów rywali, a skapitulował dopiero tuż przed gwizdkiem na przerwę.

Druga połowa zaczęła się więc od wyniku remisowego 13:13. Lepszy początek mieli jednak łodzianie. Gdy w 43 minucie prowadzili 19:15, a na pięć minut przed końcem meczu – 22:19, wydawało się, że już nikt nie odbierze im zwycięstwa i złotych medali. Dolnoślązacy pokazali jednak charakter. Ponownie do walki zainspirował ich świetnie broniący Mikołaj Duda. Po jego skutecznych paradach i świetnych rzutach, rozpoczynających szybkie kontrataki, tuż przed końcem drużyna z centrum Polski przegrywała 23:24, ale uratowała się w ostatniej akcji regulaminowego czasu gry, wykorzystując rzut karny.

O pierwszym miejscu w turnieju i drużynowym złotym medalu musiała więc zadecydować seria rzutów karnych, zarządzona od razu przez arbitrów, czyli bez dogrywki.  Z linii siedmiu metrów lepiej rzucali do bramki przeciwnika reprezentanci Dolnego Śląska. Po zakończeniu konkursu zawodnicy z pola najpierw mocno wyściskali swojego bramkarza, który świetnie odbił decydujące strzały, a potem już wszyscy wspólnie zademonstrowali na parkiecie ostrołęckiej hali sportowej szaleńczy taniec radości.

Prezes LKPR MJO Robert Padula, podobnie jak przedstawiciele szkoły, do której uczęszcza Mikołaj Duda, jest również bardzo dumny z sukcesu swojego zawodnika. – Warto dodać, że Mikołaj największą robotę w turnieju wykonał w meczu półfinałowym – mówi szef „Moto-Jelcza” Oława. – Dolnoślązacy walczyli wówczas z mistrzem poprzedniej edycji OOM i faworytem obecnych igrzysk – Lubelszczyzną. „Duduś” w pewnym momencie tak skutecznie zamurował bramkę, że drużyna dolnośląska odskoczyła rywalom na kilkanaście goli, a potem już do końca na spokojnie kontrolowała grę. A o tym, jak silna była ekipa z Lubelszczyzny, najlepiej świadczy wynik jej następnego meczu, w którym walczyła o trzecie miejsce w turnieju. Ekipa ze wschodnich rubieży kraju pokonała reprezentantów województwa kujawsko-pomorskiego aż 32:20! Tym bardziej więc cieszę się z tego bardzo cennego sukcesu Mikołaja i serdecznie mu gratuluję!

Redakcja sportowa „Gazety Powiatowej” dołącza się do tych gratulacji!

Krzysztof A. Trybulski kat@gazeta.olawa.pl Współpraca: (kt)

Kategorie: Sport