reklama

Igrzyska czas zacząć!

26 i 27 lipca hala sportowa Centrum Sportu i Rekreacji stanie się areną zmagań najlepszych wioślarzy świata. W zawodach w wioślarstwie halowym wystartuje 110 zawodników. Będą rywalizowali na dystansach: 2000 metrów (open mężczyźni, lekka mężczyźni, open kobiety, lekka kobiety) i 500 metrów (open mężczyźni, open kobiety). Powalczą także mieszane sztafety (miksty) na dystansie 4 x 500 metrów

– Igrzyska Sportów Nieolimpijskich to największa tegoroczna impreza sportowa w Polsce – mówi Bogdan Szczęśniak, burmistrz Jelcza-Laskowic. – Jako miasto partnerskie TWG 2017, będziemy mieli wyjątkową okazję zarówno do promocji naszej gminy, jak i do popularyzowania zdrowego oraz aktywnego stylu życia wśród jej mieszkańców. Zapraszam do Jelcza-Laskowic, miasta nowoczesnego i otwartego. Mam nadzieję, że tą imprezą na stałe wpiszemy się w sportową mapę naszego kraju!

„The World Games Wrocław 2017″…

…to ponad 3,5 tys. sportowców ze stu krajów i 31 widowiskowych dyscyplin, rozgrywanych na 24 arenach. Impreza potrwa od 20 do 30 lipca, a rozpocznie się efektowną ceremonią otwarcia, na Stadionie Wrocław. Przez dwa tygodnie Dolny Śląsk i jego stolica staną się sportowym centrum świata, w którym plejada najlepszych zawodników zaprezentuje efektowne konkurencje, często egzotyczne. Wśród nich znajdą się m.in. unihokej, squash, sumo, ultimate frisbee, plażowa piłka ręczna, bule, sporty bilardowe, lotnicze, wrotkarskie, taneczne i wspinaczkowe. Także dyscypliny specjalnie, wybrane przez wrocławskich organizatorów: futbol amerykański, kickboxing, wioślarstwo halowe i żużel.

Reklama

Jedną z największych imprez sportowych w historii Polski otworzy imponujące multimedialne widowisko, z udziałem 400 artystów. Gwiazdy muzyki, wybitni kompozytorzy oraz najlepsi tancerze zaprezentują wyjątkowy spektakl. Ceremonia otwarcia igrzysk rozpocznie się 20 lipca o godz. 19.00, na Stadionie Wrocław, będzie transmitowana do wielu krajów na świecie. Na trzech scenach wystąpią grupy taneczne, popularni piosenkarze i orkiestra symfoniczna Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Zobaczymy i usłyszymy m.in. Kamila Bednarka, Dawida Kwiatkowskiego, Natalię Sikorę, Igora Herbuta z zespołem Lemon oraz BeMy. Oprócz własnych utworów, artyści zaprezentują światowe hity.

Dla kibiców „The World Games Wrocław 2017” to wyjątkowa okazja, by poczuć niepowtarzalną atmosferę wielkiego sportowego święta i przy okazji zaczerpnąć sportowych inspiracji.

Gdzie po bilety?

Wejściówki na wszystkie wydarzenia można kupić przez stronę www.ebilet.pl. Należy się spieszyć, ponieważ na miesiąc przed imprezą rozeszło się ponad 70 tysięcy wejściówek. Największą popularnością kibiców Igrzysk Sportów Nieolimpijskich cieszą się żużel, futbol amerykański, gimnastyka, latające dyski, snooker i squash.

Sprzedaż biletów będzie prowadzona do momentu zakończenia 20. Światowych Igrzysk Sportowych. Miłośnicy sportu nie powinni jednak czekać i najszybciej zdecydować się na zakup wejściówek. Kibice mogą wybierać spośród 31 dyscyplin, w których rywalizować będzie ponad 3500 zawodników.

Ergowioślarstwo w J-L

„The World Games” to przede wszystkim Wrocław, ale nie tylko. Miasto Jelcz-Laskowice będzie gospodarzem rywalizacji w wioślarstwie halowym.

Pierwszy model ergometru skonstruowali na początku lat osiemdziesiątych Amerykanie, bracia Dick i Pat Dreissigacker. Prototyp wykonano w dużym stopniu z części rowerowych. Bracia rozwijali swój biznes w furgonetce do rozwożenia chleba. Nowoczesne zawody ergowioseł są dynamiczne, szybkie i emocjonujące. W wyścigu ma znaczenie najmniejszy nawet dystans – ergometrowi zdecydowanie łatwiej jest nadać dużą prędkość niż łódce. – Zawsze powtarzam swoim zawodnikom, że gdy ścigasz się na ergometrze, to na dystansie 100 metrów możesz jeszcze zrobić bardzo dużo – podkreśla Paweł Rańda, wicemistrz olimpijski z Pekinu, w wioślarstwie, propagator wyścigów na ergometrze. – Podczas zawodów często wykorzystywałem tę jego specyfikę, czając się za plecami rywali i atakując na ostatnich metrach…

Ta właśnie dyscyplina będzie królowała przez dwa dni w Centrum Sportu i Rekreacji.  26 lipca będą startowali zawodnicy i zawodniczki na dystansie 2000 metrów. 27 lipca – na dystansie 500 metrów. Przed każdym biegiem odbędą się wyścigi demo, z udziałem mieszkańców Jelcza-Laskowic. Grupę zawodników-amatorów będą stanowili samorządowcy, radni i pracownicy gminnych instytucji – Tadeusz Babski, Aleksandra Czernik, Joanna Kamińska, Krzysztof Konopka, Dariusz Koprowski, Marcin Sztaba i Krzysztof Woźniak, oraz najlepsi wioślarze otwartych mistrzostw Jelcza-Laskowic – Katarzyna Bagińska, Eliza Osińska, Agata Kostka, Marcin Skowroński, Łukasz Koksanowicz i Piotr Janczyk.

W ramach igrzysk sportów nieolimpijskich na ergowiosłach ścigać się będzie ok. 80 uczestników z 31 krajów z kilku kontynentów. Najliczniej będzie reprezentowana Europa.

Atrakcje w hali CSiR

Ceremonie medalowe zaplanowano bezpośrednio po biegach, w każdym dniu. Imprezę będą umilały tancerki z grupy „Cheerleaders Wrocław”. Po zakończeniu sportowej rywalizacji w drugim dniu, rozpocznie się „Piknik na medal”. Na terenach wokół CSiR będzie można spotkać się z zawodnikami, podzielić refleksjami z zawodów i spędzić popołudnie w atmosferze rekreacyjno-sportowej.

– Przygotowania trwały pół roku – podkreśla prezes CSiR Krzysztof Konopka. – Już od najbliższej soboty będziemy u nas gościć ludzi z całego świata. Będą to np. Mike Tanner – Executive Committee Member, Brytyjczyk mieszkający w Hongkongu, który wraz z Natalią Smolińską – Venue Managerem z KO TWG, wspólnie z nami będą realizować to przedsięwzięcie.

Bilety jeszcze są w sprzedaży. O tym, dlaczego warto uczestniczyć w imprezie, mówi menedżer ds. marketingu CSiR – Marta Czerny: – Po pierwsze, warto zobaczyć imprezę sportową na najwyższym światowym poziomie. Wioślarstwo nie jest popularną dyscypliną, ale jak każda sportowa rywalizacja, wyzwala emocje i tego na pewno u nas nie zabraknie. Zawodnicy pochodzą z odległych krajów, wielu przyleci spoza Europy, z krajów mniej znanych, ale też ze Stanów Zjednoczonych. To wyczerpujący sport. Zawodnicy płacą ogromną cenę. Bezpośrednio po biegu wielu z nich wymaga pomocy medycznej. Dla nas, mieszkańców, ważny jest aspekt społeczny – to spotkać sportowca wyczynowego, móc z nim bezpośrednio porozmawiać. Specjalnie z myślą o mieszkańcach, aby dać im możliwość bliższego kontaktu z zawodnikami i organizatorami imprezy, organizujemy „Piknik na medal”. Po ceremonii zamknięcia zapraszamy mieszkańców przed Centrum Sportu i Rekreacji, żeby w miłej atmosferze spotkać wyjątkowych gości.

W środę 26 lipca i w czwartek 27 lipca zawody w hali CSiR będą się rozpoczynały o godz. 11.00 i nie potrwają dłużej niż 2 godziny.

Kamil Tysa ktysa@gazeta.olawa.pl

Kategorie: Sport

Tagi: ,,,,,

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.