reklama

Udało się! Szkoła specjalna otwarta


Nie było łatwo. O nową szkołę specjalną walczyli rodzice, spierali się samorządowcy. Brakowało porozumienia, a czasami pieniędzy. Finał jest pozytywny, a Centrum Edukacyjno-Rewalidacyjne z Zespołem Szkół Specjalnych w Oławie – otwarte
Uroczystość, w której licznie uczestniczyli uczniowie, rodzice, samorządowcy, przedstawiciele władz państwa, szkół, przedszkoli i innych instytucji oświatowych. Nie zabrakło budowniczych obiektu i autorów projektu.

Reklama

Centrum, największa i najnowocześniejsza inwestycja realizowana przez powiat oławski wraz z wyposażeniem, kosztowała 20 mln zł. Nie byłaby możliwa bez wkładu finansowego czterech samorządów: miasta Oławy, gminy Oława, gminy Jelcz-Laskowice oraz gminy Domaniów, o czym mówił

Podczas uroczystości 21 marca, burmistrzowie i wójtowie przekazali uczniom prezent – 10 tys. zł na zakup sprzętu rehabilitacyjnego.

Negocjacje były trudne, ale twórcze, co widać dzisiaj – mówiła o rozmowach z samorządowcami wicestarosta Bożena Worek.

Starosta Zdzisław Brezdeń doceniając ich wkład i dziękując za wsparcie, a innym instytucjom za współpracę, mówił, że budując placówkę, władze powiatu zdawały sobie sprawę, że to będzie coś pionierskiego, ważnego i długo oczekiwanego przez rodziców dzieci niepełnosprawnych.  Inwestycję wsparły także władze kraju i województwa dolnośląskiego.

W centrum uczniowie mogą liczyć na profesjonalną pomoc świadczoną w komfortowych warunkach – mówił starosta Zdzisław Brezdeń. – Ideą jest objęcie opieką, edukacją i rewalidacją osób z niepełnosprawnością intelektualną na całej drodze życiowej.

Dyrektor Szkoły Specjalnej Robert Stępień mówił, że ta budowa to spełnienie marzeń kilku pokoleń nauczycieli i uczniów oraz wcześniejszych dyrektorów o bezpiecznej i nowoczesnej szkole: – Swoim standardem przewyższa te marzenie. Jej budowa nie byłaby możliwa gdyby nie bezinteresowne wsparcie wielu ludzi, których nie sposób wymienić. Jeszcze długo będziemy dziękowali przy każdej nadarzającej się okazji, ponieważ jest za co.

Na uroczystość nie przyjechała, choć była zaproszona minister edukacji Anna Zalewska. Reprezentowała ją Joanna Wilewska, dyrektor Departamentu Wychowania i Kształcenia Integracyjnego. Odczytała list, w którym minister Zalewska życzyła społeczności szkolnej, aby ich placówka była miejscem szczególnym, w którym chętnie się przybywa i do którego chętnie się wraca. Dla każdego ucznia szkoła to bowiem drugi dom.

 

Tekst i fot.: Monika Gałuszka-Sucharska

 

Kategorie: Aktualności,Samorząd,Samorząd lokalny,Samorząd lokalny

Tagi: ,,,

Komentarzy (11)

 1. Brawa dla burmistrza Października, choć Go nie widziałam na otwarciu. Ciekawe dlaczego?
  Za to bylo, aż dwóch księży.
  Niepotrzebnie….

  Komentarz
 2. Polska to jest ciekawy kraj , rzadko można przeczytać ,że coś zostało zrobione , wybudowane , załatwione ,że piłkarze wygrali , skoczkowie zakwalifikowali się , najczęściej przed tymi sukcesami dodawane jest prawie zawsze , a przynajmniej często , UDAŁO SIĘ ,,,,,,,,,,
  oby nam się nie musiało UDAWAĆ , OBYŚMY WRESZCIE ROBILI I ODNOSILI SUKCESY

  Komentarz
 3. Zgoda buduje...

  Brawa i szacunek dla przedstawicieli samorządu powiatu oławskiego za sukces organizacyjny i wizerunkowy w postaci Centrum E-R.

  Komentarz
  • Finał z klasą

   Szczególne podziękowania (nie pomniejszając absolutnie roli współuczestniczących i współfinansujących samorządów) za pilotaż projektu, zaangażowanie i determinację należą się Staroście Zdzisławowi Brezdenowi, dzięki któremu możemy dziś cieszyć się sukcesem na skalę województwa dolnośląskiego. WIELKIE BRAWA!!! DZIĘKUJEMY!!!

   Komentarz
    • Jeżeli kampania wyborcza ma wyglądać jak na załączonych zdjęciach tzn. ma polegać na wspólnym budowaniu dla dobra interesu społeczeństwa to od dzisiaj moim hobby staje się polityka. Serdeczne pozdrowienia dla Gość 2

     Komentarz
     • za pozdrowienia dziękuję , również pozdrawiam , tak mi się wydaję , że sprawa PKS , to też interes społeczny , podobnie jak kilka innych INTERESÓW SPOŁECZNYCH , za które WŁADZE na czele z tym panem były krytykowane , ale każdy przejaw porozumienia ponad podziałami wart jest uwagi , choć przypominam już sobie takie deklaracje składane przez tych co u władzy , przy sprawie nazwy innego ronda w Oławie , czy z ręka na sercu możesz powiedzieć , że intencje i deklaracje szły razem w parze ??
      co do kampanii – tak uważam rozpoczęta
      kłaniam się

 4. Tak trzymać!

  Miło popatrzeć jak ponad podziałami rodzi się sukces! Oby było więcej takich widoków i okazji do solidaryzowania się samorządów na rzecz mieszkańców powiatu. Tędy droga.

  Komentarz
 5. Gratulacje i wszystko wspaniale… mała refleksja- szkoda, ze nie wszystkie dzieci w powiecie mają tak wspaniałe warunki do nauki…

  Komentarz
 6. Z okładki wydania papierowego wynika, że największymi bohaterami otwarcia są fani Zenka Martyniuka, którzy nie widzieli niczego niestosownego w chwaleniu się, jak wielką kasę dorzucają „w prezencie” na otwarcie szkoły dla „biednych dzieci”.

  Nie czepiałbym się, gdyby te pieniądze wyciągnęli z własnych kieszeni i zrzucili się po 3.333,33 na te 10 tysi. Sęk w tym, że ofiarowali kasę z budżetów swoich samorządów. Cóż, takie miasto/gmina i ich zagrania PRowe. Grunt, że ciemny lud to kupuje.

  I nie trzeba ronić łez, że władza kolportuje własne gazety. Nie musi – wystarczy, że ma dogadane miejscowe (obojętnie czy polskie, czy niemieckie) media papierzane.

  Komentarz
 7. Wspaniale,że Szkoła Specjalna wreszcie jest ” na swoim”. Dziękujemy Panu Franciszkowi Październikowi,że wspierał Nas . To duża zasługa byłego burmistrza,że możemy być niezależni.

  Komentarz

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.