reklama

Dawid Kopała

Możemy nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że chorujemy

O tym, że w grupie siła i szansa na refundację nowych sposobów leczenia cukrzycy – z Dawidem Kopałą, wiceprezesem Oddziału Wojewódzkiego Dolnośląskiego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, członkiem Powiatowego Oddziału PSD w Oławie rozmawia Wioletta Kamińska

– Jest Pan bardzo zajętym człowiekiem, prowadzi działalność gospodarczą. Mimo to od lutego sprawuje społeczną funkcję wiceprezesa Oddziału Wojewódzkiego Dolnośląskiego PSD. Dlaczego?

– To prawda, mam co robić i nie potrzebuję nowych obowiązków, ale niewielu jest takich, którzy chcą pracować charytatywnie, a jest taka potrzeba. Na cukrzycę choruje coraz więcej osób. Niestety, niewiedza ludzi o tej chorobie i związana z tym znieczulica są bardzo krzywdzące. Chciałbym to zmienić, by zarówno chorujący jak i osoby postronne miały większą wiedzę na ten temat. W swoim życiu staram się dawać z siebie wszystko, w związku z tym nie zamierzam siedzieć z założonymi rękoma, tylko działać. Już poczyniłem pewne kroki, ale nic o nas bez nas, dlatego bardzo zależy mi na zaangażowaniu do współpracy jak największej liczby ludzi. Chociaż powiatowy oddział stowarzyszenia działa kilkanaście lat, liczba członków jest bardzo mała, a chorujących na cukrzycę jest znacznie więcej niż jeszcze kilka lat temu.

Reklama

– Cukrzyca to poważna choroba, mogąca prowadzić do bardzo niebezpiecznych konsekwencji zdrowotnych.
– Wielu ludzi może nawet nie zdawać sobie sprawy, że sami są chorzy, dlatego jeśli ktoś zauważył u siebie pewne niepokojące oznaki typu: utrata wagi, zwykle połączona ze zwiększonym apetytem, zmęczenie i senność, wzmożone pragnienie i częste oddawanie moczu (moczenie nocne), stany zapalne śluzówek, jamy ustnej czy narządów płciowych, nieprzyjemny zapach moczu, częste bóle głowy, pogorszenie zdolności widzenia, mrowienie i drętwienie kończyn, wolniejsze gojenie się ran, zapach acetonu z ust, to nie ma na co czekać. Należy jak najszybciej zrobić na czczo badanie pod kątem stężenia glukozy we krwi.

– Pan choruje na cukrzycę od 9 lat. O swojej chorobie dowiedział się pan przez przypadek i wbrew powszechnej opinii powodem choroby wcale nie była zła dieta. CZYTAJ ROZMOWĘ w CAŁOŚCIhttp://eprasa.pl/news/gazeta-powiatowa-wiadomo%C5%9Bci-o%C5%82awskie/2017-06-01

Kategorie: Rozmowy

Tagi: ,,,,,,,,

Komentarzy (5)

 1. To niech to wszystko powie pan lekarzom konowałom,bo żeby dostać skierownie na jakiekolwiek badanie trzeba się prosić !!!!!!!!!!!!!!

  Komentarz
 2. Stanowiczanka

  Nie mam żadnych problemów by otrzymać skierowanie od mojego lekarza rodzinnego. Jeżeli są problemy to radzę zmienić lekarza!

  Komentarz
 3. Co za idiotyczne pytanie: Jest Pan bardzo zajętym człowiekiem, prowadzi działalność gospodarczą. Mimo to od lutego sprawuje społeczną funkcję wiceprezesa Oddziału Wojewódzkiego Dolnośląskiego PSD. Dlaczego?

  Komentarz
 4. Wszędzie jest to samo,na podstawowe badania owszem dostaniesz skierowanie,ale już na inne nie ma szans!

  Komentarz

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.