reklama

- Wyrzuca się do kosza 17 lat ciężkiej pracy nauczycieli, uczniów, samorządowców - mówi Andrzej Kupczak

Najpierw strajk, potem referendum

Z Andrzejem Kupczakiem – prezesem oławskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego – rozmawia Monika Gałuszka-Sucharska

– Prezydent podpisał ustawę o zmianie systemu oświaty. Związek Nauczycielstwa Polskiego był siłą, która najgłośniej wyrażała swoją opinię o planowanej reformie.

– Nie tylko. Było stowarzyszenie „Rodzice przeciw reformie”, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty też bardzo głośno przeciwstawiało się planom zmian. Po ich konferencji w Gdańsku ponad 1500 osób z kadry kierowniczej z całego kraju przyjęło rezolucję, która w sposób zdecydowany i jasny opowiadała się przeciwko zaproponowanym zmianom. Prezes stowarzyszenia Marek Pleśniar spotkał się z działaczami ZNP. Był to pierwszy raz, gdy wspólnie usiedliśmy do stołu i dalej idziemy razem. To też o czymś świadczy. Nie mówię już o samorządach, które nie dość, że będą się borykały z problemami finansowymi, to czeka ich wiele problemów. Na spotkaniach z nami – na debacie 19 listopada w Warszawie, czy 19 grudnia pod Pałacem Prezydenckim – samorządowcy wyrażali swoją dezaprobatę i jeszcze do końca próbowali przekonać pana prezydenta.

Reklama

– Nie udało się.

– Próbowaliśmy przekonać posłów, senatorów, pisząc do nich listy i prośby, aby zapewnili nam spokojne święta, nie przyjmując tych dwóch ustaw. Potem apelowaliśmy do pana prezydenta. Działaliśmy w Oławie i uczestniczyliśmy w każdej akcji organizowanej w Warszawie.

– Nauczyciele nie są jednomyślni – na przykład „Solidarność” nauczycielska nie wypowiadała się głośno w tej sprawie.

– Trudno wypowiadać się głośno, skoro szef oświatowej „Solidarności” staje obok minister Anny Zalewskiej na konferencji prasowej i mówi, że wszystko jest dobrze.

– Klamka już zapadła, ale ZNP planuje jeszcze jakieś kroki. Referendum?

– Tak. Prawdopodobnie jeszcze w styczniu będziemy znali treść pytania referendalnego, z jakim chcemy zwrócić się do społeczeństwa. Później planowane jest w Warszawie duże spotkanie naszych sojuszników w walce o zachowanie obecnego ustroju szkolnego – rodziców i stowarzyszeń, po to, aby zawiązać komitet referendalny. Żebyśmy jako ZNP nie byli sami, bo nie jesteśmy. Od 5 stycznia zakładowe organizacje ZNP w całym kraju są w sporze zbiorowym z pracodawcami po to, aby w konsekwencji doprowadzić do protestu pracowników oświaty.

– Czyli jesteście w sporze zbiorowym z dyrektorami szkół.

– Tak, bo nie możemy wejść w spór zbiorowy z rządem. Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych nie daje nam takiej możliwości. Też wolelibyśmy wystosować postulaty do rządu, a jeżeli ich nie spełni – ogłosić referendum strajkowe. Niestety, nie da się, dlatego musimy rozpocząć drogę od pracodawcy.

– Jaki jest plan? Mówi się o ogólnopolskim strajku nauczycieli. Odpowiedź na to i wiele innych pytań, w najnowszym „papierowym” wydaniu „Powiatowej”. W sprzedaży również e-wydanie. Czytaj rozmowę w całości http://eprasa.pl/news/gazeta-powiatowa-wiadomo%C5%9Bci-o%C5%82awskie/2017-01-19

Kategorie: Rozmowy

Tagi: ,,,,,,,,,,,,

Komentarzy (24)

 1. Tak, tak. PIS napsuł, co niemiara. Najpierw zepsuł taki fajny interes z VAT-em. Zarabiało się na tym super, a i wskaźniki PKB rosły tak, że Donek mało się nie zes..ał, jak pokazywał tę zieloną wyspę w telewizorze. PIS zepsuł spokój w polskich domach, bo jak było cienko z kasą, to i dzieci się nie robiło. A teraz będą bachory będą znowu wrzeszczały i broiły. PIS zepsuł całą radochę w robocie, bo za Donka, to można było do samej śmierci pracować. a teraz co? Nuda na emeryturze. PIS zepsuł przemysł stoczniowy, bo za Donka to był na Wybrzeżu święty spokój. Cały rejwach i hałas poszedł do Rostocku. A teraz znowu się zaczną jakieś Solidarności, jakieś strajki i takie tam głupoty. A i Trybunał Konstytucyjny PIS zepsuł, bo to była przecież taka zupełnie nadzwyczajna władza polityczna, a teraz tylko będą jakimś zwykłym sądem. PIS zepsuł przyjaźń polsko-radziecką, a taka była fajna. Było TPPR, można było złoto szmuglować do Polski. A teraz co? Amerykańskie wojsko ściągnęli a biedny Putin tak bardzo boi się Ameryki. Psują i psują.

  Komentarz
  • Wszystko fajnie napisałeś , tylko co zwykły Polak z tego ma? Np. ja ? Młodzi z mojej rodziny pracują za granicą, a dwóch kolejnych kuzynów ( po studiach)wyjechało teraz w grudniu do pracy w Anglii, bo praca w Polsce jest dla misiewiczów i pisiewiczów.
   Dostalem ostatnio decyzję ZUS o podwyżce aż o 2 zł mojej emerytury a opłaty za energię elektryczną 15% więcej.
   Jakoś nie widzę tej dobrej zmiany u mnie ani w mojej rodzinie.

   Komentarz
 2. zenek-palacz

  Wy to nauczyciele protestowaliście jak gimnazja wprowadzali i teraz ja je likwiduja to tez protestujecie. A wasze argumenty są dokładnie takie same jak przy wprowadzaniu jak i przy likwidacji co sugeruje że są funta kłaków warte . Strajkowanie macie już we krwi. Jak jest tak dobrze to czemu nauczyciele akademiccy twierdzą ,że poziom przygotowania uczni w ostatnich latach do studiowania padł na pysk?

  Komentarz
  • poziom nauczycieli akademickich też „padł na pysk” . Mówi się UCZNIÓW , proszę nauczycieli akademickich 🙂

   Komentarz
  • PiS zdecydowalo10 lat temu, że mają powstać gimnazja! Były liczne zwolnienia nauczycieli z pracy, wiele zamieszania. Nauczyciele przez te lata wypracowali sobie metody pracy. Teraz wszystko się niszczy, finansów na tę reformę nie ma! W szkołach, co ok.3 lata są zmiany, które wszystko wywracają. EDUKACJA WYMAGA REFORM, A NIE REWOLUCJI!

   Komentarz
 3. Rząd ma przejąć od samorządów decydujący wpływ na wybór władz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, które obracają miliardami złotych – zakłada projekt ustawy autorstwa PiS. „To skok PiS na kasę” i intratne stanowiska za którym kryją się plany wsparcia dla ojca Tadeusza Rydzyka – ocenia opozycja. PiS odpowiada, że chce ukrócić nieprawidłowości. Przeciwko zmianom protestuje jednak ważny polityk tej partii.

  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1339,title,Gra-idzie-miliardy-zlotych-i-wsparcie-dla-ojca-Rydzyka-To-skok-PiS-na-kase,wid,18683346,wiadomosc.html

  Komentarz
 4. Skąd te obawy?Nauczyciel bardzo dobry zawód można być prezydentem, premiem,burmistrzem, odnosić sukcesy w biznesach….ZNP najpierw przeciw gimnazjom teraz przeciw podstawówkom.Ciągle przeciw i żadnej odpowiedzialności za zmiany.To skąd posadki dla dyrektorów i ludzi ZNP? Strajkujcie,strajkujcie żeby dalej im żyło się lepiej. Odebrać szkodnikom lukratywne stanowiska!

  Komentarz
 5. Jeden z członków ZNP powiedział mi kiedyś że jak ci się nie podoba możesz zmienić pracę więc ja teraz powtarzam jego mądre słowa JAK WAM SIĘ NIE PODOBA ZMIEŃCIE PRACĘ.

  Komentarz
 6. donald kaczynski

  Wkoncu bedzie normalnie jak przed gimnazjami.Wszystko wraca do normy.Najpier gimnazja sie niewidziały wam a teraz podstawówy.Gimnazja prod. bencwałow.Kto o tym nie wie to pewnie szkoły podstawowej nie ma

  Komentarz
 7. Tylko słabi nauczyciele boją się zmian i reform. Czy tacy nauczyciele maja uczyć młode pokolenia?
  Przypominam ,że w Anglii też wyszli protestować ci najsłabsi nauczyciele.

  Komentarz
 8. Ktoś napisał, że w końcu będzie normalnie…. a co jest teraz nienormalnie?? Bo nie rozumiem? Mam syna w gimnazjum i uważam, że wszystko jest jak najbardziej normalnie. Jeśli ktoś uważa, że demolka szkolnictwa, rewolucja , którą na własnej skórze odczują najmłodsze dzieci i ich rodzice to powrót do normalności, jest najłagodniej mówiąc niepoważny… Wytłumaczcie dzieciom , że przymusowe przeniesienie do innej klasy w innej szkole jest dla ich dobra i prowadzi do normalności – na pewno zrozumieją …. Reforma – tak, demolka – nie!!!!

  Komentarz
 9. Cieszę się, że mój syn jest juz studetem i nie będzie musiał uczyć się w obecej szkole. Dlaczego poziom studentow jest niski? Szkoły średnie obnizyły poziom. Kazdy teraz mógł miec maturę. To dziwne, ze są jeszcze tacy, co nawet 30% nie uzyskali na maturze. Poza tym -po co nam tyle uczelni i tyle szkół średnich. Brak wykwalifikowanych ludzi, a miernot ze srednim i wyższym wykształceiem jest sporo.

  Komentarz

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.