reklama

Integracyjna wioska w Stanowicach

Gmina przekaże fundacji „Krok po Kroku” działkę w Stanowicach na budowę osiedla dla niepełnosprawnych. Już podjęto pierwsze kroki w tej sprawie, ale potrzeby fundacji wzrosły

 

O projekcie budowy wioski integracyjnej w Stanowicach pisaliśmy we wrześniu ubiegłego roku w artykule „Chcą zbudować osiedle dla niepełnosprawnych. Czy wielki projekt doczeka się realizacji”. W listopadzie na łamach naszej gazety ukazał się też tekst sponsorowany pt. „Niepełnosprawni w domach z konopi”. Prezes fundacji „Krok po Kroku” Dorota Gudaniec mówiła wówczas o stworzeniu takiego miejsca, które w praktyce będzie oznaczało osiedle domów i mieszkań przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, pozbawionych barier architektonicznych. Miejsce, gdzie chorzy będą mogli mieszkać wraz z rodzinami w przyjaznym i odpowiednio przystosowanym środowisku, a samotni zamieszkają w małych wspólnotach, wraz ze swoimi asystentami. Wokół osiedla ma powstać przestrzeń do życia, rehabilitacji i pracy dla mieszkańców wioski.
Zgodnie z pierwszymi ustaleniami między władzami fundacji i gminy na marcowych obradach radni podjęli uchwałę o przystąpieniu do „zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Oława”. Decyzją rajców działka w Stanowicach wielkości 6 ha położona w pobliżu strefy ekonomicznej między ul. Poziomkową a rzeką Odrą zostanie przekształcona z przemysłowo-usługowej na teren związany z realizacją zabudowy mieszkaniowej jedno- i wielorodzinnej dla osób niepełnosprawnych. Na tej samej sesji rajcy podjęli też uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego przekształcany teren.
Już po sesji Dorota Gudaniec poprosiła radnych o kolejne spotkanie, na którym przedstawiła wizję wioski zajmującej nie 6 ha a 22 ha. Obok mieszkań i domów dla chorych i ich rodzin ma się tam znaleźć m.in. siedziba fundacji, specjalistyczny ośrodek, gabinet lekarski, hala sportowa, ogródki, sklepiki, bar, place zabaw i wiele innych rzeczy, zależnie od potrzeb osób niepełnosprawnych i z myślą o nich. Szefowa fundacji tłumaczyła, że zmiana projektu wioski jest wynikiem jej rozmów z wójtem, który powiedział, że może przeznaczyć na osiedle nawet dwa razy więcej ziemi. – W tej sytuacji uznaliśmy, że od razu zaplanujemy wioskę na większym terenie i spotkamy się z radnymi, by przedstawić im nowy projekt – mówi Gudaniec, której bardzo zależy na czasie. Pieniądze na wioskę, która ma kosztować ok. 20 mln euro, fundacja chce pozyskać m.in. ze środków unijnych przeznaczonych na programy wyrównujące poziom życia niepełnosprawnych. Fundusze te mają być dostępne do 2020 roku. Fundacja nie może się jednak o nie ubiegać, dopóki nie ma terenu i stosownych dokumentów. Nie jest więc wykluczone, że jeszcze przed majową sesją poprosi władze gminy o przekazanie kolejnych hektarów w Stanowicach.

Reklama

W rozmowie z nami wójt Jan Kownacki nie mówi nie, ale najpierw chce zobaczyć efekt zagospodarowania tych 6 ha. – Nie jest sztuką przekazać teren – mówi. – Najpierw musimy jednak zobaczyć, jak fundacja wykorzysta obecnie przygotowywaną dla nich działkę. Jeżeli zrealizuje przedstawiony plan, nie jest wykluczone, że przekażemy im więcej terenu. Ale nie w obecnej sytuacji, gdy mówimy tylko o planach.

Wioletta Kamińska

Kategorie: Aktualności

Tagi: ,,,,,,,,,

Komentarzy (14)

 1. moja malzonka jest osaba niepelnosprewna ruchowo z 900 zl .renta.no napewno bedzie nas stac na zamieszkanie na tym osiedlu.ludzie niepelnosprawni to biedacy walczacy o przezycie do pierwszego.to osiedle dla bardzo bogatych emerytow zapewne tych z zagranicy

  Komentarz
  • Chce się pan samej małżonki pozbyć ? Jak Państwo żyją do tej pory? Jak powstanie wioska to zmieni się dla was tylko otoczenie a nie koszt . Skąd w ludziach tyle czarnowidztwa i narzekania zamiast optymizmu i działania?

   Komentarz
  • Zgadzam się z Panem w 100%. Mam wrażenie, iż budowa tego osiedla to bardziej sposób na biznes aniżeli dla wymienionej ideii. Jestem ciekaw ile rodzin z dnia na dzień sprzeda/opuści swoje obecne mieszkania, żeby przeprowadzić się do tego miejsca. Gdzie najprawdopodobniej ze względu na przygotowanie i osprzęt (jak wynika z artykułu) cena będzie odpowiednio wyższa niż w regularnym budownictwie. Stać będzie na to wyłącznie majętne starsze osoby z zagranicy, gdzie ze względu na panujące relacje rodzinne nikt się nimi nie zajmie lub woli problem oddelegować na innych. Ludzi biednych nie będzie na to stać a ludzie bogaci …pozostaną u siebie, gdzie zapewnią sobie indywidualną opiekę.

   Komentarz
 2. Przyjazne i odpowiednio przystosowane środowisko a jak to ma się do strefy gospodarczej ,która będzie graniczyć z inwestycją.Wstyd czy osoby niepełnosprawne to ludzie ,którzy maja być skazani na takie sąsiedztwo. Może tu nie chodzi o dobro tych ludzi ?

  Komentarz
  • To jedyny teren jaki fundacja może dostać. Przy strefie są osiedla mieszkaniowe i jakiś nikt nie mówi o tych ludziach , że są gorsi… proszę nie wpadać w taką retirykę tylko wspierać projekt bo innej możliwości nie będzie.

   Komentarz
   • Do Artha ,nie wiem czy zwracam się Pani czy Pana ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś si e jak żyję się mieszkańcom osiedla mieszkaniowego przy strefie przemysłowej(ciągły hałas ,smród,błądzące tiry i kierowcy samochodów osobowych którzy myślą ze są właścicielami wypasionych ferrari .

    Komentarz
 3. Życzę powodzenia.
  Dołożę swoją cegiełkę wpłacając na specjalne konto dla tego wspaniałego projektu i jego realizacji.

  Komentarz
 4. Moim zdaniem będzie to (przepraszam za wyrażenie) takie getto… nie podoba mi się ten pomysł… ludzie niepełnosprawni powinni mieć szanse na normalne funkcjonowanie w świecie, nie powinni się izolować…. może by tak bardziej wziąć się za to co mamy i dostosować do potrzeb wszystkich (???), zamiast wywalać grube pieniądze na miejsce odosobnienia (???) … Dlaczego władze nie pomagają osobom niepełnosprawnym w np. dostaniu mieszkania gdzieś niżej, dlaczego wiele miejsc w mieście wciąż jest nieprzystosowanych dla wózków inwalidzkich….i tak można by wymieniać jeszcze dużo. Dlaczego rodzina osoby niepełnosprawnej lub sama osoba musi wyjeździć długą ścieżkę w biurokratycznej dzielnicy, żeby załatwić jakiś ochłap??? … Może TYM by się władza zajęła, a nie w powstawaniu GETTA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH, które znając życie i ludzką pazerność przerodzi się w niezły ośrodek wypoczynkowy i ktoś zgarnie za to niezły szmal, a niepełnosprawni jak zwykle będą mieli g….

  Komentarz
 5. Bardzo często chodzę tam na spacer jak i wielu mieszkańców Stanowic. W chwili obecnej, w znacznej części, tereny te porośnięte są niskim laskiem/drzewami i zamieszkałe przez zwierzęta dzikie. Jest to swojego rodzaju azyt do tego stopnia, że jesienią ludzie przyjeżdżają zbierać grzyby a w dni wolne urządzają spacery. Dodatkowo około 2 lata temu tereny te zostały specjalnie obsadzone drzewkami iglastymi. W związku z tym rodzi się pytanie: W którym miejscu dokładnie planują Państwo wybudować to osiedle? Planują Państwo wykarczować te wszystkie drzewa?

  Rozumiem, że w chwili obecnej i tak teren ten przeznaczony był dla strefy ekonomicznej i mogła by w miejscu osiedla stać fabryka. Jednak to my mieszkańcy Stanowic, kilka lat temu, „walczyliśmy” o to, aby kolejne już nie powstały a miejsce to pozostało w niezmienionym stanie.

  Czy w zamian obecnie pięknych zielonych terenów, które w jakiś sposób „ratują” mieszkańców przed widokiem i zgiełkiem fabryk, zbudują Państwo betonowe osiedle dla niepełnosprawnych zamiast integrować ich wraz ze społeczeństwem?

  Pomijając aspekt natury i zagospodarowania terenu, starając się zrozumieć Państwa punkt widzenia, uważam, że jest to ZŁY POMYSŁ. Tworzycie getto zamiast starać się zintegrować ludzi niepełnosprawnych tak, aby jak najbardziej czuli się częścią społeczeństwa.

  Z tego też powodu jestem ZDECYDOWANIE PRZECIW ideii budowy osiedla dla niepełnosprawnych.

  Komentarz
  • Całkowicie się zgadzam z autorem tego posta. Stanowicom (zarówno starym, jak i lotnisku) potrzeba więcej zieleni, drzew, by oddzielić się o tego nieporozumienia jakim jest strefa ekonomiczna. Kolejne wycinki drzew to jakiś absurd!

   Komentarz
 6. To nie będzie integracja, tylko IZOLACJA !!!! Mam w rodzinie osobę niepełnosprawną i wiem , jakie potrzeby mają te osoby. Z pewnością chcą żyć pełnią życia w znanym sobie .środowisku a nie gdzieś za miastem- w GETTCIE. Myślę, że Panią Gudaniec, z całym szacunkiem dla Jej zaangażowania, poniosła fantazja i nieco wybujałe aspiracje.

  Komentarz
 7. braterstwo róży

  ODPOWIEDZ DLA BALON: jeżeli jesteś z stowarzyszenia eko natura to przestań straszyć wszystkich na około. Zgadza się, że była walka z zakładami ale to nie powód żeby dzielić ludzi na gorszych czy lepszych, sprawnych i niepełnosprawnych jak to robią co niektórzy politycy. Też jestem mieszkańcem Stanowic i naprawdę cieszę się, że takie osiedle powstanie (jako jedyne w Polsce) a zakłady w niczym nie będą przeszkadzać. Nie jest prawdą, że zakłady znajdujące w Stanowicach teraz hałasują i smrodzą. Jedno jest pewne, że zakłady będą musiały jeszcze bardziej przestrzegać norm. W europie jest naprawdę dużo takich obiektów i jakoś nikt nie mówi Węgrom, Czechom czy Niemcom, że tworzą getto. Uważam, że to naprawdę najlepszy sposób na pomoc takim ludziom. Jeżeli mówimy o izolacji to tak naprawdę sami ją stwarzamy, i proszę was wszystkich zmieńcie retorykę w kierunku osiedla integracyjnego. Skoro mówimy o getcie to powiedzcie wszystkim mieszkańcom Stanowic, że mieszkają wśród fabryk i to jest getto a rozmowa z nimi to to wykluczenie społeczne bo są odmieńcami mieszkającymi w strefie. Z tego co wiem to rehabilitacja będzie nie tylko dla osób zamieszkujących wioskę integracyjną ale też ma być dostępna dla osób z zewnątrz. Uważam, że to doby pomysł ze strony Pani Gudaniec i popieram tego typu pomysły.

  Komentarz
  • do barterstwo rózy

   Szanowne braterstwo róży, jestem mieszkańcem Stanowic i czuje się jak mieszkaniec strefy gospodarczej ,ponieważ jest hałas i śmierdzi .Co do rehabilitacji to będzie nam na pewno potrzebna jak jeszcze kilka lat pomieszkamy w takim sąsiedztwie.

   Komentarz
 8. Mieszkaniec

  Getto to będą mieli mieszkańcy Stanowic jak będą powstawać następne zakłady przemysłowe których nikt nie pilnuje w temacie skażenie powietrza i emitowania hałasu. Radni i p Wójt maja gdzieś komfort mieszkańców , więc cieszę się że jest pani Gudaniec która ma taką wizję i pomysł na wykorzystanie tego terenu i nie będzie to godzić w warunki bytowe mieszkańców, a być może wzbogaci okolice w obiekty z których też będą mogli korzystać mieszkańcy.

  Komentarz

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.