reklama

Fot. www.dolnoslaska.policja.gov.pl

Policja cię potrzebuje!

Powiat Praca z pasją

Chcą, żeby kandydatów zgłosiło się jak najwięcej. Jest bardzo dużo wakatów w policji. – Ta praca daje ogromną satysfakcję – mówi kom. Paweł Urbańczyk, komendant KPP w Oławie. A jak z zarobkami?

8 lutego w sali konferencyjnej KPP w Oławie dyskutowano, jak zachęcić przede wszystkim młodych ludzi do pracy w policji. W spotkaniu oprócz komendanta powiatowego uczestniczył podinsp. Krzysztof Wołyniec, zastępca naczelnika wydziału Doboru i Szkolenia KWP we Wrocławiu i Tadeusz Kozak, funkcjonariusz wydziału doboru i szkolenia. O swoich planach mówili przedstawicielom lokalnych samorządów i dyrektorom szkół. – 1 stycznia powstał nowy wydział w komendzie wojewódzkiej, zajmujący się doborem do policji. Z uwagi na bardzo dużą konkurencję na rynku musimy działać innowacyjnie i podejmować nowe wyzwania, by pozyskać młodych ludzi do służby w policji – mówił podinsp. Wołyniec. – To ciężka służba, ale dająca niesamowitą satysfakcję. Jesteśmy otwarci na współpracę, wkrótce do szkół i urzędów pracy trafią ulotki drukowane przez komendę wojewódzką, będą je rozdawać również dzielnicowi.

Reklama

Komendant Paweł Urbańczyk (na fot. z prawej) zachęca, aby zgłaszało się jak najwięcej chętnych do pracy w policji. Podkreśla, że nie trzeba mieć wyższego wykształcenia

Zaprezentowano spot, który ma zachęcić kandydatów do składania podań. Podkreślane są w nim stwierdzenia, że to wyjątkowa praca, stabilne warunki zatrudnienia, różne kierunki rozwoju i spełnienie marzeń. Według dyrektorów szkół, którzy uczestniczyli w spotkaniu, sam spot to za mało. – Młodzi ludzie chcą zobaczyć coś więcej – mówiła Maria Domaradzka, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie. – Interesuje ich praca policji od wewnątrz, chcą zobaczyć to na żywo, a my wciąż odbijamy się od drzwi. Jak dzwonimy, to często jest odmowa, bo procedury nie pozwalają. Potrzebujemy wsparcia z waszej strony. Na przykład Gdańsk organizuje pokaz tresury psów policyjnych. Chodzi, aby pokazać coś więcej, a nie tylko suche spotkanie.

Maria Domaradzka prosiła, aby policja organizowała pokazy dla młodzieży. – Uczniowie muszą zobaczyć waszą pracę na żywo – mówiła

Z dyrektor Domaradzką zgodził się komendant Urbańczyk. – Pomysł mi się bardzo podoba, to jest odskocznia od tych codziennych ławek, poza tym pokazanie pracy policji w szerokim spektrum. Powinniśmy iść w kierunku nowoczesnej otwartej formacji. Pokaz tresury, oddziałów prewencji, antyterrorystów, technika policyjnego – to się sprawdzi. Można by zrobić raz w miesiącu duży pokaz z udziałem komendy wojewódzkiej i rozesłać zaproszenia do szkół.

Podinsp. Wołyniec pozytywnie odniósł się do tematu i zapewnił, że jest szansa, aby takie pokazy organizować. Zaznaczył, że policjanci, antyterroryści czy technicy kryminalistyki mogą również przyjeżdżać do szkół. – Po to tu dziś jesteśmy, aby taką współpracę ze szkołami nawiązać – mówił.

Głos zabrała również Małgorzata Peremicka, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Oławie. Chciała wiedzieć, czy na pracę w policji mogą liczyć uczniowie, którzy właśnie zdali maturę. – Biorę wszystkich, nie tylko osoby po studiach! – odpowiedział komendant. – Powiem na swoim przykładzie. Przyjmowałem się do służby w wieku 19 lat, zaraz po maturze, a studia robiłem w trakcie pracy w policji. W tej chwili młodzi policjanci mają jeszcze większy komfort, bo wyższa szkoła policji oferuje szereg szkoleń zawodowych, policjant szkoli się w ramach służby i zdobywa wyższe wykształcenie. Powinniśmy wyjść do młodzieży i uświadomić im, że można pracować w policji i jednocześnie robić studia. Mało tego – policja za to płaci!

Rekrutacja do pracy w policji trwa cały rok, na Dolnym Śląsku ma być przyjętych 450 osób. – Żeby zatrudnić taką rzeszę policjantów, musimy mieć bardzo dużo kandydatów – mówił podinsp. Wołyniec. – Chcemy, żeby kandydatów było jak najwięcej, aby móc ich wyselekcjonować. Zależy nam na najlepszych, mądrych, elokwentnych, wysportowanych, a przede wszystkim kompetentnych.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać tę pracę? Wszelkie szczegóły dostępne są w internecie na http://www.dolnoslaska.policja.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/biezace_informacje/wyjatkowa_praca__rozne_kierunki_rozwoju_i_spelnienie_marzen___wszystko_to_znajdziesz_wstepujac_juz_dzis_do_policji_1 można też zapytać o nie na komendzie. Na ważną kwestię zwróciła uwagę Małgorzata Pasierbowicz, wiceburmistrz Oławy. – Młodzi dziś są nastawieni na dobre zarobki, to pokolenie roszczeniowe. Pierwszy pytanie, jakie się pojawia, to ile zarobię? Z tego, co wiem, pensja policjanta nie przekonuje…

Przez pierwsze miesiące pracy taka osoba otrzyma 1700 złotych na rękę. Większość obecnych na tym spotkaniu przyznała, że funkcjonariusze zarabiają zbyt mało, pensja nie jest adekwatna do ryzyka, które trzeba podjąć w tej pracy. Komendant jednak podkreślił, że pieniądze nie są tu najważniejsze, a ogromna satysfakcja, jaką daje ten zawód.

10 lutego Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak wysłał do policjantów list, w którym zaznacza, że ma się poprawić m.in. sytuacja związana z wynagrodzeniem

Tekst i fot.: Agnieszka Herba powiatowa@gmail.com

Kategorie: Na sygnale

Tagi: ,,,,,,,,,,,,,

Komentarzy (14)

 1. Ta pasja polega na tym ze nie będziecie mieli swojego zycia. I psychiatra pomaga bo psycholog juz nie. Nie dajcie się skusić za to co proponuja. MASAKRA. policjant 25 lat sluzby.

  Komentarz
 2. ha ha ha ha ha
  propaganda i tyle. o pokazach psów piszą. ha ha ha tych co z głodu ledwo chodzą na karmach z kauflandu, czesane raz do roku przed atestem bo nie ma czasu albo w kojcach siedzą bo potrzeby policjant do radiowozu.
  boki zrywać. wstąp do policji w wieku 19 lat to popracujesz – do śmierci 🙂
  25 lat ale do osiągnięcia wieku minimalnego czyli 55 – szybka kalkulacja 55-19 = 36 lat służby POWODZENIA
  a tak wystarczy tylko pomyśleć dlaczego tyle wakatów jest do obsadzenia – bo uciekają na potęgę
  aaa studia w policji to dopiero dowcip – będzie dobrze jak będą ci młodzi mieli jeden dzień w tygodniu wolnego żeby się z rodziną zobaczyć i sukces jak będzie to dzień nie po nocce
  propaganda

  Komentarz
 3. Teraz tylko samobojcy idą do tego bagna jakim jest policjia chyba że ktoś chce całe życie głaskać kota bo dla rodziny brak czasu a tak na marginesie zarobki tez są słabe a przełożeni chcą aby robić 1000 procent normy i wyniki .
  Najgorsze że w tych czasach policjant nic nie może bo zaraz ma postępowania a w tym gronie nikt mu nie pomoże bo ochrina tylko wistnieje na papierze .

  Komentarz
 4. Myślę, że to nie kwestia zarobków czy roszczeniowego podejścia młodzieży. Raczej braku zaufania do policji, jej wew. organizacji i podejścia, braku zaangażowania i środków, czy ogólnej niemocy. Co widać w licznych innych artykułach i komentarzach pod nimi.

  Komentarz
 5. Niebezpieczna służba i odpowiedzialność wymagają specjalnej ochrony ,również tej finansowej- rodziny nie utrzymają za grosze które proponują! Źenujace jest to, że policjanci dorabiają w różnych instytucjach…

  Komentarz
 6. Niebezpieczna praca, stres, brak życia prywatnego i rodzinnego… Za 1700zł? No chyba jakiś żart? Widlu na kasie więcej płacą… Teraz rozumiem skąd powrót łapówkarstw…

  Komentarz
 7. Młodzi się boją, że jeżeli za czasów rządów PiS rozpoczną służbę oraz studia to w przyszłości – wzorem dezubekizacji – może nastąpić dezpisyzacja i wówczas utracą swoje uprawnienia emerytalne. W związku z obecnym upolitycznieniem policji – wycinaniem konfetti dla ministra, czy tez przebieraniem się policjantów za aniołów – mamy wyraźne zawirowanie w tej firmie.

  Komentarz
 8. Nie dajcie się

  Jeżeli chcecie zniszczyć sobie życie to Policja czeka.Nauka jedzenia tynku ze ścian darmi bo za te ochłapy jakie proponuje się na nic więcej nie wystarczy. NIE DAJCIE SIĘ OSZUKAĆ.

  Komentarz
 9. Wyniki, wyniki, wyniki. Tylko statystyka się liczy. Studia w trakcie służby – tylko dla wybrańców i plecaków. Ogromna satysfacja? Chyba frustracja, że kopią Cię z każdej strony i NIC nie możesz zrobić. Zarobki już takie same jak w supermarkecie, a obciążenie psychiczne bez porównania…

  Komentarz
 10. Studia w policji ? to wam napiszę jak to się studiuje 4 razy pisałem o zgodę na studia (za własne pieniądze) 4x odmowa , nikt was nie puści na studia bo trzeba zapie……ć , było tak że przez 8 miesięcy nie miałem niedzieli wolnej o świętach nie wspomnę

  Komentarz
 11. Mam 27 lat służby. Tzw. oszołomstwo przełożonych spowodowane nabijaniem statystyki sięga już zenitu. Nie chodzi tutaj tylko o dochodzeniówkę ale również prewencję. Współczuje młodym. I jeszcze jedno. Z rozbawieniem, ale i zażenowaniem przeczytałem niedawno artykuł w Gazecie Policyjnej o komendancie chyba jednego z KPP. Gość siedzi w pracy po min, 12 godzin a potem jest jeszcze jest w stałym kontakcie z dyżurnym jednostki.. I moje pytanie. Panie Komendancie. Ma Pan rodzinę ? Chyba nie. a jeżeli tak to wspólczuję rodzinie i Panu też. Pozdrawiam.

  Komentarz

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.