reklama

Charytatywny rajd, zabytkowe perełki i dużo muzyki

17 i 18 czerwca odbędą się Dni Koguta. Organizatorami tegorocznej edycji imprezy są Centrum Sztuki, Urząd Miejski oraz studio reklamy „Wena”. Przedstawiciele tych trzech instytucji zwołali 31 maja konferencje prasową na której przedstawili szczegóły.

Wiceburmistrz Małgorzata Pasierbowicz stwierdziła, że to najważniejsza impreza, jaka cyklicznie odbywa się w Oławie. Podkreśliła, że miasto robi wszystko, by zadbać o uczestników w różnych aspektach. Dlatego pierwszy dzień muzycznie będzie bardziej młodzieżowy, a w drugim będzie można posłuchać klasyki polskiego rocka.

Na 18 czerwca zaplanowano VI Międzynarodowy Zlot Pojazdów Zabytkowych. To jednak nie wszystko. W tym roku po raz pierwszy odbędzie się oławski charytatywny rajd koguta, który rozpocznie się już 15 czerwca. W tym celu miasto podjęło współpracę z gminą Włoszakowice i miastem Karpacz. Trasa rajdu zaczyna się bowiem w Oławie, skąd kierowcy ruszą w stronę Boszkowa, by po integracji nad jeziorem Dominickim, pojechać na paradę pojazdów zabytkowych do Karpacza.

Reklama

Na skalę ogólnopolską

– Stawiamy na różnorodność atrakcji – podkreśla dyrektor Centrum Sztuki Anna Ślipko. – Pierwszy dzień zdominują atrakcję muzyczne dla dzieci i młodzieży. Wystąpi Majka Jeżowska, a potem The Dumplings i Natalia Nykiel. Drugiego dnia zapraszamy na zlot pojazdów zabytkowych, występ kabaretu Neo-Nówka i koncert zespołu Perfect. Jeśli chodzi o zlot, to pamiętam, jak zaczynaliśmy od tych kilkudziesięciu czy kilkuset aut. Nie spodziewaliśmy się wtedy, że impreza tak się rozwinie. Dziś jest to wydarzenie na skalę ogólnopolską. Od samego początku współpracujemy z firmą „Wena”, która to wszystko wymyśliła i od lat realizuje. Odzew jest ogromny i robimy wszystko, by co roku impreza była nieco inna. Tym razem ograniczyliśmy liczbę aut do 1500. Obniżyliśmy również ich rocznik, by mieć pewność, że przyjadą prawdziwe perełki. Staramy się, by drożność dróg prowadzących do Oławy była w jak najlepsza. Pomaga nam policja i straż miejska. Właścicieli zabytkowych aut będziemy prosić, by zjawili się w Oławie jeszcze przed 12:00. Z doświadczenia wiemy, że ruch turystyczny jest wzmożony po 12:00. Liczymy, że to rozwiązanie się sprawdzi. Mieszkańców naszego miasta prosimy, by nie parkowali aut w okolicy Miasteczka. Najlepiej, żeby przychodzili do nas pieszo, albo korzystali z komunikacji miejskiej, która będzie wtedy darmowa.

Charytatywnie

Kilka słów na temat zlotu dodał również prezes „Weny” – Tomasz Jurczak. Powiedział, że zgłosiło się już 840 pojazdów, wśród których są bardzo zróżnicowane maszyny. Kierowcy przyjadą z całej Europy. Nie zabraknie samochodów z Włoch, Niemiec, Czech i Szwecji. Każde auto będzie miało co najmniej 27 lat: – Mamy informacje z lokalnych hoteli i wiemy, że wiele miejsc noclegowych jest już zajętych. To dobra informacja, ponieważ oznacza, że część samochodów przyjedzie już w sobotę.

Niewątpliwą nowością jest rajd koguta, który wystartuje z Miasteczka 15 czerwca, o godz. 14:00. Każdy uczestnik w ramach wpisowego musiał wpłacić minimum 300 złotych na jedną z szesnastu fundacji powiatu oławskiego. O inicjatywie opowiadał Mateusz Kobus: – W czwartek ruszamy do Boszkowa. Po drodze kierowcy będą mieli trzy lub cztery zadania do wykonania. Każdy otrzyma paszport rajdowy, w którym będzie zaznaczał wykonane zadania. Po przejechanym odcinku czeka nas poczęstunek i biesiada. Zbieramy pieniądze na cele charytatywne, ale traktujemy to również jako wycieczkę krajoznawczą. Chcemy pokazać, że w okolicy jest mnóstwo ciekawych miejsc. Wciąż zapraszamy do zapisów, które prowadzimy przez stronę www.zabytkowe.com.pl.

Wygrać z problemem

Od kilku tygodni powiat przeżywa plagę komarów. Podczas konferencji prasowej zapytaliśmy wiceburmistrz Małgorzatę Pasierbowicz, co miasto planuje zrobić, by mieszkańcy podczas Dni Koguta, mogli komfortowo relaksować się na terenach zielonych Miasteczka. – Jak państwo wiecie, jeszcze niedawno komarów nie było wcale – odpowiadała. – Nie powiem, że one nas zaskoczyły, ale niewątpliwie zaskoczyła nas ich ilość. Jesteśmy zdziwieni, ale wiemy, że nie jest to problem tylko Oławy. Komary są w całym powiecie. Były, są i będą – w różnych ilościach. Przez cały czas orientujemy się w temacie. Do wszystkich akwenów wodnych wprowadziliśmy odpowiednią substancję, by nie rozwijały się larwy. Możemy dyskutować, które metody są najlepsze i najskuteczniejsze. Prowadzimy opryski naziemne. Widzimy jednak, że to nie wystarcza. Kupiliśmy więc urządzenie nadmuchowe o znacznym zasięgu. Jestem wiceburmistrzem do spraw oświaty, więc nie zajmuje się tym tematem, ale mogę zapewnić, że dołożymy wszelkich starań, by poradzić sobie z problemem. Wszystkie tereny zielone z całą pewnością zostaną opryskane.

1 czerwca (dzień po konferencji) miasto Oława podjęło współpracę z gminą Oława i gminą Jelcz-Laskowice. Dzięki temu na początku trwającego tygodnia zostaną przeprowadzone opryski z samolotu.

Kto wystąpi?

Majka Jeżowska – wokalistka obdarzona ciepłym głosem i niezwykłym temperamentem estradowym. Kompozytorka, autorka wielu przebojów i widowisk muzycznych, producent muzyczny oraz szefowa własnej firmy fonograficznej „Ja-Majka Music”.

The Dumplings – polski duet muzyczny, wykonujący muzykę electropop. Początkowo zdobył popularność, jako fenomen internetowy, publikując swoją twórczość na kanale YouTube. W 2014 zespół wydał swój debiutancki album „No Bad Days”, który miał swoją premierę 13 maja i został nagrodzony „Fryderykiem” za fonograficzny debiut roku.

Natalia  Nykiel – wokalistka, autorka tekstów, muzyk. Mocnym krokiem weszła na muzyczny rynek. Jeszcze przed wydaniem debiutanckiej płyty została okrzyknięta przez dziennikarzy najbardziej intrygującym i wyczekiwanym debiutem 2014 roku. 23 września premierę miał jej longplay „Lupus Electro”. Świat „Lupus Electro” to połączenie matematycznie skończonych elektronicznych brzmień z zawartą w tekstach nieprzewidywalnością pierwotnych instynktów.

Neo-Nówka – polski kabaret, założony w 2000 roku przez grupę wrocławskich studentów. Przez pierwsze kilka miesięcy działalności funkcjonował pod nazwą „To-Niemy”. Kabaret porusza głównie tematy społeczne i polityczne.

Perfect – polski zespół rockowy, założony w 1977 roku. Największą popularnością cieszył się do rozwiązania w 1983 roku. Z tego okresu pochodzą największe przeboje grupy: „Nie płacz Ewka”, „Chcemy być sobą”, „Ale wkoło jest wesoło”, „Niewiele ci mogę dać”, „Autobiografia”. W 1993 roku zespół reaktywował się (bez udziału współzałożyciela i autora większości kompozycji Zbigniewa Hołdysa) i działa do dziś.

Kamil Tysa ktysa@gazeta.olawa.pl

Kategorie: Kultura

Tagi: ,,,,,,,,

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.