reklama

Strzelanina w szkole. Jest kilku rannych

Dwóch zamaskowanych napastników wdarło się na teren Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie i strzałami z karabinu raniło dwie osoby. Poszkodowanych jest też trzech z pięciu uczniów, których terroryści wzięli na zakładników

Do zdarzenia doszło 22 września w godzinę po rozpoczęciu zajęć szkolnych. Dwaj zamaskowani i uzbrojeni mężczyźni wtargnęli na teren szkoły. Strzałami z karabinu ranili portiera siedzącego w dyżurce i zamknęli się w jednej z klas na parterze wraz z pięcioma zakładnikami. Akcję zauważył przejeżdżający w pobliżu szkoły patrol policji i powiadomił stosowne służby, które podjęły odpowiednie środki.

Reklama

To tylko czarny scenariusz ćwiczeń antyterrorystycznych, przeprowadzonych w szkole z udziałem uczniów, oławskiej policji, straży pożarnej i ratownictwa medycznego.

To pomysł oławskiej Akademii Bezpieczeństwa, która współpracuje z Powiatową Grupą Wsparcia Ratownictwa Medycznego – mówi Maria Domaradzka, dyrektor CKZiU w Oławie. –  Powstał pod koniec minionego roku szkolnego, ale ze względu na policyjne procedury i zakończenie roku szkolnego ćwiczenia można było przeprowadzić dopiero teraz. Chcieliśmy pokazać klasom mundurowym – policyjnej i technikum – jak przebiega taka akcja. Jakie są procedury ze strony policji, ratownictwa medycznego i straży  pożarnej, a także jak wygląda ewakuacja szkoły w takich sytuacjach. Atak terrorystyczny różni się bowiem od ewakuacji przy pożarze. Inne są sygnały i metody postępowania.

W akcji musiały się wykazać wszystkie służby pomocniczo-ratownicze, nauczyciele oraz uczniowie. Szczególnie ci, którzy wystąpili w roli zakładników. Napastnicy byli bowiem bardzo „agresywni”. Głośno krzyczeli, co chwilę słychać było strzały z broni palnej, a na koniec podpalili klasę, w której znajdowali się zakładnicy. Jeden z terrorystów próbował wykorzystać uczniów w roli tarczy. To się jednak nie udało. Wywiązała się strzelanina, podczas której ranny został policjant, ale napastnika ujęto. Drugiego funkcjonariusze zatrzymali podczas ucieczki, na polu w pobliżu szkoły.

Rannymi zajęli się ratownicy, a palącą się salą i zadymioną szkołą – strażacy.

Godzinę później szkoła wróciła pod zarząd dyrekcji.

Tekst i fot.: Wioletta Kamińska wkaminska@gazeta.olawa.pl

Kategorie: Ważne

Komentarzy (16)

 1. Ale durny tytuł artykułu.
  W życiu prawdziwym, pewnie na 100% by tak nie służby nie zareagowały.
  Dodatkowo, jeszcze trochę, gdy otworzę lodówkę to wyskoczy pan Iwańśki z ratownictwa, co gazeta to widzę jego twarz

  Komentarz
 2. Zwykłe ćwiczenia czy może zastraszanie terroryzmem? Jak wiadomo strach to najstarsze narzędzie do manipulacji ludźmi…

  Komentarz
 3. StaleKrzyś

  Degrengolada. Kiedyś w polskich szkołach uczono się jak się obronić przed NATO, teraz jak przeżyć atak dwóch 30 latków bez szkoły.

  Komentarz
 4. Dobrze, że są takie ćwiczenia w szkole, powinny być przeprowadzane w każdej oławskiej.

  Moja propozycja-utrudnienia dla napastników do rozważenia:
  każda portiernia powinna mieć szyby kuloodporne i monitor na portierni z obrazami z kamery zamontowanych przed wejściem do każdej szkoły równocześnie podłączonych do sieci monitoringu miasta.

  Komentarz
 5. Ludzie nie możecie tego zrozumieć że to naprawdę jest potrzebne dobrze wiemy co dzieje się w dzisiejszych czasach…

  Komentarz
 6. Dobrze ze ćwiczą! Nigdy nie wiadomo…
  A co do tytułu to faktycznie napędza zainteresowanie ale straszy ludzi.
  Jola a jak ten caly Iwaski jest dobry w tym co robi to niech to robi przecież nie wchodzi ci do domu sprzedawać garnków 😉

  Komentarz
 7. Tylko bez potrzeby straszycue takimi nagłówkami!
  Iwański nie Iwaski to dobry czlowiek mnie też kiedyś posluzyl dobra rada przez telefon i w szpitalu mnie pochwalili wiec jak nie znasz nie oceniaj.
  A to teraz oddziały prewencji i ruchu drogowego zajmują sie atakami terrorystycznych?
  Myślałam ze od tego są wlasnie antyterrorysci.

  Komentarz
 8. Oława to wyjątkowe miasto… Każdy uliczny patrol przejeżdżający w pobliżu szkoły wozi w radiowozie AK-47 ??? 🙂

  Komentarz
 9. Ludzie czepiacie się! A cel był jeden każdy uczestnik przetestował swoje procedury! A w szkole kolejny raz przećwiczono ewakuację! Można??? Można…

  Komentarz
 10. Nic bardziej idiotycznego nie czytalam!! Bawia sie za nasze pieniądze,,a jak prawdziwe zdarzenie to udaja, ze nie widza !!!

  Komentarz
  • Radek z Sobieskiego

   W tej chwili przez narodowe obrzydzenie do policji obrażasz strazakow którzy mają w swoim planie kazdeo dnia cwiczenia zeby byc lepszym w ratowaniu twojego życia tak samo ratownicy i dzieciaki z grup pierwszej pomocy i ci ostatni robia to za totalną darmoche.

   Komentarz
 11. Oława to dziwne miasto! Nic się nie robi – źle, bo biorą kasę a nie robią nic. Robi się -źle! Bo za „nasze” pieniądze się bawią! Zdecydujcie się ludzie! Hejty, hejty, hejty! A może popatrzcie z drugiej strony – pierwsze tego typu ćwiczenia w naszym mieście. Zaangażowanie wszystkich służb, młodzieży, dyrekcji, starostwa. Każdy miał wykonać swoje zdanie i je wykonał. Czego się nauczyli? WSPÓŁPRACY w podobnych zdarzeniach. Służby pracowały za darmochę! Młodzież, w końcu miała możliwość ewakuacji w klimacie zagrożenia, poczuli to. Nas/Was to nie dotyczy? Największa bzdura! Mieszkańcy Oławy wyjeżdżają w różne strony świata, jeżdżą na koncerty, na stadiony, wakacje pod palmami, poruszają się pociągami,jeżdżą na zakupy do wielkich galerii handlowych, dlaczego nie potraktować tego ćwiczenia w tym kontekście? Nie straszą, ale uczą jak się zachować, co zrobić, czego nie robić, jak się ewakuować w miarę bezpiecznie. Przede wszystkim nie cwaniakować ! Realistyczne, mocne, ale to co nas dookoła się dzieje, również jest mocne i bezlitosne. Brawo dla wszystkich, którzy w tym uczestniczyli! Powinniście robić takie ćwiczenia we wszystkich szkołach i instytucjach publicznych!

  Komentarz
 12. Sam nagłówek tego artykułu można zrozumieć jakby to było naprawdę.
  Polecam trochę bardziej zrozumiale i wyraziście nazywać artykuły,
  pozdrawiam

  Komentarz

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.