reklama

Lato olbrzymów

Oława/Ratowice Połów w Odrze

Oławianin Piotr Tworkowski upolował w rejonie ratowickiej tamy olbrzymiego suma. To prawdopodobnie największa obecnie ryba, złowiona w naszym rejonie w kilku ostatnich latach.

 

W 2015 roku pokazywaliśmy na naszych łamach zdobycz Pawła Tołłoczki z Brzegu, który także na Odrze, ale w rejonie jazu koło Lipek, na pograniczu powiatów brzeskiego i oławskiego, wyciągnął z nurtu Odry suma mierzącego 205 cm i ważącego blisko 50 kg.

Reklama

Kilka tygodni temu prezentowaliśmy natomiast trofeum Jarosława Kłaka, także „upolowane” w okolicy Lipek – suma o długości 170 cm i wadze 35 kg.
Teraz mamy prawdziwego rekordzistę, którego 6 lipca, około godziny 19.00, wyłowił z Odry w okolicy Ratowic Piotr Tworkowski z Oławy. Na gigantyczną rybę, która jak się później okazało, mierzyła 224 cm i ważyła 70 kg, pan Piotr „polował” z łodzi, metodą trolingową, a do zanęty użył kilkunastocentymetrowego woblera. Walczył z megasumem prawie godzinę.
– Jestem członkiem Koła Miejskiego PZW nr 90 „Rzemieślnik” w Oławie, ale wędkuję tylko okazyjnie – mówi szczęśliwy łowca. – Prowadzę działalność gospodarczą i praca zawodowa pochłania mi mnóstwo czasu, więc na leniuchowanie z wędką na wodzie mogę sobie pozwolić od święta. Połów tego rekordowego suma był więc jak wygranie „szóstki” w totolotku na „chybił-trafił”…
(KAT) Fot.: archiwum Piotra Tworkowskiego

Żeby utrzymać suma-giganta przed ważeniem, potrzeba było dwóch silnych mężczyzn. Na fot. z prawej łowca rekordowej ryby Piotr Tworkowski, a z lewej wspomagający wędkarza pracownik jego firmy – Krzysztof Kurkowski

Kategorie: Aktualności,Ważne

Tagi: ,,,,,,,,

Komentarzy (108)

 1. Wędkarskie bydło. Niestety, inaczej nie potrafię nazwać ludzi którzy traktują ryby jak mięso a nie jako sport, dobrą zabawę lub przygodę. A później jedzie na ryby i zastanawia się dlaczego nie biorą, tu nie ma ryb ????? Jak można nie szanować tak pięknych stworzeń, dlaczego nie można zrobić zdjecia i wypuścić ? a inny wędkarz może za rok może za dwa lata mógłby ponownie cieszyć się z rekordowej ryby…. DNO DNO DNO po prostu DNO

  Komentarz
   • Widać, że nie wszyscy mają pojęcie ile szkody się wyrządza zabierając taką rybę do domu. Niestety świadomość dużej rzeszy wędkarzy jest bliska zeru!Sama satysfakcja ze złowionego okazu,fotka i wypuszczenie ryby do wody nie wystarczyłaby?

    Komentarz
    • Satysfakcja satysfakcją ale płacić za złowienie ryby którą i tak się wypuści to trochę przesada.. Nie po to kartę opłacam a nie kosztuje to mało żebym nie mógł sobie ryby do domu zabrać (niby zarybiają)… Bez przesady są limity i tego się trzymam. Rozdawactwo mnie wścieka bo łowią na siłę poza limity i dzwonią po ludziach czy ryby nie chcą bo dobrze brała… Miałem taką sytuację i to jest chore… Ale ludzie opamiętajcie się to nie jest sport TYLKO dla BOGATYCH inni też z tego żyją więc wymawianie złów i wypuść mięsarze jest przesadyzmem…Jak chcę zabiorę nie chcę wypuszczę moja wola zapłaciłem i tak samo wymagam jak w sklepie bo w tym wypadku to już nie jest sport… JESTEM MIĘSIARZEM bo czasem rybkę do domu zabiorę a od nowego sezonu grosz na PZW ode mnie nie skapnie… pozdro rybaki 😀

     Komentarz
    • Macie ie pojęcie ile taki sum potrafi szkody narobić ile ptrafi zerzreć naszych rodzimych ryb znam jezioła gdzie oprócz suma już nic nie ma.

     Komentarz
  • Polak_mały

   Ludzie co wy piep***cie !!! Jakie złów i wypuść ? Co to za durny sport ? To okaleczanie ryb dla zabawy !!!?
   Jeśli chcesz złowić rybę to złów i zjedz. Nie chcesz jeść – TO NIE ŁÓW ! Dobrotliwi sadyści. Szkoda słów.
   Łowienie i polowanie to odbieranie życia w jakimś celu – to nie zabawa, to nie sport. Okaleczę cię i wypuszczę
   bo kolega mój, i jego sąsiad tez cię chce okaleczyć. Potem cię wypuszczą jeśli nie zdechniesz, bo inni czekają w kolejce.

   Pseudo-ekolodzy, psia mać !

   Większość ryb – zwłaszcza drapieżników połyka przynętę i haczyk tak zażarcie, że wyciągając ją powodujemy duże rany.
   Taka ryba bardzo się męczy i przeważnie umiera w męczarniach.

   Panie Piotrze gratuluję pięknej ryby !!! Cieszę się, że jej Pan nie wypuścił.

   Komentarz
   • Jak chcesz polowac na ryby to kup sobie kusze a nie wedke, po co ci wedka miesiarzu jak tez mozesz skaleczyc rybe jak ci sie zerwie hipokryto.

    Komentarz
   • ciekawe jak wytłumaczy Pan fakt że na dużym jeziorze PZW co roku łapany jest ten sam karp po kilka razy i ma się świetnie – daje radochę wielu wędkarzom – ale wy mięsiarze wolicie wszystko wpakować do wora i zapychać zamrażarki –
    nie pozdrawiam i oby wam ość czasem nie staneła

    Komentarz
    • Polak_mały

     Jaaasnee ! Powiedz jeszcze że ten karp ci kartkę wysyła że ma się świetnie 😉

     Jeżeli uważasz że ten Karp ma się świetnie i swoim cierpieniem daję radochę
     wielu wędkarzom – to jesteś hipokrytą i sadystą. Ja wolę łowić ryby wtedy kiedy
     potrzebuję. Zjadam je i mam z tego przyjemność. Nie muszę kupować mięcha
     hodowanego w klatkach pełnych cierpienia. Poluję również dla mięsa nie dla sportu.
     Jem naturalne i ekologiczne mięso. Bez farszu z cierpienia i antybiotyków.

     Zadawanie przyrodzie cierpienia dla sportu jest rzeczą nieeenooormalną. Dewiacją !
     Ludzi którzy czerpią z tego przyjemność trzeba leczyć – a przynajmniej edukować !

     Lepiej rusz się z domu i zapytaj w PZW kiedy będą zarybienia. Pomóż im charytatywnie.
     Dbaj o przyrodę, Podnieś papierek i nie wyrzucaj śmieci do lasu – to świat będzie lepszy.

     Komentarz
     • Dla samego faktu ze ten sum przezyl wiecej lat od niego powinien go wypuscic.

     • Po pierwsze – w Polsce PZW to bardziej związek rybacki niż wędkarski. Ich gospodarka wodami nad którymi sprawują opiekę doprowadziła do takiej sytuacji, że w polskich jeziorach ryb już prawie nie ma a w rzekach jest ich coraz mniej. Zarybia się w Polsce karpiem lub karasie złocistym zamiast rybami rdzennymi takimi jak Lin, Karaś złocisty, Brzana, Kleń itp. Po drugie – we cywilizowanych krajach łowienie catch&release jest bardziej popularne niż zabieranie ryb. Z większości łowisk w Anglii czy Francji ryb nawet nie można zabierać. Jeżeli koniecznie chcesz zabrać w Polsce rybę to zabierz jedną albo dwie a nie cały wór albo okazy bo za chwilę w wodzie nie będzie już nic pływać. Po trzecie – ryby mają bardzo słabo unerwione okolice pyska i po wypuszczeniu nic im nie dolega, nie cierpią i nie umierają w męczarniach. Ryby na łowiskach komercyjnych łowione są czasem po kilkadziesiąt razy i nic im nie dolega. Jak koniecznie musisz się najeść to zawsze możesz pojechać na łowisko na którym za odpowiednią opłatą zabierzesz rybę. Zabieranie ich z wód PZW to jest dopiero dewiacja.

   • Polak maly ..masz i mały ograniczony muzg Wg twojego myślenia popaprańcu bo nie ogarniasz podstaw życia a jak prostak głosisz żę wszystko należy katrupić odwiecznym prawem dzikusa Wiec dokładnie tak samo powinło być z tobą słabiaku psychiczny nie piąstkować się z tobą tylko trzeba cię szybko konkretnie bez litości uśmiercić bo głosisz nieludzkie dziadostwo Powiedz ograniczony człowieczku wolałbyś dostać w****l i pokorą dalej ciszyc się życiem czy deth umrzeć ???………… wczuj się w swoj muzg kretrytnie..

    Komentarz
    • Polak_mały

     No, to dałeś „muzgowy” popis profesorku 🙂
     Właśnie ludzi o słabej psychice charakteryzuje to że jak kończą się im argumenty
     to zaczynają się wyzwiska.

     Swoją drogą, zastanawia mnie fakt – dlaczego również tym wszystkim dobrodusznym obrońcom
     zwierząt zawsze tak szybko kończą się argumenty i w dyskusji cechuje je przeważnie przemoc
     i wyzwiska ?!

     Komentarz
   • Kolega chyba nie wędkuje skoro wypisuje takie bzdury, odnośnie tego połykania przynęty przez drapieżniki…

    Komentarz
   • Polak_mały

    Myślistwo (inaczej Łowiectwo) to nie sport ! To pasja i sposób/styl życia. Edukacja i dbanie
    o dobrostan zwierząt. Prowadzenie racjonalnej gospodarki łowieckiej.
    Dbanie o bioróżnorodność ekosystemu. Bardziej jest to ideologią – a nie sportem.

    Ze sportem to nie ma nic wspólnego. Można mówić że sportowe może być samo strzelectwo
    – ale na strzelnicy ! Często ludzie którzy zajmują się łowiectwem (Myśliwi) uprawiają właśnie
    strzelectwo sportowe. Są nawet zawody i turnieje.

    To właśnie „pseudo WĘDKARZE” uczynili to sportem. Złów i wypuść. Zadaj ból, zrób zdjęcie
    jak się dusi i wypuść. Najlepiej na jakimś stawie hodowlanym lub innej zamkniętej wodzie
    gdzie ryba bierze nawet na pusty haczyk. Na stawach hodowlanych złowionych ryb nie wolno
    wpuszczać z powrotem. Wpuszcza się je do osobnego zbiornika – do szybkiej konsumpcji.
    Dlaczego ? Bo są pokaleczone !

    Komentarz
    • Ja nie nazywam wędkarstwa sportem, ale ryby wypuszczam. Wiele rzeczy jest nie tak pięknymi jakbyśmy chcieli, hodowanie zwierząt na rzeź, jaj, krów dla mleka… WIele osób trzyma zwierzęta w domu, tak, ze się one też męczą. Dlatego nie uważam łowienia ryb i wypuszczania za sadyzm. Jako wędkarz dbam o ryby własnie, wiem co im dolega, jak im pomóc. Powiedz, czy jak złowisz rybę i masz limit, to idziesz do domu, czy łowisz dalej? Uważaj, bo wyjdzie zaraz, że to co piszesz to zwykła hipokryzja, prawdziwy wędkarzu!
     Łowiąc aby zjeść, i tak kaleczysz ryby, nie każdą wyciągniesz. Ja nie mam za złe tego, ze ludzie zabierają ryby, mam za złe, ze nie myślą, skąd sie one biorą. Ryb nie ma, bo je wytłuczono. W żadnym kraju praktycznie nie działa się tak, ze zarybia i odławia, wszędzie bazuje się na tarle naturalnym, które wspomaga się zarybieniami. Nie w Polsce! Tu jest kultura, która nakazuje zabrać, zabić. I to jest smutne. Bo wielu wędkarzy nie zje tego co złowi, wielu rozdaje ryby, bo ‚trzeba brać’. W takiej Francji ryb jest mnóstwo a ludzie je jedzą. Dlaczego więc tam ryby są? Bo zarybiają? NIe, bo tam nie ma pazernych ludzi, co wezmą 20 leszczy po kilogramie, tam się bierze rybkę na obiad, jedną, resztę wypuszcza. Nie ma zapychania zamrażarek, rozdawania po rodzinie i znajomych, handlu ‚za flaszkę’ i tak dalej.
     Ten sum i tak jest niesmaczny, kto wie, czy po całej akcji z ważeniem i zdjęciami, i tak nie trafil na śmieci, bo mięso było już zleżałe. To stara ryba, i taka za smaczną nie uchodzi…
     Dlatego warto myśleć o tym, aby ryby wypuszczać i szanować, aby były i mogły dawać początek nowym pokoleniom. Bez tego, nie będzie co łowić, wszystko będzie szło do zmielenia na kotlety. I to jest własnie brak rozsądku i zaślepienie. Też masz sporo racji, ale zasłaniasz się kilkoma wyświechtanymi argumentami, aby pokazać jakie to wypuszczanie jest złe, jaki to sadyzm. Jesteś lepszy bo kaleczysz i zjadasz? W jaki sposób jest to lepsze, wytłumacz mi, bo nie kumam czaczy. Większość takich obrońców zżerania wszystkiego, własnie męczy ryby, duszą się one w ciasnych siatkach, są źle traktowane. Nie rozumiem, dlaczego więc nalepkę sadysty przyklejasz takim wędkarzom jak my? Czujesz się lepiej? Napisz jeszcze, że zabierając ryby pomagasz zwierzętom 🙂
     Zapewne napiszesz coś o naturze ludzkiej, o tym, że trzeba jeść, ze taki jest porządek świata. OK. Ale pomyśl tez skąd się biorą ryby, lub dlaczego ich w Polsce nie ma. I nie przesadzaj z tym określaniem tych co wypuszczają ‚pseudo wędkarzami’. Bo własnie tacy ludzie sprawią, że będzie lepiej, nie tacy jak Ty, którzy wszystko walą w łeb. Operat rybacki nie pozwala zarybiać duzo,mamy złe prawo, i wody są stale odrybiane. Teraz jest czas łowienia z echosondami, trollingiem na elektrycznych silnikach. Ryby mają coraz mniejsze szanse. Pomyśl więc, jak je naprawdę ratować, zamiast używać argumentów z zeszłego wieku.

     Komentarz
    • Polak, widać że masz marne pojęcie o wędkarstwie. Na większości łowisk komercyjnych ryby się wypuszcza z powrotem do wody, z której zostały wyłowione. Do połowów konsumpcyjnych służy sieć, a nie wędka, bo nie jest ona efektywnym narzędziem do tego typu połowu. Jeśli według Ciebie lepiej dla ryby jest ją zabić niż wypuścić, to ja nie mam pytań. Ryba to nie człowiek, więc porównanie do pobicia człowieka jest nie na miejscu. Ryby należą do najbardziej prymitywnych kręgowców i mają bardzo prymitywny układ nerwowy, nie odczuwają bólu i cierpienia tak jak człowiek, polecam poczytać opracowania naukowe. Jak chcesz jeść ekologiczne i zdrowe ryby, to nie szukaj ich w polskich rzekach, bo tam takich nie ma. Jajeczka i schabowy też odstaw, bo kury i świnie przechodzą przez znacznie gorszą męczarnie niż ryba holowana na wędce przez minutę i wypuszczona. Sprawiasz wrażenie zwykłego mięsiarza próbującego moralnie usprawiedliwić swoją chciwość.

     Komentarz
    • Idąc Twoim myśleniem można stwierdzić, że szpitale są niepotrzebne. Po co ratować kogoś po wypadku samochodowym skoro i tak prędzej czy później zginie? Ha ha ha

     Komentarz
  • Zabijanie dla jedzenia jest uczciwe i dopuszczalne ale zabijanie, stresowanie, okaleczanie i męczenie ryb dla „sportu” nie jest ani sportem ani hobby ani niczym takim to zwykłe znęcanie się. Po co okaleczać ryby tylko dla własnej frajdy? Zadaj ból rybie i ją zabij jak jesteś głodny i chcesz zaspokoić głód a nie po to by zrobić fajne foto i wypuścić poraniony i wymęczony okaz bo to zwykły sadyzm.

   Komentarz
  • człowieku, suma powinno się traktować jak we francji, to jest szkodnik co np karpika 1kg łyka na raz, na suma powinno się znieść okres i wymiar ochronny to samo powinno dotyczyć szczupaka, a ryb nie ma bo prezesiki pasa dupska na naszych składkach ramiast zarabiać wody, kiedyś nie było pzw i ryby było wszędzie w ch…, dzisaj kombinują „fachowcy”, za dużo białej ryby, zapuszczają drapieżnika, zbiornik zarósł moczarką, napuszczają amura, a co to krowa, amur żre tylko młode pendy roślin, znachorzy, chcą byś mądrzejsi od stwórcy, a dla sportu i przyjemności to ja mogę sobie polowic jak będę zarabiał 5tysi na łapę, a ze sklepów te padlinę niech jedzą psy.

   Komentarz
  • (…)!!! zobaczycie kilka lat i sumy zdominują odre,jak nie zrobia nakazu zabierania tego gatunku to przy zasiadce na białasa będziemy łowic sumki na białego robaka po 30 cm ,zresztą już tak jest

   Komentarz
 2. Spiningista

  Polska, polska sami miesiarze… przecież te mięso i tak starej ryby nie jest smaczne. Czy nie można było, zrobic sobie zdjęcia z rybą a potem ją wypuścić??!!?? Nie, trzeba sobie jej pysk na scianie powiesic, wtf. A potem lament ze ryb nie ma w wodach

  Komentarz
  • Powieś sobie łeb świni , krowy czy czego jeszcze przecież zjadasz je regularnie – jeżeli ktoś tu jest MIĘSIARZ to taki jak ty.

   Komentarz
  • chętnie bym zjadł kawałek takiego suma i sam to stweirdził bo czesto słysze ze stara ryba to nie smaczna…. to tak jak by człowiek starszy np 30 latek miał co gorsze mięso od swojego syna lat 7 ? czytam to słysze i wydaje mi się ze troche taka agonka ze nie dobre by zniechecic do jedzenia a prawda taka ze i te i te smakuja tak samo… miał, chaił to sobie zabrał
   ;:D regulamin amatorskiego połowu ryb nie zabrania takiego zachowania, faktem ejst ze jest to swego rodzaju okaz lecz Odra ma w sobie takich ryb masę 😀 wystarczy wpisać w google sum z odry 😀 nie bójcie się! rzeka sobie poradzi 😀

   Komentarz
   • „Człowiek 30 latek miał gorsze mięso od 7-letniego syna…” ja pie%*^%#…Ja wiem, że bronisz słusznej sprawy, ale weź się człowieku ogarnij z takimi porównaniami. Patola.

    Komentarz
 3. Michał brawo pięknie to opisałeś inaczej tego nie można nazwać ja myślę że ten Pan osiąga za małe dochody i tą rybkę po prostu skonsumuje razem z rodziną a ile będzie radochy.

  Komentarz
 4. I z czego tu się cieszyć że zbiło się tak ogromną rybę. Za taką zbrodnię powinni iść do więzienia

  Komentarz
  • Miesiarz forever:)

   Ty niezly idiota jestes:) Ciekawe jaka bys karal tych z ubojni swinek, krowek itp? To przeciez tez sympatyczne zwierzaki, moze nawet bardziej niz ryby.

   Komentarz
 5. Mięsiarz i tyle nie dośc że nie mamy ryb to jeszcze zmniejsza się ich populacje już teraz wędkarze narzekają na brak ryb ale sami nie przemyślą skutku swoich działań to że PZW nie zarybia to jedno ale drugie dno to właśnie my wędkarze musimy szanowac nasze hobby i ryby notoryczne zaśmiecanie zbiorników zabieranie niewymiarowych ryb nieprzestrzeganie limitów ilościowych dla niektórych to się nie liczy natomiast liczy się tylko pełna zamrażarka.Jeśli tak dalej będziemy postępowac to za parę lat będziemy tylko na komercjach wędkowac albo za granicą tyle w temacie.

  Komentarz
 6. A jakie buty czyste do zdjęcia 😀 szkoda, że ryba nie wróciła do wody, widocznie musiał pan wykarmić swoja rodzinę 🙁 ŻAL

  Komentarz
  • Jak wiemy sumy zjadają wszystkie ryby! Stąd brak szczupaków i innych ryb w naszej Odrze. Tak więc sum to szkodnik! Należy z nim walczyć i go odławiać. Ale metoda na jaką go złowiono nic się nie ma do wędkarstwa.Metody trolingowa to według mnie to kłusownictwo, a nie wędkarstwo. Prawdziwy wędkarz to taki nie wychodzi nad wodę z sondą i urządzeniem wywabiającą ryby. I nie taki który zasuwa w te i we wte od Lipek do Ratowic łódką. Pozdrawiam prawdziwych wędkarzy!!!!

   Komentarz
 7. Zarybienie Odry sumem to błąd! to chwast i trzeba z nim walczyć – kto chce wypuszcza, kto nie chce zabiera. Proste?

  Komentarz
   • Sum był ale bardzo mało a teraz wpuszczono trzy lata pod rząd tysiące sumów – chwaście nie odzywaj się. Niedługo na Odrze nie będzie białej ryby.

    Komentarz
  • Na jakiej podstawie ogłaszasz ten pogląd. Sumy w Odrze były od zawsze i dzięki nim były duże leszcze, płocie itp. Drapiarznik musi występować w ekosystemie w odpowiedniej ilości. Ta ilość sama się reguluje ale poprzez właśnie takie działania z powyższego zdjęcia konieczne jest zarybianie na które tak narzekasz. Za dużo suma nie będzie bo po prostu nie przeżyły by z głodu ale o to nie musimy się widzę martwić bo watahy wędkarskie już z nim walczą a i wielu jak Ty, prowadzi krucjatę przeciwko sumowi jako powód braku ryb w wodach. Głosząc opinie, że sum to chwast. Nie zastanawiało Was nigdy to, że może wędkarz to chwast? Pozostaje mi pogratulować łowcy dobrobytu w postaci takiej ilości łoju. Życzyć smacznego ogona, lekkiego patroszenia, dużej zamrażarki oczywiście niskoemisyjnej, zdrowia z codziennej dawki tranu pitej w celu zapomnienia o tym ciężkim godzinnym holu który zmarnował taki kawał życia. Niestety te koszty zdrowia, czasu wolnego, paliwa i sprzętu warto było ponieść dla takiej kupy mięsa. Po takiej szóztce w totka zmartwienia odejdą w zapomnienie i można już wyrzucić wędkarski sprzęt…

   Komentarz
   • Polak_mały

    Jasiu, dbaj o zdrowie !
    Przeżywasz i gryziesz wędki z zazdrości zamiast pogratulować koledze.
    Może tobie kiedyś też się trafi „szóstka” z kumulacją 😉
    Wtedy postąpisz po swojemu. Pozdrawiam i łam kija !

    Komentarz
 8. Jak można chwalić się, ze odebrało się życie innemu stworzeniu?
  Rozumiem, gdy ktoś zabija z głodu…prawdziwego głodu
  Ale ten przypadek to raczej tylko próba przedłużenia sobie męskości.
  Żenada!
  A do tego, wędkarscy „bohaterowie” robicie syf wszędzie, gdzie próbujecie sobie poprawić marne ego

  Komentarz
 9. Zabijanie takiej ryby jest bez sensu. Mięso tak starej ryby jest tłuste i niedobre. Lepiej wypuścić.

  Komentarz
 10. polskacebula

  Wszyscy teraz wielce oburzeni, prawo nie zabrania zabierania ryb do domu. Wy ludzie co swiadomie napedzacie hodowle gdzie zwirzeta widza swiat gdy jada na uboj bo w niedziele schabowy musi byc i kropka. Takie hobby ryba zlowiona na lowisku ktore nie zakazuje zabijania. A smierc tak wielkiej bestii tylko pomoze w rozwoju danego terenu pod wzgledem innych ryb gdyz ten drapieznik dziennie musi zjesc sporo drobnicy ktora nie ma szans na danym obszarze dorosnac.

  Komentarz
 11. Wszyscy ci którzy są przeciwko zabijaniu ryb pewnie sami wpierdalaja a udają i umoralniaja innych żeby niezabijali ,pozatym w regulaminie PZW niema nic w zmianie że trzeba wypuścić rybę opłacam składkę roczną więc mam prawo wziąć i zjeść…

  Komentarz
   • Jaka patola

    Biedota się dorwała do ryb w polskich wodach i je wyżarła. W końcu nie będziecie mieli co łowić, a na komercje was nie będzie stać. Facetowi coś słabo idzie działalność gospodarcza, jak takim starym sumem musi wyżywić rodzinę. Nie ma jak z brudnej Odry żreć ryby. Acha zapomniałem dajecie w ocet i dalej mięso jest całkiem smaczne. Smacznego.

    Komentarz
 12. Kuźwa jak tak dalej pójdzie to nie będzie po co jeździć na ryby, człowiek się zastanawia gdzie one są, a one na talezu u biednego Pana. Mam nadzieję że smakował k….a.

  Komentarz
 13. Wędkarz, nie rybak

  Wedle prawa, wędkarz ma prawo zabrać rybę zgodnie z Regulaminem Amatorskiego Połowu Ryb, czyli okres ochronny, wymiar, i limit ilościowy. Pamietajmy jednak ze ładniej wyglądają zdj z żywa ryba i filmy pokazujące wypuszczanie zdobyczy. Pamietajmy ze sum jest KANNIBALEM! I PADLINOŻERCA GŁÓWNIE. Myśle ze warto się zastanowić co można a co nie wypada. Sum który pamięta II wojnę światowa natknął się na SWIATECZNEGO WĘDKARZA Z ŁÓDKA I SPRZĘTEM SUMOWYM który wcale tani nie jest. Pozdrawiam i namawiam do myślenia bo jeszcze trochę i wszyscy będziemy łowić na bata.

  Komentarz
 14. Na szczęście to przypadek że udało mu się złowić tego suma, następnego farta nie będzie i ten miesiarz nie zabije już żadnej pięknej ryby. Wstyd że mamy w Polsce takich wędkarzy !!!

  Komentarz
 15. Dziwie sie ze gazeta publikuje zdjecie zamordowanego okazu ktory byl pomnikiem przyrody. Ta ryba miala prawdopodobnie ponad 30 lat. Przezyla powodz w 97 i co roku walczyla o przetrwanie w trudnych ekologicznie warunkach. Rozumiem zlowic i zjesc ale sa mniejsze sztuki.
  Jak ktos zarabie siekiera Dęba Bartka to tez bedzie bohaterem?

  Komentarz
  • Polak_mały

   „Jak ktos zarabie siekiera Dęba Bartka” to znaczy że trzeba wrócić do „szkoła i sie naumić”
   że nic nie jest wieczne. Ta ryba, może za pół roku, może za rok, dwa padła by sama ze starości.
   A tak jej śmierć nie poszła na marne…

   Komentarz
   • Śmierć nie poszła na marne…A na co poszła? Na talerz? Ogarnijcie się ludzie. Może wystrzelajmy w lesie zagrożone gatunki zwierząt, bo przecież i tak umrą. Ten sum to niewątpliwie pomnik przyrody i niezależnie od tego, że nie jest to gatunek na wymarciu, taki okaz to cud natury. Czasem wątpię w ludzi, bo to człowiek jest największym szkodnikiem.

    Komentarz
 16. Wlasciciel firmy pewnie umieral z glodu dlatego wziął tą starą rybę by nakarmić rodzinę, wszyscy jednak musieli to zobaczyć jak truchło wisi na wózku, parę groszy też dostał pracownik za trzymanie tego truba baaa może nawet miecho od ogona dostał jako premię. Sam napisał że weekendowy rypok hehe

  Komentarz
 17. Nie koła Rzemieślnik. ….tylko koła Rzeźnik – czyste miesiarstwo taka ryba powinna być wypuszczona.Udlawcie się nią. ..

  Komentarz
 18. Ta ryba zeżre 30% tego, co PZW zarybi… poza tym na kotleta się już nie nadaje, jest zbyt stara, mięso nie smakuje wcale dobrze, jest wręcz szkodliwe. Sumów nie powinno się wypuszczać z tego względu, że jest ich nadmiar i wyżerają białą rybę szybciej niż rak…. chorego na raka… Więc przestańcie pieprzyć durnoty o wypuszczaniu „biednej rybki” – sum to szodnik w wodzie, bo jest ich zbyt dużo. Żal zabrać 80cm sandacza, metrowego szczupaka czy bolenia – bo to dobry matecznik a nie ten odkurzacz do zżerania ryb…

  Komentarz
 19. Łowię gdy mogę

  Sumów jest plaga bo to same kanibale nie powinno być okresu ochronnego na te odkurzacze w rzece. Moim zdaniem kto lubi wędzonego suma to smacznego kto nie jada ryb to niech wypuszcza i do KFC na kurczaka 🙂

  Komentarz
 20. W każdym cywilizowanym kraju takie ryby łowi sie tylko i wyłącznie sportowo, a po złowieniu się wypuszcza z szacunkiem. To tylko w Polsce taki Janusz w sandałach ze skarpetami wali wszystko w łeb i zabiera do domu.
  Obrzydzenie bierze jak sie patrzy na takie zdjęcia.
  A dla Gazety wstyd ,że takie zdjęcia publikuje.

  Komentarz
 21. Nie wędkarze są winni , ale gospodarstwa rybackie które trzepią wody sieciami i jest ok. PZW ma w dupie zarybienia dzierżawią wody prawdziwym mięsiarzom.

  Komentarz
 22. Jerrywiązów

  Zero szacunku. Sum powieszony niczym Janosik za ziobtro na haku. Chłopie jak już nie masz co do gara włożyć to przynajmniej było powstrzymać się z publikacji takiej fotki. Ominęłaby cię fala hejtu. Choć okaz wspaniały to sobiście nie podoba mi się cała sytuacja ze zdjęciem na czele. Natomiast za rybostan w naszych wodach nie obwiniajcie suma tylko PZW. Sum zawsze był, tylko polscy wędkarze zaczęli go systematycznie łowić dzięki mediom i internetowi.

  Komentarz
 23. Piotr - PZW Azoty - Kędzierzyn-Koźle

  A ja powiem tak. Gratuluję złapanego okazu. Godny podziwu i wart godinnej walki. Życzę dalszych sukcesów i przede wszystkim wiecej wolnego czasu.

  Kwestie zabrania pozostawmy w kwestii każdego z osobna.
  Prawo pozwala na zabieranie wiec nie ma sensu tego negowac. Tak jak widac na zdjeciu mówimy tutaj o jednej rybie a nie miesiarstwie i całej przyczepce.

  Ci, którzy choc troche interesuja sie ichtiologia wiedza jak duzo jest strat rocznie w wodach z tak duzymi sumami. Najorostsze wytłumaczenie – duża ryba duzo je. Nie powinno się dopuścic do jej wyginiecia lecz na pewno porządnie ograniczyć jej liczebność. Zainteresowani tematem wiedza ze sumy sa coraz większe i w coraz większej liczbie miejsc w kraju masowo sie mnożą.

  Pomyślcie o tym negujac zabieranie olbrzymów.
  W końcu wiekszosc wędkarzy chciala by mieć w pamięci swoje rekordy z roznych gatunków ryb, a nie sam narybek i sumy.

  Pozdrawiam,
  Kapitan Sportowy Piotr

  Komentarz
 24. Osoba, która robiła to zdjęcie i dała je do publikacji bez żadnego oporu, powinna sprzedać sprzęt i mieć dożywotni zakaz robienia zdjęć. Skoro normalnego człwoieka nie razi taki widok…ryba wisząca na wózku (gówno nie cywilizowany kraj). Jeden wielki dramat…a ten Pan właściciel też powinien się dobrze nad sobą zastanowić…pokazał buractwo i nic więcej. Uważamy się za nowoczesny kraj…a takie właśnie krzaczki pokazują że jesteśmy daleko we wschodniej, czarnej dupie…

  Komentarz
 25. I bardzo dobrze że go zabrał w naturalny środowisku nie ma wrogów mnożyć się na potęgę
  I zjada tony ryb dlatego brak tam innych ryb
  A najlepsze we wszystkim jest ze on ma najdłuższy okres ochrony
  A w porównaniu Węgorz którego mało ma miesiąc i gdzie tu logika co?????

  Komentarz
 26. Pomijając juz fakt ze tak stara ryba jest niezjadliwa i nadaje się tylko na pasze dla zwierząt – nachodzi mnie pytanie jak ktos taki moze okreslac sie wedkarzem? Bardziej pasuje tu określenie bezmyślny kreton (trochę kretyn. Troche beton). I serdeczne gratulacje dla państwa portalu ze w tak chwalebnym tonie prezentują państwo tego … Wiele to mówi czytelnikom o Państwa redakcji. Nic milego.

  Komentarz
 27. Polska to Piękny kraj, szanujących się ludzi. Jeden drugiego musi opluć, uszukać, poniżyć i zbluzgać. Chciał zabrać, miał do tego prawo. Tylko on będzie z tym żył i cieszył się obiadem.

  Komentarz
 28. Gratuluję pięknej ryby . Niesluchaj tych zazdrosnych j ludzi którzy ci piszą czemu nie wypuściłes itd to bezmózgi złowić to sobie ze znajomymi zje a wam jak coś niepasuje to sobie wypuszczenie to jakieś chore że kogoś drażni że złowić i niewypuscił co to za piieprzniete myślenie jak ja płacę składki to robię co chce czy wypuszcze czy nie to zależy ode mnie a nie jakieś posrane łowienie i wypuszczanie łowię bo mam ochotę na mięsko i tyle awy łowieckie i wypuszczanie po co stresować i męczyć rybkę lepiej wolę nie łowić ale jak kupują tacy kebaba albo kurczaka na grilla to ich to nie obchodzi to może niech pojadą pod rzeźnię i kupią 2 kg kurczaka i wypuszczą😀 jeszcze raz gratuluję smacznego życzę 😀😎😎

  Komentarz
 29. Tylko kretyn robi zdjęcia ryby w takiej scenerii, zamiast nad rzeką. Nie wspomnę o tym, że takie ryby się wypuszcza !!! Mam nadzieję, że ta ryba ma tyle toksyn, że wszyscy po jej zeżarciu będziecie srać w gacie. I na koniec najważniejsze: Sam się pajacu powieś na tym podnośniku – najlepiej za jaja !!!

  Komentarz
 30. Po co Ci ta ryba Ciemniaku! Zadowolony jesteś że ją zabiłeś? Czy nie lepiej byłoby zrobić kilka zdjęć nad wodą i zwrócić jej wolność?
  Żałosny jesteś.

  Komentarz
 31. Wielki wstyd – nie należycie do cywilizacji publikując takie artykuły. Co do „łapacza” to można tylko współczuć poziomu intelektualnego – jak mówi przysłowie kasa to nie wszystko a garnitur leży dobrze dopiero w trzecim pokoleniu. Wnuki będą się jeszcze za to wstydzić po latach.

  Komentarz
 32. Złowiłeś dużą rybę, zrobiłeś zdjęcie, wypuściłeś – należysz do cywilizacji! hahahahahahahaaaaa

  Komentarz

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.