reklama

Jednak zetną wszystkie lipy!

Koniec złudzeń. Suweren chce, suweren ma. Tylko tak można skomentować decyzję o wycięciu lip w Ścinawie Polskiej. Jeszcze kilka miesięcy temu stare drzewa miały historyczną wartość i zabroniono ich wycinania. Nowa ustawa wszystko zmieniła

Spór o aleję lipową w Ścinawie Polskiej był tematem kilku naszych artykułów. Zaczęło się w zeszłym roku od budowy chodników przy drodze powiatowej. Wówczas kierownik Powiatowego Zarządu Drogowy uznał, że stare drzewa trzeba wyciąć, bo bez nich bezpieczeństwo w wiosce będzie lepsze, a chodniki bardziej praktyczne i lepiej posłużą mieszkańcom”. Pomysł nie wszystkim się spodobał i podzielił mieszkańców. Więcej o tej sprawie piszemy w papierowym wydaniu „Powiatowej”. Do kupienia również pod tym linkiem: http://eprasa.pl/news/gazeta-powiatowa-wiadomo%C5%9Bci-o%C5%82awskie/2017-05-18

Tekst i fot.: Wioletta Kamińska

Reklama

Przy drodze gminnej już jest łyso

Już tak zielono nie będzie

Kategorie: Aktualności,Ważne

Tagi: ,,,,,,,,,,,

Komentarzy (47)

 1. Myślałem ze jesteśmy cywilizowanym krajem, normalnym i coraz bardziej wykształconym. Myliłem się. Wciąż jesteśmy na wschodzie Europy. A chodniki – wyłącznie do parkowania, ruch pieszy dalej drogą. Tak jest w Ścinawie i w innych wsiach.

  Komentarz
   • Chodnik przy szkole w Marcinkowicach (po stronie agencji pocztowej/ kwiaciarni ) jak się okazalo nie jest dla pieszych , ale do parkowania samochodów .Na tym chodniku samochody od dłuższego czasu parkują w poprzek tego chodnika. Nawet już mysz się nie przeciśnie.

    Komentarz
 2. A kogo obchodzą ptaki? Się ścina, się patrzy, nic nie ma, to się pisze protokół, że nie było. A było?

  Komentarz
 3. Kolejny artykuł z serii jak wywołać sensację. Panie redaktorze skoro jest Pan takim obrońcą zabytkowej alei w Ścinawie Polskiej to może napisze Pan o tym że przez drzewa chodniki w niektorych miejscach są tak wąskie że matka z z wózkiem musi wyjść na ulicę aby minąć drzewo stwarzając zagrożenie dla siebie, dziecka i pozostałych osób poruszających się droga. Dodatkowo ciekawym miejscem jest odcinek przy szkolnym boisku gdzie przez pozostawione 3-4 drzewa chodnik urywa się i zaczyna się z powrotem za drzewami, kolejne miejsce w którym człowiek idąc chodnikiem musi wtargnąć na jezdnię.

  Komentarz
  • Gdybyś czytał artykuły, a było ich w gazecie kilka, to wiedziałbyś, że o chodnikach, wózkach i innych szalenie ważnych powodach do wycinki tych drzew było napisane. Ale chyba nie potrafisz czytać ze zrozumieniem skoro do autorki zwracasz się”panie redaktorze”

   Komentarz
  • Wtargnięcie na jazdnie. A to dobre. Nie słyszałem, żeby w tym miejscu doszło do potrącenia. Jeżdżę tamtędy cztery razy w tygodniu, ruch jest niewielki, praktycznie żaden i taka matka z wózkiem może się rozejrzeć i poczekać przy drzewie 15 sekund aż przejedzie samochód i spokojnie przejść. Ale nie, lepiej zniszczyć, wyciąć. Zobaczymy jak dziecko z tego wózka podrośnie i będzie szukało latem cienia, albo świeżego powietrza.

   Komentarz
  • Co to za schiza z tymi matkami z wózkami? Bohaterki? święte krowy? bo…dokonały wyczynu w formie urodzenia dziecka?

   Komentarz
 4. Jak można było tak oszpecić krajobraz miejsca w, którym się żyje?! Oby was wszystkich Odra zmyła!!! Wieśniaki.

  Komentarz
 5. Te drzewa moim zdaniem – są do obrony przez stosowne organy. Ale jak walczyć z gminą i powiatem ? – kiedy te samorządy chcą i akceptują wycinkę. Za trudny przeciwnik. Osoba fizyczna za pomysł wycięcia tylu lip latem – dostałaby po głowie od razu potężnie, nawet na gruncie lex szyszko.

  Komentarz
 6. Wycieli w samą porę! Jak „Piana Bosmana”, okaże się nudną imprezą – a tak było co roku, to zawsze będzie można umilić sobie czas zaśmiewaniem się z głupoty mieszkańców tej pipidówy. Wstyd

  Komentarz
 7. Kierownik nazywa się Drożdzral, i w Bystrzycy wyciął przy drodze wszystkie drzewa – do ostatniego. W Ścinawie dalej będą chodzić środkiem drogi, na chodniku pod płotem będą stały samochody. Zamiast zrobić coś mądrego – głupio i bez potrzeby tną.
  O co chodzi z drzewem na wsi – najlepiej pokazano w „Konopilelce”. A Bartośko i tak wyciął.

  Komentarz
 8. a we wiosce mieszka jacuś jacuś pilawa przy skrzyżowaniu radny wielki polityk i co zrobił w tej sprawie nic wielkie nic
  jak zwykle polityk od wszystkiego i od niczego

  Komentarz
  • Moim zdaniem Poseł Kaczor jest najlepszym politykiem. Dzięki niemu naprawdę dużo dobrego dla miasta zostało zrobione. I o tym należy pamiętać.

   Komentarz
   • Dziękuję Panu Kaczorowi za pomoc w pozyskiwaniu funduszy dla naszego powiatu. Wiemy jak bardzo zależało panu aby wybudować obwodnicę. Teraz cisza jak makiem zasial. Nie ma blokady dróg nie ma pyskowek. Pożyjemy zobaczymy. Pożyjemy rozliczymy.

    Komentarz
   • niedoinformowany

    Ty, gościu może wyliczysz co takiego jest jego zasługą?
    Kiedyś powiedział były burmistrz, ze jak twój pryncypał zgasi światło to wszyscy musza iść spać.

    Komentarz
 9. Komentarz
 10. Drogi Panie Rolfie czy SMSM czy jak wam tam a kto waszym zdaniem ma wygrać wybory? Co ewentualnie macie do zaproponowania i kto będzie waszym kandydatem? Jeżeli coś rozsądnego proponujecie to chętnie wysłucham? Tylko konkrety a nie że ten zrobił to albo nie zronił tamtego/

  Komentarz
  • Cała gmina już cwierka o przyszłym wójcie ustalonym i zaakceptowanym przez włodarzy gminy i powiatu a SMSM nic nie wie?

   Komentarz
 11. A swoją drogą co do lip, to wycinka drzew na taką skalę to zwykły kretyynizm albo interes. Trzeba się przyzwyczaić, świat zmierza ku gorszemu. Nie wiem czy mieszkańcy ścinawy zdają sobie sprawę ale pozbawili się częsci płuc. Skoro jednak wolą szybko jeździźć zamiast lepiej oddychać to ich wybór. Dlatego też służba zdrowai powinna być w pełni prywatna wówczas może ludize nauczyliby się szacunku do m.in. natury.

  Komentarz
 12. Ochronę przyrody i środowiska traktuje się jak piąte koło u wozu także w gminie Jelcz-Laskowice. Rządy Szczęśniaka, Piórki i Szponara nie różnią się niczym od rządów Putyry. Zresztą ww panowie żyją ze sobą za pan brat. Radni popierający burmistrza są tak samo ulegli jak w poprzedniej kadencji, jedynie nazwisko burmistrza uległo zmianie.

  Komentarz
 13. Ścinawa to nie autostrada a ruch tam w szczycie jest minimalny. Zrobić strefę zamieszkania. Nikt tam nie został potrącony bo to jest wioska jeszcze poniemiecka i niech tak zostanie tz jej klimat. A jak che ktoś po nowoczesnemu to Nowy Otok w sam raz. Przesadzacie!!! A urzędnicy w DUPIE mają ludzi od dawna. Mam nadzieję że redaktorzy wypytają ich czemu tak jest.

  Komentarz
 14. Moim zdaniem wycinka takich drzew to jest skandal te drzewa tyle różnych zawirowań przeżyły a nie przeżyły remontu prowadzonego przez Oławski zarząd dróg. Niestety to już wizytówka tych, że Panów w Bystrzycy zrobili to samo.

  Komentarz
 15. Central Station

  A co można oczekiwać po przesiedlańcach zza Buga.Ściąć, zniszczyć bo to nie moje.
  Mentalnie dalej są tymi dzikusami ze stepów,chociaż to już trzecie pokolenie.
  Co też widać po naszej Oławie,że brakuje jej od lat gospodarza.

  Komentarz
 16. Muszą wyciąć wszystkie drzewa żeby zrobić parking dla aut po co mają wjeżdżać na podwórka, juz się nie da przejść. Przez dzień przejdą około trzy osoby z wózkami to faktycznie powód do wycinania. Szkoda że nikt nie pytał się o zdanie tych osób co mieszkają koło lip….

  Komentarz
 17. Ludzie Was to cofnąć tylko do średniowiecza.
  Nie ma rozwoju miast i wsi bez ingerencję w przyrodę. Drzewa zawsze można posadzić w innym miejscu.
  Żadnej drogi się nie wybuduje bo będziecie wiecznie marudzić.
  Żadnej autostrady, bo znajdzie się cymbał co na drzewo wejdzie.
  Brakuje wam drzew zróbcie sobie park w Ścinawie, może na własnych polach sadźcie drzewa, kto wam zabroni?
  Park rośnie w korycie Odry bo nie ma kto drzew karczować, zieleni wszędzie a wy marudzicie.
  Lipy i tak były stare jeszcze parę lat i wszystkie by wymarły. Po co tyle szumu robicie. Wieśniaki jesteście i wieśniakami zostaniecie.
  Pozdrawiam maruderów..

  Komentarz
 18. Marian największym cymbałem to jesteś TY!!! Drogi i autostrady będzisz mógł sobie wsadzić w…., jak zabraknie drzew które są płucami naszych mioast i wsi. Będzisz płakał, że musisz auto sprzedać bo cię raczydło wpier…la.

  Komentarz
 19. Sprzedaj samochód kup sobie konia, będziesz ekologiczny, bo Ci tlenu zabraknie.
  Nie korzystaj z energetyki, wiesz ile oni węgla spalają ,jak zanieczyszczają środowisko?
  Trzeba myśleć globalnie a nie widzieć główkę od igły. Jedno drzewo życia Ci nie uratuje.
  W Ameryce wycinają miliony hektarów a ty tego nie widzisz i nie protestujesz.

  Komentarz
  • To ty Zambrów się całkiem betonem albo wypad Do Ameryki gdzie obrona piękna przyrody na miejsce starych lip powinno wsadzić się nowe

   Komentarz
   • ~ żuć palenie bo Tobie Anonim wyjątkowo szkodzi!
    ~ a z tym „wypadem” to się wstrzymaj bo może być odwrotnie!

    Komentarz
 20. widzicie różnicę między posadzonym drzewkiem a starym drzewem ile produkują tlenu ?? zabetonujcie sie najlepiej

  Komentarz
   • nie palę, a na rowerku można wdychać spaliny a nie tlen, a w zimie przejeżdżając przez Ścinawę to można jeszcze smrodu z kominów się na wdychać Szkoda Cię

    Komentarz
 21. Niektórzy ludzie to jednak barbarzyńcy, sami sobie robią przy tym krzywdę.
  Jak można wycinać tak piękne drzewa.
  Ekologia jak nie wiem co.
  Nie dość, że zetną drzewa i ograniczą produkcje tlenu, to potem spalą je pewnie w kominku.
  To jak strzelanie sobie w kolano.
  szkoda, naprawde wielka szkoda.
  Ustawa pozwala a nie nakazuje, wiec może warto się zastanowić nad takimi drastycznymi krokami.

  Komentarz
  • 1.Drzewa te niszczą drogę .
   2.Dajcie ludzią żyć!
   3.To nie osiemnastowieczna aleja na której jeżdżą karoce.
   4.Drzewa mogą rosnąć ale dalej od drogi.
   5.Przez takich pseudoekologów jesteśmy w czarnej du…
   Zachód się rozwijał 60-70 lata wtedy cieli i to cieli mocno(wtedy co niektórzy na tym forum w du…. mieli ekologię tylko szli w pochodzie 1-majowym)
   Trzeba pewne rzeczy robić z głową a tym co nie chcą wycinać drzew bo są ładne bo to płuca itd.itp (nie chodzi mi konkretne te drzewa)proponują iść na kompromis z właścicielami tych drzew które się na ich gruncie znajdują np.płacić rekompensatę nie wiem obniżyć podatek od gruntów itp za to że te drzewa rosną.

   Komentarz
 22. Przepraszam za błąd,ale z waszej strony zero,zero merytoryki!! ALA polglowki to masz ty, używaj polskich znaków. DO Yyy tak jak drzewo jest okazałe ,stare pomnik przyrody itd. Nawet gdy jest ładne ale rośnie na mojej posesji to ja mam prawo decydować o losie tego drzewa są różne czynniki ;korzenie niszczą fundamenty, korona drzewa jest niestabilna, oraz sprzątanie przy tym drzewie jest uciążliwe tobie jest szkoda to idziemy na układ ty mi sprzątasz posesję lub pokrywają koszty remont domu lub jako gmina wójt, burmistrz,starosta pielęgnuje to drzewo -co zgodzilbyś się na to? Do logicznie myślących zobaczcie ile jest krzyży przy takich drzewach jak ktoś jeździ po Polsce to wie .Na zachodzie (nie wszystko co tam jest jest fajne ) ale drzew o śr pnia 1 m a nawet więcej nie widziałem w odległości pół metra od drogi.

  Komentarz

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.