reklama

Przyszła kolej na kolej

Pociągi i nie tylko. Przed nami jubileusz 175-lecia pierwszej linii kolejowej Wrocław-Olawa. Na mieszkańców czeka sporo atrakcji

 

Dokładny godzinowy plan obchodów opublikujemy w najbliższych dniach, natomiast już dziś wiemy, że rozpoczną się one 17 maja o godz. 10.00 wystawą filatelistyczną (Ośrodek Kultury w Oławie), która potrwa do 20 maja do godz. 13.00.
– W 1842 roku mieszkańcy ówczesnej Oławy (Ohlau) mieli okazję zobaczyć jadącego smoka ciągnącego kilka wagonów, a w nich dygnitarzy, którzy przebyli 25 kilometrową trasę po szynach – mówi Stanisław Gorzelak, oławski filatelista. – Czas przejazdu wynosił około 45 minut, tak było 175 lat temu. Dzisiaj ten odcinek pociąg „Pendolino” kursujący z Wrocławia do Warszawy Oławę mija po niespełna 15 minutach.

Reklama

Podczas wystawy będzie można kupić okolicznościowe znaczki i kartki.

Znaczki do nabycia podczas wystawy filatelistycznej

Stemple będą stosowane na stoisku pocztowym wystawy filatelistycznej

20 i 21 maja w Szkole Podstawowej nr 1 (ul. Żołnierzy AK) będzie można również zobaczyć makietę ruchomej kolei. W tych dniach warto też wybrać się do Izby Muzealnej Ziemi Oławskiej, gdzie zobaczymy eksponaty związane z jubileuszem. 20 maja z Wrocławia do Oławy przyjedzie pociąg retro „Skrzat” (godz. 12.30), a o godzinie 13.20 oławianie będą mogli pojechać do Brzegu i z powrotem pociągiem retro „Pionier” (Turystyczne Linie Kolejowe). Bilety dostępne tylko w internecie – więcej informacji na stronie turkol.pl.
20 i 21 maja na trasie Rynek-dworzec PKP kursować będzie specjalna kolejka turystyczna. Lubiący wypoczynek na świeżym powietrzu mogą też wybrać się do parku w pobliżu dworca PKP na piknik. 21 maja o godz. 10.45 odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica na budynku dworca.

Warto pamiętać, że w ramach obchodów jubileuszu odbędzie się Noc Muzeów, dlatego 20 maja mieszkańcy znów będą mieli okazję, aby wejść na oławską wieżę ratuszową. Atrakcja dostępna od 15.00 do 22.00, bilety do pobrania w ratuszu, w dniu imprezy. Poza tym od 15.00 do 18.00 kolejowe warsztaty plastyczne dla dzieci, gra miejska „Czas na kolej” (zapisy od godziny 15.00 w ratuszu), o godz. 16.00 konkurs dla dzieci „Kolorowy pociąg”, o 18.45 „Kolejowe piosenki”, o 19.00 występ Oławskiej Orkiestry Dętej, po tym „Lokomotywa” – występ grupy teatralnej oławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Wszystkie atrakcje, z wyjątkiem przejazdów zabytkowymi pociągami, są bezpłatne. Organizatorami oławskich imprez są Urząd Miejski w Oławie i Urząd Gminy Oława. Komunikacja miejska podczas trwania wydarzenia będzie bezpłatna! Więcej szczegółów za kilka dni.

(AH)

Kategorie: Aktualności,Ważne

Tagi: ,,,,,,,,,,

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.