reklama

Mały dom energooszczędny – tania alternatywa dla mieszkania w bloku

Często za mieszkanie w bloku zapłacimy więcej niż za wybudowanie domu jednorodzinnego. Co więcej, posiadanie własnego domu wcale nie musi być związane z bardzo wysokimi kosztami. Wystarczy, że zdecydujemy się na mniejszy dom bazujący na energooszczędnych rozwiązaniach.

Domy jednorodzinne to duża wygoda – mamy wtedy do dyspozycji przestrzeń wokół domu, w której możemy stworzyć piękny ogród. Mamy większą prywatność oraz swobodę, a także upragnioną przestrzeń. Jednak z drugiej strony wiele osób uważa, że utrzymanie domu jednorodzinnego jest bardzo drogie. Rzeczywiście, koszty mogą być wysokie, ale nie wtedy, gdy wybierzemy projekt domu energooszczędnego. Razem z nim możemy znacząco zmniejszyć koszty i żyć komfortowo bez wysokich rachunków.

Dom energooszczędny, czyli jaki?

Pod terminem domu energooszczędnego czy też domu niskoenergetycznego znajduje się dom, którego zapotrzebowanie na energię jest niższą. Dotyczy to energii potrzebnej do ogrzania budynku, jako że jest to największy koszt związany z eksploatacją domu. Podczas gdy dom budowany tradycyjnymi technikami wymaga od 90 do 120 kWh/ (m²•rok), dom niskoenergetycznym pochłania zaledwie od 30 do 60 kWh/ (m²•rok). Wobec tego możemy zmniejszyć koszty związane z utrzymaniem budynku.

Reklama

Są one tym mniejsze, im mniejszy będzie sam budynek energooszczędny, dlatego wtedy, gdy interesuje nas projekt domu małego, nie będziemy musieli obawiać się bardzo wysokich wydatków. Domy tego rodzaju mają najczęściej prostą konstrukcję, aby zminimalizować tak zwane mostki cieplne. Buduje się je również z materiałów o niskim współczynniku przenikania ciepła. Często uzupełniane są o wentylację z rekuperacją oraz instalacje bazujące na alternatywnych źródłach energii – kolektory słoneczne, pompy ciepła.

Gotowe projekty domów energooszczędnych

W przeszłości, gdy technologia energooszczędna nie była jeszcze tak rozpowszechniona, po projekt domu tego rodzaju koniecznie trzeba było udać się do pracowni architektonicznej. Teraz jednak możemy zakupić także gotowe projekty domów jednorodzinnych energooszczędnych w naprawdę atrakcyjnych cenach – ceny to zwykle od około 2 000 do 3 000 złotych w zależności od projektu. Do wyboru mamy projekty domów parterowych, z użytkowym poddaszem, piętrowych.

Domy z gotowych projektów mają proste bryły i wykorzystują odpowiednie materiały, co sprzyja obniżeniu kosztów eksploatacji. Również mogą być one uzupełnione o energooszczędne rozwiązania instalacyjne, w tym wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (rekuperację), pompy ciepła, systemy fotowoltaiczne i solarne.

Porównywarkę domów energooszczędnych znajdziesz na https://pracownia-projekty.dom.pl/energooszczedne.html

(tekst sponsorowany)

Kategorie: Ciekawostki

Komentarzy (4)

  1. Domow energooszczdnych jest coraz wiecej, rosnie swiadomosc zalet ekologii i tego jak wiele mozna zaoszczedzic pozyskujac naturalnie energie z powietrza czy z gruntu. Sam zastosowalem w swoim domu pompe ciepla z a-pic i uwazam, ze to bardzo oplacalne rozwiazanie co latwo mozna odczuc w kosztach.

    Komentarz
  2. Rzeczywiście jest to doskonała alternatywa, choć oczywiście domy energooszczędne są też droższe od tych standardowych, ale z jakością przewyższają je kilkukrotnie, warto jest o tym poczytać więcej, a zadbanie o ekologie powinno wejść nam w krew. Takie artykuły są potrzebne, a dla zainteresowanych tematem domów energooszczędnych można też poczytać http://toczytam.pl/budowa-domu-energooszczednego-pasywnego-pytania-i-odpowiedzi/ a także wiele innych stron, które o tych domach traktują, a jest tego dużo, co tylko pokazuje skalę popularności.

    Komentarz

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.