30 Stycznia 2014

Likwidują kursy przez Owczary i Chwalibożyce

W miejsce zlikwidowanych kursów ma wejść PKS Oława. Starosta obiecuje, że mieszkańcy nie zostaną bez połączeń

Mieszkańcy kilku wsi w gminie Oława boją się, że wkrótce będą pozbawieni komunikacji zbiorowej, bo PKS Nysa zmienia trasy niektórych kursów. Starosta oławski zapewnia, że nie zostawi ich bez pomocy

Powiat Jest problem

Autobusami nyskiego PKS, na trasie Nysa-Wrocław, jeżdżą mieszkańcy Owczar, Jankowic Małych, Chwalibożyc i Godzikowic. Od 1 lutego autobusy przewoźnika z województwa opolskiego mają zmienić trasę i omijać te wsie. To martwi mieszkańców, bo połączeń jest mało, a zawieszenie kilku kursów dziennie to duży problem.

- Mam 53 lata i jeszcze czegoś takiego nie widziałam - mówi Grażyna Lech z Owczar. - Słyszałam, że autobusy będą jeździły z Nysy do Wrocławia autostradą, trasą o 10 kilometrów dłuższą. Dotychczas to dobrze funkcjonowało, po co to psuć? Rozmawiałam z kierownikiem przewozów PKS Nysa i powiedział mi, że oczekują od Starostwa Powiatowego w Oławie partycypacji w kosztach przejazdów. Rozmawiałam z naszym starostą, który  powiedział, że nie będą dopłacać.

Sołtys Owczar Andrzej Ilnicki mówi, że z autobusów linii Nysa-Wrocław korzystają także mieszkańcy Łukowic Brzeskich. To kilka kursów, jeżdżą od lat i mieszkańcy wsi na tej trasie przyzwyczaili się do nich. Gdy znikną - pozostaną tylko obsługiwane przez PKS Oława - dwa kursy dziennie. - To stanowczo za mało, dlatego zebraliśmy podpisy, aby te nyskie jeździły tak, jak dotychczas. Na razie jeżdżą, ale nie wiemy, co będzie dalej...

Mieszkańcy bardzo się zaangażowali w walkę o połączenia autobusowe. Zebrano mnóstwo podpisów. Dorota Radziewińska, sołtys Chwalibożyc, mówi, że wystosowano pisma do PKS Nysa i Starostwa Powiatowego w Oławie: - Czekamy na odpowiedź. Mam nadzieję, że cała sprawa zakończy się pozytywnie. Starosta oławski obiecał nam, że jeżeli PKS Nysa zabierze nam autobusy, to PKS Oława przywróci te, które wcześniej zlikwidował. Poprosił nas o wskazanie godzin połączeń, które byłyby dogodne dla mieszkańców.

Weronika Olech z Godzikowic, radna Rady Gminy Oława, mówi, że szykują się kolejne petycje - do PKS Głubczyce i PKS Prudnik, bo autobusy tych przewoźników jeżdżą przez Chwalibożyce i Owczary, ale tam się nie zatrzymują. Radna mówi, że będą prosić o wsparcie także wójta gminy Oława: - Jeżeli zlikwidują to, co zapowiadają, to wtedy będzie tragedia. PKS Oława też nam wcześniej ograniczył liczbę kursów.

Starosta oławski Zdzisław Brezdeń potwierdza, że byli u niego mieszkańcy kilku wsi w gminie Oława. Potwierdza również, że PKS Nysa nie będzie realizował kursów przez te miejscowości od 1 lutego i to jest prawdziwa oraz pewna informacja. - PKS Oława podejmie działania zaradcze, aby nie pozostawić mieszkańców naszego powiatu bez połączeń z Oławą - obiecuje Zdzisław Brezdeń. - Rozmawiałem z prezesem Monastyrskim w tej sprawie i on ma przemyśleć możliwe rozwiązania. PKS Nysa wcześniej nas nie informował o swoich planach, zostaliśmy zaskoczeni tą informacją. Wiem, że toczą się tam procesy restrukturyzacyjne, dlatego m.in. zmieniono trasy niektórych autobusów.

Starosta dodaje, że do tej pory to właśnie PKS Nysa zabierał klientów miejscowemu przewoźnikowi, który jeździł tamtą trasą od lat. Trudno było z nim konkurować. Teraz przestanie, a w to miejsce ma wejść ze swoimi kursami PKS Oława: - To dla naszej firmy czysty interes, wejdziemy w niszę, która się pojawiła. Mieszkańcy mają też pewne postulaty i sugestie, które także przekazałem prezesowi Monastyrskiemu do rozważenia.

Monika Gałuszka-Sucharska

msucharska@gazeta.olawa.pl

Oceń artykuł:
Średnia ocen: 1 (1 głosów)

Komentarze

Avatar
Gość
A ja, chciałam podziękować wszystkim zaangażowanym w sprawę. Sołtysom, radnym, wójtowi, osobom które zaniosły sprawę do prasy, a nawet dziennikarzom, którzy (trudno mi się nie przyczepić) mimo pewnej nieudolności w przygotowaniu materiału przyczynili się do pokazania problemu, a także jak widzę po komentarzach podziękować należy przedstawicielom powiatu strzelińskiego. Pierwszy raz w naszej okolicy widziałam, jak społeczność lokalna tak żywo dyskutowała o problemie jaki ją dotknął i jak faktycznie zmobilizowała się do działań mających na celu poprawić sytuację. To rzadkie w naszym narzekającym społeczeństwie, także jestem pełna uznania i pochwał dla osób, które walczyły z tym brakiem logiki ze strony obu starostw (Oława i Nysa) i PKSów.

Zawsze uważałam, że żyjemy na pustyni komunikacyjnej, teraz wiem, że jest ona położona i za górami, i za lasami, ale jeśli jakaś nisza na rynku transportowym się faktycznie pojawiła, to może i jakiś przewoźnik się znajdzie zanim pokupujemy samochody, a babcie i dziadkowie stracą na mobilności. Na razie żebrze po kierowcach Głubczyc i innych linii by wysadzali mnie w Chwalibożycach za 17 PLN z Wrocławia kupując bilet do Grodkowa. Szkoda, że ten trik nie działa jak się stoi na przystanku we wsi. Szkoda, że nie ma kursów w atrakcyjnych godzinach.

"Miastowi" nie wiedzą czym jest życie na wsi jeśli do Wrocławia dojeżdżają prawie 30 km za 6PLN, a wsie z okolic Oławy płacą równie wiele za kurs 10cio kilometrowy. Powyżej 10ciu km to nawet więcej. "Miastowi" nie wiedzą jak skromny asortyment jest w wiejskim sklepie, jak mało możliwości pracy, nauki, sportu i rozrywki.
Czasem widzę w społeczeństwie jakieś gloryfikacje PiSu (chociażby sonda obok kto z PiSu powinien być burmistrzem miasta) i fochy na SLD...
Proszę Państwa za czasów tej wyśmiewanej komuny dzieci miały czym dojeżdżać do szkoły, starsi do lekarzy, a ludzie do pracy. Przede wszystkim mieli tą pracę! Nie rozumiem dlaczego szydzicie z okresu, w którym żyło się spokojniej, który był Waszą młodością (bo nawet nie moją, ja urodziłam się później).

Dajcie sobie spokój z tym przezywaniem się. PRL bezpowrotnie minął. Demokracja i system kapitalistyczny, który obecnie jest w naszym kraju, wymagają kreatywności od ludzi. To jest właśnie nasza wywalczona wolność od komuny. Nikt już Wam nie będzie mówił co macie robić, jakie przekonania są słuszne. Sami musicie wyszukiwać sobie zadania, które udowodnią potrzebę waszego istnienia w społeczeństwie. I mówię to w kontekście wszystkich, siebie samej, samorządowców, osób prowadzących działalność gospodarczą i forumowiczów, którym tak łatwo jest hejtować.

Jeśli chcecie poprawy, zacznijcie od siebie. Wybierajcie ludzi, którzy potrafią rozwiązywać problemy, którzy mają szersze horyzonty i kompetencje. Nie ograniczajcie się do wyboru partii. Tak było za komuny.

Pozdrawiam wszystkich

AG - ta co część z tych podań do starostw i pksów pisała.
Dodano dnia: 20.02.2014 19:46:45
Odpowiedz
Avatar
Gość
Do póki PKSem w Oławie będzie rządził nieudolny prezes to nic dobrego z tego nie będzie. Już rok temu pisano tu i na forach, że trzeba go zmienić, bo będzie likwidował kursy (o tak bezsensownym pomyśle jak wiata we Wrocławiu nikt nie przewidział...).

Dość bicia piany, ludzie naciskajcie na starostę, aby znalazł fachowca na miejsce prezesa PKSu!
Dodano dnia: 19.02.2014 20:43:55
Odpowiedz
Avatar
Gość
cd.

Oczywiście, skoro autobus zawiezie uczniów do szkoły, to będzie również kurs powrotny, żeby po lekcjach przywieźć ich do domu. Do tej pory było tak, że dla części uczniów zarówno dojazd do szkoły, jak i powrót do domu odbywał się z przesiadkami. Po wznowieniu tych kilku zawieszonych kursów będzie podobnie – mówi dalej wójt Grochowski. – Oczekujemy, że PKS Oława uruchomi ponownie jeszcze dwa kursy w godzinach południowych ze Strzelina przez kilka miejscowości naszej gminy, w tym oczywiście przez Borów i Borek Strzeliński, do Strzelina w godzinach późnopopołudniowych ze Strzelina tą samą trasą. Te kursy z kolei ułatwią mieszkańcom naszej gminy, zwłaszcza osobom starszym, na przykład wizytę u lekarza, odwiedziny w szpitalu, załatwienie spraw w starostwie, czy innych urzędach a także zakupy, co też jest ważne. Prezes zapewnił, że wyjdzie naprzeciw naszym oczekiwaniom i od marca uruchomi te połączenia – wyjaśnił nasz rozmówca. – Zanim usłyszeliśmy z panią burmistrz Dorotą Pawnuk deklarację wznowienia kursowania autobusów na trasach, o których wspomniałem, pan prezes wyłożył nam powody wcześniejszej likwidacji tych połączeń. Przypomniałem wtedy prezesowi, że zarówno autobusy, którymi dowozimy dzieci do szkół, jak i wszystkie samochody Ochotniczej Straży Pożarnej z gminy Borów serwisowane są w warsztatach PKS Oława. Oraz to, że nie chciałbym tego robić, ale jeżeli będę musiał, to znajdę innego serwisanta dla naszych pojazdów. Jeżeli w lutym nie otrzymam oficjalnego potwierdzenia ustaleń poczynionych na styczniowym spotkaniu, to przypomnę się panu prezesowi, żeby od pierwszych dni marca autobusy wróciły na nasze drogi – powiedział wójt Grochowski.

Spotkanie z prezesem PKS Oława odbyło się w Strzelinie, w gabinecie burmistrz Doroty Pawnuk. Z relacji wójta Grochowskiego można wnioskować, że rozmowy przebiegały w rzeczowej atmosferze i co najważniejsze zakończyły się sukcesem, a przynajmniej dziś wszystko na to wskazuje.
Dodano dnia: 19.02.2014 18:58:13
Odpowiedz
Avatar
Gość
(BORÓW) Choć samochód przestał być luksusem, to publiczna komunikacja pasażerska jest niezbędna. Korzystają z niej i młodzież dojeżdżająca do szkoły, i starsi udający się choćby do lekarza. Wójt Waldemar Grochowski negocjował z PKS Oława przywrócenie niektórych kursów autobusów. Jeszcze w grudniu ubiegłego roku prezes oławskiego PKS ważącego pasażerów pomiędzy miejscowościami powiatu strzelińskiego zapowiedział, że w 2014 roku zlikwiduje ponad 50 kursów autobusów. – Podpisując w starostwie protest przeciw takiemu rozwiązaniu ustaliliśmy, że w styczniu spotkamy się z prezesem PKS Oława, żeby wspólnie szukać rozwiązania problemu. Dla mieszkańców gminy Borów ważne było, żeby zachować kursowanie autobusów rano, tak by młodzież mogła dojechać do szkół w Ludowie Polskim i Strzelinie – poinformował naszego reportera wójt Waldemar Grochowski.
Dodano dnia: 19.02.2014 18:50:13
Odpowiedz
Avatar
Gość
Starosta i prezes PKS do wymiany!!!
Dodano dnia: 19.02.2014 18:10:08
Odpowiedz
Avatar
Gość
" rozmowy z PKS Wrocław też wciąż trwają? "
Zapewne tak , zostaliśmy oszukani.
Wszyscy uwierzyli w obietnice starosty,że autobusy wrocą na dworzec, zawieszone kursy zostaną przywrócone.
Starosta nie dopowiedział ,że stanie się to może za sto lat!

Mega skandal w PKS, mega afera w LGD, mega problem ze szkolą specjalną.
A my podatnicy płacimy za to Brezdeniowi, Kruk - Gręziak i Paduli .
Czy nie można nic z tym naprawdę zrobić?
Dodano dnia: 19.02.2014 17:11:55
Odpowiedz
Avatar
Gość
Ciekawe ile przyjdzie czekać na odpowiedzi ze strony starostwa. Słyszałam, że Owczary rok lub 2 lata temu pisały pismo w sprawie autobusu do Oławy w okolicach godziny 9 i do dziś nie dostały żadnej odpowiedzi...

Coś mam wrażenie, że w tej placówce głównie kawę się robi. To cud, że w ogóle starostwo przyjęło jakieś podania, a że rok wyborczy to szał ciał robimy dobry piar i się coś obiecało. Szkoda, że nie załatwiło.

Eh...
Dodano dnia: 19.02.2014 14:55:39
Odpowiedz
Avatar
Gość
PiSowcy potrafią tylko krytykować, patrz-krytyka kaczora za donos na Semenę, a jeśli zaś chodzi o zbudowanie czegoś lub dobre zarządzanie tym co wcześniej dobrze działało, to te miernoty i nieudacznicy nic nie potrafią zrobić. Zgadzam się, że w powiecie sprzedali się komuchom z sld i psl za stołki. Przypomnimy o tym przy wyborach!
Dodano dnia: 19.02.2014 12:15:06
Odpowiedz
Avatar
Gość
Mieszkańcy powiatu oławskiego , w tym SMSM zostali oszukani. Aby uśpić ich czujność i złagodzić nagonkę medialną SMSM w sprawie sytuacji w oławskim PKS obiecano szybki powrót autobusów na wrocławski dworzec i przywrócenie niektórych zawieszonych kursów autobusowych.
Jak napisał wcześniej jeden z internautów " zostaliśmy wszyscy pogłaskani po głowie" i dostaliśmy dobrą kiełbasę wyborczą.
Znów nabraliśmy się na obietnice starosty i prezesa, a wszystko zostało po staremu, radość z likwidacji Brezdeniowki była przedwczesna!

Brezdeniówka jest nadal czynna, a mieszkańcy nie mają co liczyć na powrót autobusów na niektórych trasach.
Pozostaje nam przełknąć tą kiełbasę wyborczą , ale uważać na zadławienia!
"Nic nie mogę Brezdeń", jednak może postawić na swoim!

Nam pozostaje pamiętać o tym Panu przy urnach wyborczych.
Dodano dnia: 19.02.2014 11:39:12
Odpowiedz
Avatar
Gość
a co z polaczniem Oława Strzelin przez Wiazów ........... może wyslać busy i przywrocic polaczenie Wiazow - Oława pO 15 .Jestem mieszkacem Oławy. Brak połaczenia spowodował to ,ze jestem od stycznia bezrobotny..

BEZROBOTNY Z WASZYM UDZIALEM
Dodano dnia: 19.02.2014 11:20:01
Odpowiedz
Avatar
Gość
Może Pani Karolina porozmawiała z władzami okręgowymi PIS nt. nieudolnego starosty z Pis, który likwiduje wraz z prezesem PKS i rozbudowaną radą nadzorcza najpierw poczekalnie dla podróżnych , a teraz kolejne ważne połączenia autobusowe.

Także w sprawie LGD- starosta powołał swojego pracownika na prezesa LGD , a biuro nadal zamknięte, beneficjenci z Oławy nie mają możliwości składania wniosków o dotację za pomocą LGD.

Mało tego beneficjenci , którzy złożyli wnioski w 2013 otrzymali zawiadomienia z ARiMR ,że z powodu nieprawidłowości w oławskim LGD projekty o stworzenie nowych miejsc pracy w powiecie oławskim nie zostaną rozpatrzone.

Pani Karolino, tutaj aż się prosi, aby interweniowali parlamentarzyści z PIS, bo na starostę nie można od dawna liczyć. On tutaj za kasę starosty nie będzie się nikomu narażał, a przez to mieszkańcy są pozostawieni sami sobie.
Dodano dnia: 19.02.2014 10:58:50
Odpowiedz
Avatar
Gość
Starosta z PiS z najwyższym w historii powiatu wynagrodzeniem, starosta z PiS z najliczniejszy i najdroższym w historii powiatu zarządem dopuszcza do likwidacja kursów PKSu, którego powiat jest właścicielem majątku! To jest SKANDAL! Szkoda, że jakaś panienka Piech z PiS nie napisze listu do redakcji w sprawie skandalicznych rządów starosty z PiS współpracującego z SLD!
Dodano dnia: 18.02.2014 21:49:48
Odpowiedz
Avatar
Gość
Tak jest, Brezeniówka dalej rulez. Tak samo jak podwójnie płacony basen rulez i remiza w danym kinie Odra rulez. Samożłób rulez ogólnie.
Dodano dnia: 18.02.2014 21:39:26
Odpowiedz
Avatar
Gość
A kiedy my wyrzucimy starostę?

Jest 18 lutego. Nysy, wielką konkurencję pks Oława, odwołali w końcem stycznia, a ja obiecanych autobusów na trasę do Owczar nie widzę.

I mam wierzyć, że Wy rozmawiacie. Chyba o tym, że takich kursów nie będzie! W między czasie ja nie mam czym do pracy i z pracy jeździć!!!
Pogłaskaliście mnie po głowie. Super, dzięki, ale te pisma, o których napomina gazeta były po to żeby znaleźć rozwiązanie problemu, a nie poklepanie po plecach.

Macie wielkiego focha na Nysę, bo był waszą wyimaginowaną konkurencją. A o coś Was zapytam, jak można być konkurencją czegoś co nie istnieje? Przecież PKS Oława co nam został jest raz na dobę! To jest ta mega konkurencja Nysy? Powiedziałbym, że to raczej Nysa była naszą jedyną opcją.

I jeszcze klapki na oczy + foch z przytupem, bo padła propozycja dołożenia się do firmy z innego powiatu... Brawo. Na prawdę nie patrzmy szerzej, nie dostrzegajmy możliwości współpracy, nie patrzmy na ludzi, którzy potrzebują dojazdu do pracy bo zbiedniejemy! Boże broń! Dofinansujemy nieswojego!

Jestem zły.

Jak Pan starosta myślał dołożyć nam kursy, jak już budżet [którego częścią są wydatki PKS Oława na małoopłacalne trasy] został ustalony, a planiści w PKS nie mają autobusów i kierowców, które można by było puścić na tą trasę?

Łatwiej obiecać niż zrobić.
Żal, Panie Brezdeń. Żal.

btw. Słyszałem, że Brezdeniówka w ciągłym użyciu. Czyżby rozmowy z PKS Wrocław też wciąż trwają?

Może Wy jakimś inny językiem mówicie?
Dodano dnia: 18.02.2014 20:16:05
Odpowiedz
Avatar
Gość
a co z polaczniem Oława Strzelin przez Wiazów ........... może wyslać busy i przywrocic polaczenie Wiazow - Oława pO 15 .Jestem mieszkacem Oławy. Brak połaczenia spowodował to ,ze jestem od stycznia bezrobotny..

BEZROBOTNY Z WASZYM UDZIALEM
Dodano dnia: 03.02.2014 14:59:11
Odpowiedz
Avatar
Gość
Prezes PKSu musi odejść. Przyjdzie nowy i będzie zarabiał na transporcie. Zamiast wielkich, drogich paliwożernych autobusów na wioski wyśle małe busy.
Dodano dnia: 01.02.2014 20:05:28
Odpowiedz
Avatar
Gość
Gościu (30.01.2014 20:15:08). Chyba ci się coś kompletnie pomieszało. My tu dyskutujemy o oławskim PKS-ie i oławskim staroście. Pobudka!
Dodano dnia: 31.01.2014 11:55:39
Odpowiedz
Avatar
Gość
" przekazałem prezesowi Monastyrskiemu do rozważenia."

Znając prezesa PKS będzie ową kwestię rozważał wraz ze starostą do końca kadencji. Autobusy z Oławy miały już od 1 grudnia wracać na dworzec we Wrocławiu, ale prezes jeszcze nie przeprowadził negocjacji. Na razie rozważa, a starosta temu się przygląda. Zapewne skutki tych rozważeń i przemyśleń będą mierne i autobusy za rządów tych dwóch panów nigdy nie wrócą na dworzec. W Oławie też poczekalnia zlikwidowana, wstawiono do holu kilka krzesełek

Kasa biletowa czynna zależnie od widzi mi się obsługi. Pasażerowie marzną we Wrocławiu na mrozie.

Faktycznie najlepiej będzie zlikwidować ten PKS.

Szkoda słów, zresztą oby do wiosny...
Dodano dnia: 30.01.2014 20:15:49
Odpowiedz
Avatar
Gość
i Balcerowicz też musi odejść...... Już gdzieś to słyszałem. Trollu internetowy zmień płytę bo już jesteś nudny...
Dodano dnia: 30.01.2014 20:15:08
Odpowiedz
Avatar
Gość
Zlikwidować kursy do Wrocka, to problem z dworcem sam się rozwiąże.
Dodano dnia: 30.01.2014 19:19:36
Odpowiedz
Avatar
Gość
No proszę. Jak Stowarzyszenie Mieszkańców w Stanowicach ostro pogoniło kota Prezesowi PKS-u i Staroście za wywalenie pasażerów z dworca we Wrocku, za skreślone kursy w obrębie Strzelina i za parę innych rzeczy, to okazało się teraz, że jednak można zadbać z urzędu o pasażerów i mieszkańców powiatu. Dlaczego nie od razu tak? Dlaczego trzeba było dopiero Rolfa z jego ciętym piórem i bezkompromisowością, żeby nasi władcy zrozumieli, że to oni mają służyć nam, a nie odwrotnie? A sprawy dworca we Wrocku, kursów do Strzelina i nieogrzewanych autobusów i tak nie odpuścimy. Ten Prezes PKS-u musi odejść.
Dodano dnia: 30.01.2014 18:48:35
Odpowiedz
Avatar
Gość
Kiedy w końcu starosta wyrzuci prezesa PKSu?
Dodano dnia: 30.01.2014 18:32:12
Odpowiedz
Avatar
Gość
to wszystko, przez ten basen :/ październik powinien złożyć dymisje !!
Dodano dnia: 30.01.2014 18:22:29