13 Sierpnia 2012

Ksiądz Waldemar Irek nie żyje!

Ksiądz Waldemar Irek miał niespełna 55 lat

Tę bardzo smutną, a dla wielu oławian na pewno bardzo przygnębiającą wiadomość otrzymaliśmy kilkanaście minut temu!

Z naszych na razie nieoficjalnych informacji wynika, że zwłoki byłego wieloletniego proboszcza oławskiej parafii św. Apostołów Piotra i Pawła, a od maja 2007 rektora wrocławskiego Papieskiego Wydziału Teologicznego, odnaleziono dzisiaj 13 sierpnia, w późnych godzinach wieczornych, w Jego prywatnym domu w Oławie. Kapłan niedawno wrócił z Watykanu i przyjechał do Oławy odpocząć po podróży. Był sam w domu.

Ze wstępnch informacji wynika, że ksiądz Waldemar Irek prawdopodobnie zmarł na atak serca, w nocy z niedzieli na poniedziałek...

Urodził się 30 grudnia 1957 r. w Oławie jako syn Michała i Bronisławy z d. Podsiedlik. Świadectwo dojrzałości uzyskał w 1976 r. w Liceum Ogólnokształcącym w Oławie. W 1976 r. rozpoczął studia teologiczne na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu i formację w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Ukończył je w 1982 r., pisząc pracę magisterską pod kierunkiem ks. prof. Jana Kruciny na temat „Swoistość duchowości Apostolstwa Laikatu”. Święcenia kapłańskie przyjął 22 maja 1982 r. w katedrze wrocławskiej z rąk abp Henryka Gulbinowicza. W latach 1982–1985 był wikariuszem i katechetą w Strzegomiu, natomiast w latach 1985–1987 pracował w Wydawnictwie Wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej. Następnie podjął studia specjalistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, wieńcząc je w 1990 r. doktoratem z teologii fundamentalnej „Możliwość aplikacji społecznej zasady pomocniczości do rzeczywistości eklezjalnej", którego promotorem był kard. prof. Stanisław Nagy.
Od 1989 r. prowadził ćwiczenia z homiletyki i wykłady z metodologii na PWT we Wrocławiu. W latach 1990–1991 był duszpasterzem akademickim w Centralnym Ośrodku Akademickim we Wrocławiu i jednocześnie współorganizatorem Tygodni Kultury Chrześcijańskiej. W 1991 r. został kapelanem Garnizonu Wojska Polskiego we Wrocławiu i dziekanem Śląskiego Okręgu Wojskowego. Funkcję tę pełnił do 1994 r., będąc także (1991–1992) redaktorem pisma wojskowego „Nasza Służba”. W latach 1995–2007 był proboszczem parafii pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie. W 2003 r. został mianowany Kapelanem Honorowym Ojca Świętego.
Działalność duszpasterska ks. prof. Waldemara Irka pokrywała się z aktywnością naukowo-dydaktyczną. W 1991 r. został adiunktem w katedrze teologii pastoralnej i prowadził wykłady z filozofii społecznej, teologii pastoralnej, teologii społecznej, wprowadzenia w chrześcijaństwo, wprowadzenia do teologii i etyki. Prowadził wykłady zlecone z zakresu filozofii społecznej na Politechnice Wrocławskiej (1992–1997) i w Wyższym Seminarium Duchownym w Legnicy z teologii fundamentalnej i homiletyki (1993–1996). Od 1995 r. na Akademii Muzycznej we Wrocławiu wykłada historię filozofii i etykę, a od 2000 r. teologię pastoralną w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Salwatorianów w Bagnie. Ponadto w 2002 r. prowadził zajęcia w Centrum Formacji Duchowej w Krakowie założonym przez księży salwatorianów. W 2003 r. pozytywnie przeprowadził kolokwium habilitacyjne na podstawie dorobku naukowego i pracy „Oświecenie poprawione. Przezwyciężenie błędu antropologicznego (CA 17). Droga rekonstrukcji społecznej”. W 2010 r. uzyskał tytuł naukowy profesora nauk teologicznych w zakresie teologii pastoralnej. Jest autorem wielu publikacji z zakresu filozofii i etyki społecznej oraz teologii pastoralnej, m.in.: „Oświecenie poprawione”, „Społeczność w świetle rozumu i wiary”, „Budowanie Kościoła”, „Godność i geniusz kobiety w optyce Jana Pawła II”, „Praca – zawód i powołanie”, „Koniec czy początek. Szkice o godnym starzeniu się i umieraniu”.
Od 1998 r. był Rektorem Instytutu Formacji Chrześcijańsko-Społecznej w Oławie, a od 2004 r. Dyrektorem Studium Nauk Humanistycznych Politechniki Wrocławskiej i profesorem nadzwyczajnym Politechniki Wrocławskiej. W 2004 r. został mianowany kierownikiem Katedry Teologii Pastoralnej i Duszpasterstwa Rodzin na PWT we Wrocławiu. W latach 2006–2010 był członkiem Komisji ds. GMO Ministerstwa Środowiska. Od 2006 r. był konsultorem Rady ds. Apostolstwa Świeckich oraz od 2007 r. Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski, był także członkiem Komitetu Nauk teologicznych Polskiej Akademii Nauk. Od 1 września 2007 r. pełnił funkcję Rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu; 1 września 2010 r. rozpoczął drugą kadencję (czteroletnią) jako Rektor PWT.

życiorys - źródło: Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu

Tekst i fot.:

Krzysztof A. Trybulski
ktrybulski@gazeta.olawa.pl

 

Oceń artykuł:
Średnia ocen: 4.29 (17 głosów)

Komentarze

Avatar
Gość
Jaki wniosek? Księża powinni mieć żony! albo chociaż kochanki...
Dodano dnia: 05.12.2013 17:20:59
Odpowiedz
Avatar
Gość
"Może jaki medal dostanie albo cóś...? "

Nagroda im. Małego Księcia? ;-)
Dodano dnia: 23.11.2013 20:17:54
Odpowiedz
Avatar
Gość
""Godność i geniusz kobiety w optyce Jana Pawła II"

Może Wiesia to była w ramach badań terenowych? "

Pani Wiesia jest zasłużoną dla badań empirio-kobiecolubnych :D Może jaki medal dostanie albo cóś...?
Dodano dnia: 23.11.2013 19:40:45
Odpowiedz
Avatar
Gość
Ks. Irek był specjalistą od godności kobiecej, w teorii i praktyce!
Dodano dnia: 23.11.2013 17:49:56
Odpowiedz
Avatar
Gość
"Godność i geniusz kobiety w optyce Jana Pawła II"

Może Wiesia to była w ramach badań terenowych?
Dodano dnia: 23.11.2013 15:01:28
Odpowiedz
Avatar
Gość
Czy to ta sama socjolog P.Ania,ktora pisala prace naukowe nt.Domańskiego?
Dodano dnia: 22.11.2013 23:44:29
Odpowiedz
Avatar
Gość
Czy teraz siostra mysli to samo?
Dodano dnia: 22.11.2013 23:40:48
Odpowiedz
Avatar
Gość
Myslacy Gosciu:

1. Widziales albo spotkales Pana Domanskiego na budowie?. Dlaczego niby KGB i Putin mieliby wybudowac Kosciol w Polsce, skoro mielismy wlasne SB i komunistow?.
2. Ile ze swojej robotniczej renty Pan Kazio zainwestowal w budowe Kosciola?.
3. Ilu ksiezy spotkales, o ktorych “przykladni” parafianie wyrazaja sie nie pochlebnie.
Myslenie ma przyszlosc, wiec rozwijaj ja.

Podejrzany

Dodano dnia: 01.09.2012 08:52:59
Odpowiedz
Avatar
Gość
Podejrzany, to kto według ciebie jak nie Domański wybudował wszystko w Otoku? KGB? Putin?
Dodano dnia: 28.08.2012 08:46:31
Odpowiedz
Avatar
Gość
Czytajac (nie wsystkie wpisy,szkoda nerwow)mozna stwierdzic,ze nawet smierc czlowieka potrafi pokazac nasze miejscowe piekielko.To straszne.Czy my kiedys potrafimy uszanowac kogokolwiek??
Wanado
Dodano dnia: 27.08.2012 21:27:57
Odpowiedz
Avatar
Gość
"księdza nikt nie lansuje" już w pierwszym zdaniu mijasz się z prawdą. Księży od kilkunastu lat lansują w mediach, serialach czy w radio. Zawsze ich pokazują jako mądrych, prawych i pomocnych. To mocno odbiega od tego z czym spotykamy na parafiach.
Dodano dnia: 27.08.2012 20:52:41
Odpowiedz
Avatar
Podejrzany
Aniu,
księdza nikt nie lansuje.Jego działanie oceniają odwiedzający kościół.
Przemyśl sobie dobrze, dlaczego prosty pracownik nagle tworzy wizję
cudownych, nigdy nie potwierdzonych zjawisk. Zejdz na ziemię i zastanów się nad tym czy Pan Domanski sam byłby w stanie wymyslec to wszystkko i zorganizować wybudowanie kościoła.

Poczytaj troszczke:
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WE/gulbinowicz/olawa1999.html

http://niniwa2.cba.pl/olawa_postawilem_na_stworce.htm

http://www.gazeta.olawa.pl/archiwum/2000/reportaz/2001/17r1.htm

http://www.gazeta.olawa.pl/archiwum/2000/wydarzenia/2003/24wy1.php

Aniu, dobrze by bylo, gdyby Ci ktos przeczytal i przetlumaczyl te artykuly. Moze to byc juz 10-cio letnie dziecko. Ono Ci przetlumaczy kto tu dzialal podstepnie.
Dodano dnia: 26.08.2012 10:28:51
Odpowiedz
Avatar
Kitel
Księże Wacku S. - nie wypada...
Dodano dnia: 22.08.2012 15:15:12
Odpowiedz
Avatar
wacek
szkoda wam, że nie ma takich, którzy będą mówić to co byście chcieli słyszeć.
dobrze, że są tacy w naszym mieście, którzy mówią to co powinni. A gdzie jest "mów i nastawaj w porę i nie w porę, wykaż błąd itd itp" - chyba takie polecenie zostawił Pan.
Dodano dnia: 22.08.2012 13:08:09
Odpowiedz
Avatar
Stella
W Polsce są różni księża. Są tacy, którzy mają poglądy z średniowiecza, wierzą w zamach w Smoleńsku i chcieliby, aby ich całować po rękach.
Na szczęście są też tacy jakim był ks. Irek. Czyli tacy, którzy myślą i są nowocześni. Ich otwarty umysł i dobre podejście do ludzi przeszkadza tym pierwszym....
Szkoda, że nie ma już w Oławie takich księży jakim był przedwcześnie zmarły ks. Irek.
Dodano dnia: 22.08.2012 11:17:33
Odpowiedz
Avatar
moher
powiedz co czytasz a powiem ci kim jesteś - ja czytam NASZ DZIENNIK i karmie się toruńskimi piernikami
Dodano dnia: 22.08.2012 10:20:30
Odpowiedz
Avatar
do młodego "gniewnego"
Powoływanie sie na gazete nie jest reklamą. Zaćmiły cię "kazania" innego księdza z Oławy i toruński Piernik ze swoimi gazetami. Prośba: nie komentujmy juz tego artykułu, bo zmarły człowiek nie może się bronić. Pozostawmy swoje opinie dla siebie.
Dodano dnia: 22.08.2012 09:05:24
Odpowiedz
Avatar
młody gniewny
Zgadzam się z PANIĄ Anią, że "księdza Irka wylansowało odpowiednie środowisko". Szkoda, że nie dopisała jakie to "środowisko".
W internecie można znaleźć jego kazanie w którym "reklamuje" gazete wybiórczą.
Dodano dnia: 21.08.2012 19:56:11
Odpowiedz
Avatar
wania
A ta baba zwana anią podstępnie szkaluje KK.
Dodano dnia: 21.08.2012 14:41:17
Odpowiedz
Avatar
Ania
To raczej księdza Irka wylansowało odpowiednie środowisko. Pan Domański sam się lansował mimo tego, że nie był wykształcony. Dzięki temu powstał kompleks kościelno pielgrzymowy w Nowym Otoku. Kompleks ten został podstępnie przejęty przez KK, a wszelkie pamiątki po panu Domańskim usunięte (pomnik, tablica).
Za to co zrobił dla Oławy, należy mu się pamięć i szacunek.
Dodano dnia: 21.08.2012 11:18:07
Odpowiedz
Avatar
wuj dobra rada
Do big mac - podyskutuj sobie z Irenką, może cię posłucha...
Dodano dnia: 19.08.2012 21:57:25
Odpowiedz
Avatar
Podejrzany
Aniu!, Twoje porownanie pogrzebu Ksiedza Irka z pogrzebem Pana Domanskiego moze tylko Twoj wiek i niewielkie doswiadczenie tlumaczyc.
Ksiadz Irek byl osoba wyksztalcona, powszechnie szanowana .... . W przeciwienstwie do Pana Domanskiego, ktorego wylansowalo odpowiednie srodowisko. Na zyczenie tego srodowiska stworzyl religijna wizje, ktorej celem bylo odwrocenie uwagi od istotnych problemow Olawy. Tylko dzieki staraniom rodziny Kosciol zezwolil na jego katolicki pogrzeb.
Patrz artykul: http://www.gazeta.olawa.pl/archiwum/2000/wydarzenia/2002/26wy1.php
Dodano dnia: 18.08.2012 22:52:09
Odpowiedz
Avatar
Tomasz Niedowiarek
Do spostrzegawczej: No faktycznie, specjalnie poszedłem żeby uważnie przyjrzeć się klepsydrze...widziałem tę reklamę (???-na Kościółku Rocha też) zakładu pogrzebowego - na klepsydrze ze zdjęciem Ś.P.
Ale cóż...niektórzy w takiej chwili próbują zaistnieć...to świadczy tylko o poziomie właścicieli Zakładu Pogrzebowego...
Dodano dnia: 18.08.2012 13:44:38
Odpowiedz
Avatar
Bigmac
Co za przejmująca "przemowa" chłystka, który jeszcze nie tak dawno dawał Zmarłenu nieżle do vivatu. Stosując bolszewicką praktykę, obarczał ks. Irka rzekomymi grzechami ojca. Że niby niedaleko jabłko....itd.
A teraz, proszę: nawołuje nas do modlitwy, i zachowania w sobie nauczania ks. Irka.....z kim/czym ten nieszczęśnik pozamieniał się na głowy?

A teologicznie "poseł" też słabo przygotowany. Sąd Ostateczny dopiero przed nami, więc ks. Waldemar nie mógł przed nim stanąć.
Dodano dnia: 17.08.2012 14:46:14
Odpowiedz
Avatar
do Wuja DR
Nagle zrobiłeś się życzliwy dla śp. ks. Irka a wcześniej niźle go opluwałeś, obłudniku. Nie wstyd ci, powiatowo-gminny erudyto?
Dodano dnia: 17.08.2012 13:50:33
Odpowiedz
Avatar
Ania
Współczuję bardzo rodzinie, że tak szybko odszedł, ponoć nie miał nawet 55 lat. Dziwię się, że takie poruszenie w Oławie, prawie jak po pogrzebie Domańskiego.
Dodano dnia: 17.08.2012 10:25:16
Odpowiedz
Avatar
wuj dobra rada
Kochani, ciszej nad tą trumną. Ksiądz W. Irek był postacią nietuzinkową i nieprzeciętną jak na nasze tandetne i siermiężne otoczenie. Miał swoje osiągnięcia i nie-osiągnięcia, był też różny - zależnie od upływającego czasu. Ci, którzy go dobrze znali, wiedzą doskonale, o czym piszę. Przestańcie więc przesadzać w jedną i drugą stronę. Jeszcze nie został pochowany ... Jeżeli chcecie naprawdę coś dla Niego zrobić, to się pomódlcie w jego intencji. To więcej znaczy, niż egzaltacja w opiniach.
Myślę, że jego śmierć może być dobra okazją do refleksji nad śmiercią jaka taką. I życiem, którego jest ona końcem i zarazem początkiem. Zwłaszcza, że była to śmierć przedwczesna... W śmierci, jak w samym życiu, tkwi najgłębsza Tajemnica. Jest to tajemnica wiary, którą uosabia znak Krzyża i Triduum Paschalne.
Uciekanie od myśli o śmierci jako końcu doczesnego życia stało się swoistą zasadą życia, zredukowaną do dwóch wymiarów: „Sex and shopping”, które przez to stało się jałowe i płytkie, często dla wielu: absurdalne. Nie ma kultury, nie ma zdrowego podejścia do życia, jeśli ludzie będą uciekać od myśli końcu i będą przed sobą udawać, że „są wieczni, wypisując przy tym weksle na wieczność” (J.-P. Sartre). Zachęcam Was do podjęcia właśnie tego tematu. Myślę, że on naprawdę by się cieszył z tego, że swoją śmiercią wywołał u nas taką właśnie refleksję… Tego bowiem pragnie człowiek mądry.
Myślę, że on swoją śmiercią do nas przemawia. To, ile z niej zrozumiemy, jest sprawdzianem tego, ile udało się mu nas nauczyć. Okażmy się dobrymi jego uczniami, gdyż on ze tego nauczania nas będzie, a właściwie: jest sądzony. Stanął już on przed Bogiem i Jego sądem ostatecznym. Każde słowo oceny odtąd jest zbyteczne ...

Dobry Jezu, a nasz Panie, daj mu wieczne spoczywanie!

P.S. Dołączam link ze stosowną do chwili muzyką żałobną autorstwa prawdziwego mistrza
Dodano dnia: 16.08.2012 23:01:35
Odpowiedz
Avatar
moher
Pamiętaj szlachetny XX, aby dodać imię jego ojca
Dodano dnia: 16.08.2012 22:13:33
Odpowiedz
Avatar
XX
PILNE-miasta powinni uczcić pamięć po tym wybitnym Oławianinie nadaniem nazwy ulicy, skweru bądź placu imieniem ks.Waldemara Irka.
Dodano dnia: 16.08.2012 22:01:46
Odpowiedz
Avatar
Gienia
Wole PiSoRydzopatriotów aniżeli SBeckoKlikacki stan
Dodano dnia: 16.08.2012 17:38:51
Odpowiedz
Avatar
H
Sznowna, szanowny "M". Proszę mnie oświecić co takiego zrobił po "odejściu", bo wszyscy wiemy co "zostawił" zanim odszedł z Oławy.
Dodano dnia: 16.08.2012 14:13:03
Odpowiedz
Avatar
renia
Dobrze,że sie nie wypowiada Łubu_Dubu_(...), który gnoił księdza Irka na tym forum i inni PiSoRydzopatrioci zarzucając mu nie jego winy z przeszłości ojca. Jak ci teraz, (...)?
Dodano dnia: 16.08.2012 13:03:22
Odpowiedz
Avatar
tina
Księżę Waldemarze,byłeś wspaniałym człowiekiem,najlepszym i najmądrzejszym kapłanem ,jakiego spotkałam w swoim życiu.Twoje słowa dodawały otuchy i pomagały przetrwać w natrudniejszych momentach życia.Dziękuję za uścisk dłoni,kiedy cały świat się zawalił.Kiedy przechodziłeś przez nasz kościół wszystko jaśniało,tyle miałeś w sobie energii.To wielkie szczęście i zaszczyt spotkać kogoś takiego na swojej drodze.Dziękuję za Pierwszą Komunię Św. moich córek,za ślub ,którego udzieliłeś nam 8 lat temu, za chrzest mojej małej Aurelki,za to ,żebyłeś z nami.
Dodano dnia: 16.08.2012 12:34:55
Odpowiedz
Avatar
AdminAH
Do "spostrzegawczej" - wpis nie został usunięty. Dodałaś go pod innym tekstem: http://gazeta-olawa.pl/artykul-4439-uroczystosci-pogrzebowe.html
Dodano dnia: 16.08.2012 12:01:14
Odpowiedz
Avatar
M.
Jako Polacy mieliśmy wspaniałego papieża a jako oławianie wspaniałego księdza profesora Waldemara Irka . Łączę się w bólu z tymi którzy go kochali i podziwiali a krytykańci ... cóż co o nim wiecie ? czy ktoś z was miał chociaż w ręku jedną z jego książek ? czy naprawdę wsłuchał się w to co mówił ? czy naprawdę wiecie co on robił jak odszedł z parafii ?
jak wielkich rzeczy dokonał .
NIECH SPOCZYWA W SPOKOJU !!!!!!!
Dodano dnia: 15.08.2012 22:45:53
Odpowiedz
Avatar
O.Marek
Spoczywaj w Chrystusie. Dzięki za przyjaźń !
Dodano dnia: 15.08.2012 19:36:40
Odpowiedz
Avatar
ania
Odszedł niepowtarzalny Kapłan i Człowiek,
udzielał mi ślubu 7 lat temu, Jego słowa do dziś pamiętam, Panie miej Go w swojej opiece
Dodano dnia: 15.08.2012 14:50:43
Odpowiedz
Avatar
prw
Requiescat in pace.
Dodano dnia: 15.08.2012 09:40:58
Odpowiedz
Avatar
ktoś
Już wiadomo że była mgła tego rana, a są świadkowie co słyszeli strzały do tego ekspert w USA jest już szukany...
Przestań podjudzać i uszanuj odejście człowieka.
Dodano dnia: 15.08.2012 00:45:12
Odpowiedz
Avatar
Telewizja Internetowa Miejscowości Gać
Film z jednej z ostatnich, a być może ostatniej homilii ks. Waldemara Irka:
http://www.youtube.com/watch?v=QjQqJHnudms
Dodano dnia: 15.08.2012 00:02:01
Odpowiedz
Avatar
Magda
Ogromna strata..........[*]
Pokój jego duszy...
Dodano dnia: 14.08.2012 22:22:24
Odpowiedz
Avatar
Split
Czy znana jest przyczyna śmierci? Czy była sekcja zwłok? Nie chcę roznosić plotek, ale.....
Dodano dnia: 14.08.2012 21:36:49
Odpowiedz
Avatar
Mieszkaniec olawy
Slowa ktore padly gdy udzielal mi slubu do dzis pamietam. Za szybko, nie teraz, to nie dociera. olawa przez ostatnie 10lecia miala szczescie do dobrych kaplanow. szkoda ze do tego grona dolaczyll ks. Irek
Dodano dnia: 14.08.2012 20:53:46
Odpowiedz
Avatar
Ania
wspaniały kapłan, udzielił nam ślubu 10 lat temu.... Spokój Jego Duszy...
Dodano dnia: 14.08.2012 20:26:28
Odpowiedz
Avatar
Parfianka
"Minuta ciszy po umarłych czasem do późnej nocy trwa" ... Będzie nam go bardzo brakować. Jego słowa były zawsze przepełnione humanizmem, nawiązujące do najgłębszych pokładów filozofii, wskazujące na indywidualność i wielkość każdej ludzkiej jednostki - osoby. Obyśmy, kiedy odchodzą od nas ludzie, którzy byli dla nas ostoją wiary i uczuć wyższych w człowieku, umieli przejąć po nich zadanie promieniowania siłą, dobrem i mądrością, które pochodzą od Boga...
Dodano dnia: 14.08.2012 20:19:03
Odpowiedz
Avatar
asia
Ogromny żal i pustka po tej stracie.
Dodano dnia: 14.08.2012 20:07:02
Odpowiedz
Avatar
basias
Wielka szkoda :((( Był wspaniały !!! Jestem i zawsze będę Mu wdzięczna za piękną ceremonię ślubu... Odpoczywaj w pokoju [*]
Dodano dnia: 14.08.2012 19:53:48
Odpowiedz
Avatar
też student
Do "studenta". Jak śmiesz pisać takie brednie - "Często niedoceniany i atakowany przez wrocławskie władze kościelne"!
I dalej - "nigdy nie odpowiadał nienawiścią", a mnie nienawiścią odpowiedział!.
Dodano dnia: 14.08.2012 19:13:59
Odpowiedz
Avatar
Elmo
Św. Pamięci Ks.W.Irek był człowiekim wielkiego fotmatu i taki pozostanie w naszej pamięci.
Dodano dnia: 14.08.2012 18:29:13
Odpowiedz
Avatar
waldi
pokój jego duszy,WIELKA SZKODA!!!!!
Dodano dnia: 14.08.2012 17:17:23
Odpowiedz
Avatar
Aga
To bardzo smutna wiadomość,wielka strata dla nas Oławian.Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie....
Dodano dnia: 14.08.2012 16:43:05
Odpowiedz
Avatar
Bigmac
Bardzo proszę Redakcję, by wydrukowała wszystkie posty niejakiego Wolfiusa vel Wuja...... , w których tenże "opisuje" księdza Irka i Jego działania w czasach przeszłych, jak i obecnie. To pokaże, z jakim chłystkiem przychodzi nam "obcować" na tym forum, w kontekście dzisiejszego wpisu o Zmarłym.

Pamiętam, że wyrażał się o Księdzu - a jakże, miał prawo - mniej więcej tak, jak o swojej Nauczycielce z liceum.
Dodano dnia: 14.08.2012 15:21:13
Odpowiedz
Avatar
ks. Grzegorz
Odszedł wspaniały człowiek...kapłan. Ale odszedł do miejsca do którego każdy z nas zmierza...tam gdzie będzie mógł oglądać Boga twarzą w twarz. Byłeś wyjątkowym człowiekiem i wzorem kapłana...

Odpoczywaj w pokoju

ks. Grzegorz
PNCC
Dodano dnia: 14.08.2012 14:52:17
Odpowiedz
Avatar
Ewa
Drugiego tak wspaniałego Kapłana już nigdy nie będzie. Cudowny człowiek, zawsze uśmiechnięty, pomocny.....na zawsze w naszych sercach. Odpoczywaj w pokoju (*)
Dodano dnia: 14.08.2012 14:28:32
Odpowiedz
Avatar
Gość
Zobaczycie kto będzie siedział w pierwszych rzędach na pogrzebie. To da wam dużo do myślenia. Swoją drogą szkoda człowieka choć lekko pobłądził łącząc kapłaństwo i biznes.
Dodano dnia: 14.08.2012 14:23:37
Odpowiedz
Avatar
student Ks. prof. Wldemara Irka
Odszedł Kaplan Wielkiego Formatu, którego bardzo ciężko będzie zastapić kimkolwiek we wrocławskim środowisku akademickim, szczególnie zaś teologicznym. Zawsze na pierwszym miejscu widziła drugiego człowieka i jego prolemy, na które nigdy nie pozostawał obojętny. Czesto niedoceniany i atakowany przez wrocławskie władze kościelne, nigdny nie odpowiadał nienawiścią. Zawsze przebaczał i robił uczciwie to co do niego należy. Bardzo będzie nam Ciebie brakowało Księże Profesorze, szczególnie Twojej mądrości i ludzkiego podejścia do studentów. Wieczny odpoczynem racz Mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Ci świeci, gdzie królują wszyscy święci!
Dodano dnia: 14.08.2012 14:17:56
Odpowiedz
Avatar
ksiądz
Byłem Jego studentem. I mam to sobie za zaszczyt.
Był jeszcze jeden taki dobry Nauczyciel Wiary i kapłaństwa - ks. Piotr Nitecki
Obaj uczyli mnie prawdziwego kapłaństwa.
Ks. Irek to Człowiek Instytucja Dobra.
Boże, daj nam takich kapłanów, jakich nam odbierasz.
RIP
Dodano dnia: 14.08.2012 13:56:41
Odpowiedz
Avatar
Bubu
Do beznikowca. O zmarłych się mówi dobrze albo wcale. Uszanujmy jego śmierć.
Dodano dnia: 14.08.2012 13:31:06
Odpowiedz
Avatar
AKKZ
Nie umiera ten,
kto trwa w pamięci żywych
Spoczywaj......... :(
Dodano dnia: 14.08.2012 13:21:16
Odpowiedz
Avatar
Pawel
Miałem przyjemność uścisku dłoni ks Profesora i wymiany kilku zdań - zachowałem też homilię z Uroczystości Objawienia Pańskiego AD 2012 z Brochowa ... Boże, daj Mu Niebo
Dodano dnia: 14.08.2012 12:21:58
Odpowiedz
Avatar
Iwona
Smutna wiadomość. Dlaczego tak wcześnie musiał odejść? Wieczny odpoczynek
Dodano dnia: 14.08.2012 12:16:01
Odpowiedz
Avatar
Marek
*** To szokująca informacja. Panie Boże, dlaczego zabierasz dobrych ludzi??
Dodano dnia: 14.08.2012 11:48:31
Odpowiedz
Avatar
ula
Smutne....I co tu dodawać.Zatrzymajmy się nad tą śmiercią.
Dodano dnia: 14.08.2012 10:53:28
Odpowiedz
Avatar
x
Żal każdego człowieka ,który odchodzi bezpowrotnie. Trzeba pamiętać na co dzień , że śmierć nie wybiera.Nie wiadomo co będzie jutro.Gdybyśmy o tym myśleli może bylibyśmy życzliwsi dla siebie . Nie pomogą pieniądze i zaszczyty .
Dodano dnia: 14.08.2012 10:35:58
Odpowiedz
Avatar
Wolfius
Choć nasze drogi w ostatnich latach się rozeszły dość zdecydowanie, to bardzo zasmuciła mnie ta wiadomość. Był kimś, przy wszystkich „za” i „przeciw”, kimś nieprzeciętnym. Wpisał się na stałe w historię Oławy, ale też – choć może nie tak wyraziście – w historię Wrocławia. Poznałem go osobiście jako małolat w połowie lat osiemdziesiątych. Miał w sobie bardzo dobrą energię i dynamizm. Był wtedy niekiedy wręcz ujmujący w swoim - jak na owe czasy - niekonwencjonalnym sposobie bycia: otwartości i życzliwości. Byłem u niego parę razy w domu, poznałem jego matkę. Z czasem tj. od czasu, gdy zrobił habilitację – „Honores saepe mutant mores” to się zmieniło diametralnie. Nie chcę jednak o tym ostatnim czasie pisać w tych okolicznościach. Zawsze jednak posiadał - pozostało mu to do końca - niezwykły dar przemawiania. Robił to z dużą łatwością, jakby do kazań w ogóle się nie przygotowywał. Myślę, że mówił je częściowo spontanicznie, ale na bazie wcześniejszej pracy nad jakimś tematem – np. nad dziełami Orygenesa. Jest tym jednym z niewielu kapłanów, którego wiele kazań zapamiętałem na stałe. To wielka sztuka z jego strony … ! Być może, powie ktoś, ostatnio popadł w pewną rutynę. Być może tak było, ale to naturalne w każdej pracy. Będąc w tym wieku, miał prawo oczekiwać, że jest mu pisane dłużej pożyć i pewne rzeczy „dopracować”. Widziałem go parę tygodni temu. Bardzo przytył. Od znajomych wiem, że jak większość ludzi z jego środowiska poruszał się niemal wyłączni autem, żadnego ruch na powietrzu… Szkoda, miał jeszcze tak dużo do zrobienia.
Requiescat in pace!
Dodano dnia: 14.08.2012 10:31:22
Odpowiedz
Avatar
Parafianin
Człowiek o wielkim darze teologicznym.
Słuchać jego kazań to była przyjemność.
Parafia za jego czasów tętniła prawdziwym życiem.
Dodano dnia: 14.08.2012 10:25:53
Odpowiedz
Avatar
do beznickowca
To moze naPiSz z jakiej strony ty go znałeś? Oświeć nas, którzy go znali inaczej niż ty.
Dodano dnia: 14.08.2012 10:21:55
Odpowiedz
Avatar
Parafianka
Najlepszy ksiądz jakiego mieliśmy. Wspaniały człowiek. [*]
Dodano dnia: 14.08.2012 10:13:52
Odpowiedz
Avatar
...
miałam z Nim zajęcia na uczelni!Nie znam mądrzejszego człowieka!!!Wielki erudyta!!!To ogromna strata...
Dodano dnia: 14.08.2012 10:06:58
Odpowiedz
Avatar
B i H
Dziekujemy za wspanialy slub i za...serce...
Dodano dnia: 14.08.2012 10:06:03
Odpowiedz
Avatar
Gość
szkoda ze nie znacie tego księdza z innej strony. Byłyby całkiem inne komentarze
Dodano dnia: 14.08.2012 10:03:33
Odpowiedz
Avatar
slawekpobo
[*]
Dodano dnia: 14.08.2012 09:37:23
Odpowiedz
Avatar
tom
Wojownik Bozy. Mam nadzieje ze TAM zostanie wreszcie doceniony
Dodano dnia: 14.08.2012 09:29:20
Odpowiedz
Avatar
Dorota Olender
Był Proboszczem w naszej Parafii, szczerze mówiąc po odejściu Księdza Profesora Parafia stała się zwykła, wcześniej była wyjątkowa. Pamiętam jak na msze ściągali ludzie z innych Parafii i z okolicznych..Tak, Ksiądz Irek był tym, który przyciągał ludzi do Kościoła.Nie skreślał nikogo,Nie oceniał,ale zawsze gdy mógł..pomagał. taki pozostanie w naszej pamięci.Smutne,ogromna strata dla Kościoła i dla nas..ludzi.
Dodano dnia: 14.08.2012 09:26:15
Odpowiedz
Avatar
Ewa
Święta wola Boża ....trudna wola. Rozumiem, że Bóg już chciał mnie dla siebie takiego kapłana!
Dodano dnia: 14.08.2012 09:18:19
Odpowiedz
Avatar
Bubu
Wielka to strata dla kościoła. Miał to coś co przyciągało tłumy do kościoła śś.ap .PiP. ;(;(;(;(. I uszanujmy jego śmierć.
Dodano dnia: 14.08.2012 09:11:29
Odpowiedz
Avatar
MP
WSPANIAŁY KAPŁAN I CZŁOWIEK. DZIĘKI MU ZA TO ŻE BYŁ.
SMUTNE!
WIECZNY ODPOCZYNEK RACZ MU DAC PANIE...
Dodano dnia: 14.08.2012 09:08:30
Odpowiedz
Avatar
Oławianka
Jak odchodzi tak wspaniały człowiek to tchu brakuje w piersiach. I wtedy zastanawiasz się dlaczego? Zdajesz sobie sprawę jak ulotne jest życie.... Szkoda, że nie było już okazji podziękować mu za to kim był...dla wielu z nas...dla oławian....
Dodano dnia: 14.08.2012 08:42:25
Odpowiedz
Avatar
Oja
Smutne...
Dodano dnia: 14.08.2012 08:17:36
Odpowiedz
Avatar
HF
Dla niego byliśmy wszyscy braćmi i siostrami.
Prawdziwy kapłan Pana Zmartwychwstałego
Dodano dnia: 14.08.2012 06:13:17
Odpowiedz
Avatar
Miri
Pokój Jego duszy..

Wielka Strata, to był tak wielki i wspaniały człowiek.

Nie mogę w to uwierzyć..
Dodano dnia: 14.08.2012 03:48:11