22 Lipca 2012

Budują elektrownię na Odrze

Na jazie Oława powstanie druga pod względem mocy elektrownia wodna na Odrze


Oława Potężna inwestycja

Mieszkańcy, którzy w ostatnim czasie wybrali się na wycieczkę od ul. Bażantowej do stopnia wodnego, mogli zauważyć zmiany. Odcinek wału, bezpośrednio dochodzący do jazu, jest zamknięty, a po lewej stronie trwają prace budowlane.

Do tej pory było to jedno z nielicznych spiętrzeń wodnych na Odrze, niewykorzystanych pod względem produkcji energii. 5 lipca firma Melbud z Grudziądza przystąpiła do budowy elektrowni wodnej o mocy 3,2 MW. Inwestorem jest PGE Energia Odnawialna SA, koszty wynoszą 42 mln zł, a termin zakończenia prac przewiduje się na początek 2014.

W ramach inwestycji jaz stały będzie przebudowany na jaz z zamknięciem ruchomym. Na jego koronie będzie zainstalowane urządzenie spiętrzające wodę i wspomagające pracę elektrowni. Maksymalna przepustowość wody przez elektrownię wynosi 120 m sześć. na sekundę. Zakres prac obejmie także remont jazu upustowego. Wodę do elektrowni będzie doprowadzał kanał dolotowy, odprowadzana do rzeki będzie kanałem wylotowym. Siłownia stanie w miejscu obecnie istniejącego wału, konieczne będzie więc wybudowanie nowego obwałowania. Około 500-metrowy odcinek zostanie rozebrany, a wybudowany od nowa wał będzie obejmie tereny siłowni.

Betonowy blok elektrowni będzie miał 100 metrów długości, 21 metrów szerokości, a w najgłębszym miejscu sięgnie 15 metrów w głąb. Wyposażony będzie w dwie turbiny, produkcji czeskiej firmy "Mawel", o mocy 1,6 MW każda. Siłownia będzie usytuowana w znacznej mierze poniżej powierzchni terenu i będzie przystosowana do ewentualnego zalania podczas powodzi. Elektrownia ma funkcjonować w systemie pełnej automatyki, a nadzór pracownika przewidziany jest na kilka godzin dziennie.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, planowana jest także budowa przepławki, umożliwiającej emigrację ryb w obu kierunkach. Dodatkowo przy wlocie do elektrowni będzie zainstalowana bariera ochronna, odstraszająca ryby.

1 sierpnia na 1,5- hektarowy plac budowy wjedzie sprzęt ciężki i rozpoczną się tzw. "prace kafarowe" oraz budowa ścianek szczelnych, umacniających wykop pod blok elektrowni. W szczytowym okresie, od listopada 2012 do listopada 2013, przy inwestycji ma pracować 90-osobowa załoga.

PGE Energia Odnawialna SA funkcjonuje na rynku od 20 lat, wcześniej nosiła nazwę Elektrownie Szczytowo-Pompowe SA. Firma zbudowała i zmodernizowała ponad 20 elektrowni wodnych. Należą do niej tak wielkie obiekty, jak hydroelektrownie w Solinie, Żarnowcu czy na górze Żar.

42 mln zł ma kosztować ta inwestycja

3,2 MW taka będzie moc nowej elektrowni wodnej na Odrze


Xawery Piśniak

Oceń artykuł:
Średnia ocen: 3.67 (3 głosów)

Komentarze

Avatar
Marian
raczej nie będą niższe, gdyż produkcja energii z tej elektrowni będzie dość mała, a koszty wybudowania i utrzymania nie będą niskie. Faktem jest, iż to świetna energia. Przy budowie znajdą pracę ludzie. Utrzymanie obiektu w stopniu działającym, również wiąże się z pracą. Miasto mogłoby postarać się o zdobycie nowego przejścia dla pieszych i rowerzystów, na wzór śluzy Lipki, czy Ratowice ale to wymagałoby odpowiednich przeróbek na małej śluzie, z której powiedzmy sobie i tak nikt nie korzysta.

Pozdrawiam
Dodano dnia: 25.07.2012 08:07:05
Odpowiedz
Avatar
Mieszkaniec
Wszystko fajnie,pytanie brzmi - jaki pożytek z tej elektrowni będzie miało miasto Oława i jego mieszkańcy?Czy dzięki temu będziemy płacić niższe rachunki za prąd?Wątpie...
Dodano dnia: 24.07.2012 22:22:44
Odpowiedz
Avatar
B.A.R
To nie prawda ,że firma Melbud ,to wszystko załatwił poseł Kaczor i Pilawa
Dodano dnia: 24.07.2012 16:42:57
Odpowiedz
Avatar
Taki sobie facet....
Dobra, bardzo dobra wiadomość. Zawsze cieszyły mnie nowe inwestycje na naszym terenie. Wszyscy wiedzą, że uzyskiwanie prądu tą metoda jest najbardziej przyjazne dla środowiska naturalnego. Taka elektrownia powinna powstać (w miarę możliwości) przy każdym stopniu wodnym. Natomiast mniejsze, w każdym miejscu, gdzie kiedyś pracowały młyny wodne.
Dodano dnia: 24.07.2012 12:48:29
Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dodajesz komentarz jako: Gość (zaloguj się lub załóż konto).

Treść komentarza *:
Wynik działania 2x9 *:
* - pola obowiązkowe

Sonda

Czy starostwo powiatowe powinno sprzedać spółkę PKS Oława?

Nie
54%
Tak
38%
Nie wiem
8%

Pod kreską

Facebook