17 Stycznia 2012

Szkoła specjalna z wypowiedzeniem

Z tego budynku ma się wyprowadzić Zespół Szkół Specjalnych

Do przyszłego roku Zespół Szkół Specjalnych ma się wyprowadzić z budynku przy ulicy Broniewskiego. Dokąd? Na razie nie wiadomo

Oława Trudna sprawa

Wiadomo natomiast, że właściciel obiektu, gmina miejska Oława, nie chce, aby szkoła specjalna nadal tam działała. Od kilkunastu lat w jednym budynku funkcjonują Zespół Szkół Specjalnych nr 1 i Szkoła Podstawowa nr 4. Miasto dzierżawi pomieszczenia powiatowi oławskiemu, który jest organem prowadzącym szkołę specjalną. Ale dłużej nie chce.

- Wypowiedzieliśmy umowę starostwu, ze względu na sytuację ze szkołami w tym rejonie - mówi burmistrz Oławy Franciszek Październik. - Rozbudowuje się osiedle Sobieskiego, dzieci jest coraz więcej. Trzeba będzie pomieścić je w szkołach podstawowych. Oddaliśmy starostwu 67-arową działkę na budowę szkoły specjalnej, obok Szkoły Podstawowej nr 8.  Do września 2013 Zespół Szkół Specjalnych ma opuścić budynek przy Broniewskiego.

Burmistrz Październik mówi, że nie wycofa się z tego pomysłu, choć zdaje sobie sprawę, że spór może być ostry. Jest gotowy przesunąć termin wypowiedzenia, ale nie dłużej niż o kilka miesięcy.  - Jeżeli dzisiaj nie rozpoczniemy rozmów, to nigdy nie rozwiążemy tego problemu - mówi. - Chcemy utworzyć w "Czwórce" kilka nowych oddziałów, bo Szkoła Podstawowa nr 8 nie pomieści już więcej dzieci. W przyszłości planujemy jeszcze dobudowę skrzydła w SP nr 4, by stworzyć uczniom lepsze warunki do nauki. Pojawiają się problemy, związane z funkcjonowaniem obok siebie uczniów specjalnej zawodówki i naszej podstawówki. Ponadto uczniowie szkoły specjalnej muszą mieć zaplecze z prawdziwego zdarzenia, np. do rehabilitacji.

Zdaniem burmistrza, szkoła specjalna może powstać w powiecie, a w jej budowę powinny się zaangażować wszystkie samorządy powiatu oławskiego. Wierzy, że gminy włączą się w to finansowo. Próby rozpoczęcia inwestycji podejmowano w poprzedniej kadencji Rady Powiatu, ale nic z tego nie wyszło. W budynku "Czwórki" uczniowie szkoły specjalnej także nie mają wystarczająco dobrych warunków. - To trudna sprawa, ale bardzo pilna i ważna dla Oławy i całego powiatu - dodaje Październik. - Uważam, że pięć samorządów stać na to, aby rozpocząć budowę szkoły i dla dobra dzieci powinniśmy zrobić to jak najprędzej. 

Plany burmistrza popiera Ewa Szczepanik, sekretarz miasta i przewodnicząca Rady Powiatu: - Przeniesienie szkoły specjalnej jest konieczne, ze względu na warunki kształcenia dzieci niepełnosprawnych i ponad 200 uczniów "Czwórki". Rada Powiatu musi się w to mocno zaangażować. Zdaję sobie sprawę z niewielkich możliwości finansowych powiatu, dlatego rozmawialiśmy o adaptacji pomieszczeń na Kutrowskiego. Pojawiają się też pomysły przeniesienia szkoły specjalnej poza Oławę, np. do Jelcza-Laskowic czy gminy Oława, ale uważam, że powinna być w Oławie, bo to najwygodniejsze dla rodziców.

Starostwo ma dwa wyjścia. Po pierwsze - może zmodernizować któryś ze swoich budynków i przenieść szkołę, po drugie - rozpocząć budowę nowej placówki.  Druga opcja jest na razie w sferze życzeń, ze względu na brak pieniędzy w budżecie powiatu.

Starosta oławski Zdzisław Brezdeń potwierdza, że wpłynęło do niego pismo władz Oławy z wypowiedzeniem dzierżawy pomieszczeń na szkołę specjalną. - Burmistrz wypowiedział nam porozumienie, zawarte jeszcze w latach 90., w związku z własnymi potrzebami - mówi starosta. - Oczekuje, że opuścimy ten budynek do końca lipca 2013, ale czy to się ziści - czas pokaże. Zespół Szkół Specjalnych zajmuje część klas w starym budynku szkoły, część łącznika, korzysta z sali gimnastycznej. Uczą się tam 92 osoby, od podstawówki do szkoły zawodowej, działa zespół rewalidacyjny dla uczniów z głębszym upośledzeniem.

Zdzisław Brezdeń mówi, że władze powiatu mają plany i pomysły, ale wszystko rozbija się o decyzje pozostałych samorządów. Starosta nie ukrywa, że liczy na ich wsparcie - zarówno pod względem finansowym, jak i lokalowym. Wyklucza budowę nowej placówki. To zbyt wielkie kwoty, a powiatu na to nie stać. W przyszłości - być może. Termin, który burmistrz Październik wyznaczył na wyprowadzenie szkoły, nazywa "nierealnym". - Bierzemy pod uwagę przystosowanie któregoś z istniejących obiektów na potrzeby szkoły - mówi Zdzisław Brezdeń. - Nie chcę na razie zdradzać szczegółów, prowadzone są rozmowy z samorządami. Jest nadzieja, że będą partycypowały w kosztach tej operacji i że uda się pozyskać jakiś lokal. Byliśmy tego świadomi, że burmistrz może podjąć taką decyzję. Nie było to dla mnie zaskoczeniem. Staram się go zrozumieć, ale też mam swoje spojrzenie na ten problem.

Monika Gałuszka-Sucharska

msucharsk@gazeta.olawa.pl

Oceń artykuł:
Średnia ocen: 1.63 (8 głosów)

Komentarze

Avatar
do SFEN
To ,że wynajmujący cienko przędą to wierzę ale czynsz muszą zapłacić. Wynajmujący ma to gdzieś.
Dodano dnia: 23.01.2012 18:28:40
Odpowiedz
Avatar
SFEN
"lokale na dole to kura znosząca złote jajka" skąd takie stwierdzenie ? ledwo ciągną żeby zarobić na czynsz a większość małych punktów usługowych.
Dodano dnia: 22.01.2012 19:53:55
Odpowiedz
Avatar
Mr_Oogie_Boogie_Man
Grunt, że SP 5 realizuje kretyńską koncepcję szkoły integracyjnej, fatalną dla dzieci zdrowych i chorych, uciążliwą dla nauczycieli, którym jest trudno realizować program nauczania, za to wygodną dla dyrektorki, kobiety-archiwum X, hołubionej przez Października. Za każde chore dziecko szkoła otrzymuje wielokrotnie większe dotacje, niż za zdrowe, tylko nic więcej za tym nie idzie! Wykwalifikowani pedagodzy pozostają bez pracy, chore dzieci nie otrzymują wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu, a X zatrudnia swoje niedouczone perełki. Poroniona sytuacja trwa i trwa mać, szkoła specjalna jest likwidowana, kolesie dostają nagrody, Cecko bryluje, a Październik uprawia swój bełkot.
Dodano dnia: 22.01.2012 17:48:48
Odpowiedz
Avatar
Sandra
Nie mogłam tego wszystkiego przeczytać, zbyt dużo złośliwości i wylanej żółci.
A teraz na spokojnie - dzieci niepełnosprawnych przybywa, wymagają specjalnej troski , naszym obowiązkiem jest stworzyć im dobre warunki nauki,rehabilitacji i życia codziennego. Uważam, że należy wybudować im szkołę z prawdziwego zdarzenie i odpowiednią dla ich potrzeb wyposażyć, zatrudnić odpowiednią, dobrze przygotowaną kadrę nauczycielską i otoczyć ich opieką.
Uważam również, że w szkole nr 4 nie ma warunków dla tych dzieci, nawet po ewentualnej rozbudowie będzie tam za ciasno, a na robienie prowizorki szkoda pieniędzy. WYBUDUJMY NOWĄ SZKOŁĘ DLA TYCH DZIECI a fundusze są tylko trzeba je odpowiednio rozdzielić- rozważyć co jest najważniejsze ( tak jak we własnym gospodarstwie domowym). W mojej rodzinie na szczęście nie ma dzieci niepełnosprawnych ale wiem jakie problemy mają rodzice i dziadkowie dzieci i osób niepełnosprawnych , dlatego my osoby pełnosprawne musimy ich wspierać i pomagać .
Dodano dnia: 22.01.2012 10:54:50
Odpowiedz
Avatar
Karosa
slawekpobo- Szkoła specjalna posiada na stanie Vw T-5, 9-osobowego kupionego przez Starostwo (Fundusz Niepełnospr.) i jest do dyspozycji dyrektora szkoły. Podobna sytuacja jest w gminie Domaniów też posiadają busa Opel, 9-osob. A więc dzieciaki nie były by narażone na przesiadki jak piszesz, wiem że i tak to nic nie zmienia, szkoła powinna być w Oławie. Pozdrawiam
Dodano dnia: 21.01.2012 21:42:27
Odpowiedz
Avatar
Absolfent Ogulniaka
Berks. Jeźeli jestes zainteresowany spotkaniem w sprawie o ktorej pisales na osi .nowa prawica to daj znac. Oczywiscie nie ma to nic wspolnego z ta formacja. Wiesz o czym
Dodano dnia: 21.01.2012 21:04:55
Odpowiedz
Avatar
Absolfent Ogulniaka
Prw ja myślę, że kaźde działanie naszego burmistrza na szkodę miasta i lokalnej społeczności powinno skutkować wszczęciem postępowania przez prokuraturę, tylko nie przez ten jej relikt oławski potrafiący już przy rozpatrywaniu wniosku umarzać. Im wiecej pism tym mniej czasu miałby Franio na podejmowanie durnych decyzji. Bo jak na razie jego praca i otoczenie daleko nie odbiega od standardów PRL.
Dodano dnia: 21.01.2012 11:52:27
Odpowiedz
Avatar
slawekpobo
Słyszeliście coś na temat, przeniesienia szkoły specjalnej do Siedlec?
Wczoraj mój kolega-rodzi, poinformował mnie, że są plany przeniesienia szkoły specjalnej, do budynku po byłej szkole podstawowej w Siedlcach. Podobno wójt Janek Kownacki zaproponował sprzedaż tego budynku powiatowi.
Zastanawiam się - bo jeśli to prawda - jak będzie rozwiązany problem dowozu dzieci? Z Domaniowa nie ma połączenia PKS z Siedlcami. Dzieci będą musiały dojeżdżać do Oławy i tam się przesiadać. Oznacza to, że czas dotarcia do szkoły, znacznie się wydłuży. Podobny problem będą miał dzieci z gminy JL.
Uważam, że nie jest najlepszym pomysłem, przeniesienie szkoły specjalnej do Siedlec!
Dodano dnia: 21.01.2012 08:45:50
Odpowiedz
Avatar
prw
No to pytanie: jak ten syf sprzątnąć? Niektórzy nim się żywią, inni do niego przywykli...
Dodano dnia: 20.01.2012 22:26:29
Odpowiedz
Avatar
Obserwator
poznawałem ten urząd od środka jak potrzebwalem skompletować dokumenty dotyczące działki budowlanej i rolniczej, wiem że to jeden syf, kompetentni w w nim to chyba tylko panie sekretarki bo muszą się uśmiechać i robić dobre miny do zlej gry i fochów burmistrza.
Zgadzam się z Nel, że pani od niczego tz. p Krysia zamiast stwarzać fikcję od sportu, kultury i oświaty powinna zając się sprawą szkoły i jakoś pomóc, a nie chodzić i pasować na uczniów pierwszoklasistów to jej chyba jedyne zadanie w UM. Starostwo tez miało w d...e sprzedając budynek starej 7, sprzedali kasa poszła się walić, starości mieli w d...e szkołę, bo przez 9 lat gó...o robili, a Franek jest czysty, no bo może wypowiedzieć warunki umowy, bo dla zdrowych dzieci trzeba miejsca. Kupa nieudaczników i tyle siedzących na stołkach
Dodano dnia: 20.01.2012 20:11:59
Odpowiedz
Avatar
prw
obserwator, skoro my "pojęcia nie mamy", to ty jesteś samorządowy omnibus. Pewnie na co dzień poznajesz jeden z urzędów od środka ;-)
Dodano dnia: 20.01.2012 18:13:05
Odpowiedz
Avatar
Play
Kolejna nietypowa decyzja burmistrza. Październik oddał działkę powiatowi na budowę nowej szkoły, jednocześnie wiedząc, że powiat nie ma kasy na taka inwestycję (trzeba zrobić miejsce dla zdrowych dzieci...). Brezdeń spodziewał się takiej decyzji ale się nie przygotował. Panowie kontaktu ze sobą nie macie czy jak???? Przestańcie palić głupa, przecież wszyscy wiemy jakie są układy.
Nic to. Burmistrz już się szykuje do hucznego otwarcia swojej nowej siedziby (ratusza) i jak mówi, już nie musi się wstydzić. Tylko mieszkańcy dalej się wstydzą.
Dodano dnia: 20.01.2012 17:57:47
Odpowiedz
Avatar
Nel
Tak to prawda , od lat była szkoła na ul. Chrobrego więc kto ją sprzedał , za ile i po co. ? Wiem , że to były grosze . Nabywca zapłacił tyle za ile potem sprzedał jedno lub dwa mieszkania na górze. Pozostałe mieszkania już przyniosły mu zysk a lokale na dole to kura znosząca złote jaja. Co miesiąc zarabia duża kasę .Gdybyśmy mieli dobrego gospodarza miasta, To miasto mogłoby zarabiać pieniądze ,które już dawno spłaciłyby wszelkie koszta a budynek ,byłby w razie potrzeby, w posiadaniu miasta. Niestety społeczeństwo Oławy nic nie widzi ,nie słyszy a na następne wybory polec znów głosować na Października.. Chocholi taniec .A co p.Cecko ,czy już skończyła pasowanie pierwszaczków. Może zajmie się teraz tymi dziećmi.
Dodano dnia: 20.01.2012 15:45:13
Odpowiedz
Avatar
Rodzice i dziadkowie
Łapy precz od Szkoły Specjalnej!!!!!
Do roboty samorządy .Proszę szukać pieniędzy na wykorzystanie projektu ,który czeka w szufladzie u Pana .......albo zostanie sprzedany za 1 zł na makulaturę!
Dodano dnia: 20.01.2012 15:28:13
Odpowiedz
Avatar
slawekpobo
Obserwator, ja nic nie pisałem o łączeniu UM z UW. Znam zadania obydwóch urzędów i rozróżniam samorządowy od rządowego. Pisząc zaś o samorządach, chodziło mi tylko o ich wielkość. Uważam, że nie stać naszego państwa, na tak małe samorządy. Jeśli chodzi zaś o przeniesienie kompetencji, zakładając że powstały by gminy wielkości powiatów, to wiele zadań którymi zajmuje się powiat przeniósłbym do gmin, itd.
Obserwator, chcesz likwidacji powiatów, w sytuacji gdy są małe gminy? A zastanawiałeś się, gdzie będzie np wydział komunikacji? W każdej gminie, czy w urzędzie marszałkowskim?
Obserwator, moja gmina liczy 5000 mieszkańców, jej budżet wynosi ok. 14 min zł [ ponad 2/3 to dotacja celowa na szkoły], a utrzymanie UG wynosi ok. 10% budżetu, a cała reszta to obsługa kredytów, wziętych na inwestycje. Uważasz, że takie gminy mają sens bytu? Bo ja nie!!!
Pozdrawiam!!
Dodano dnia: 20.01.2012 14:26:46
Odpowiedz
Avatar
klimstef
Uważam, że szkoła specjalna powinna być ważną sprawą wszyskich urzędów- miejaskiego , gminy, powiatowego. Ten kto nie ma dzieci czy wnuków niepełnosprawnych tego nie rozumie. Taka szkoła jest bardzo ważna- zadaniem w/w urzędów jest ponad wszystko pozyskać fundusze aby taką szkołę zorganizować. Burmistrz Październik musi zdawać sobie sprawę ,że do szkoły specjalnej uczęszczają dzieci mieszkańców Oławy. Zarówno Pan Panie burmistrzu jak i Pan Starosta oraz wujtowie gmin powinni razem zastanowić się jak rozwiązać ten problem. Wypowiedzenie dzierżawy pomieszczeń w szkole nr 4 jest działaniem na skróty- niech się Pan wstydzi Panie Październik. Myślałam, że jest Pan mądrzejszy i przynajmnie w jakimś stopniu współczujący . Dzieci niepełnosprawne powinny mieć warunki najlepsze , tak jest we wszystkich krajach cywilizowanych. To nie są rzeczy, które można odstawić na bok. Nie mogę więcej pisać bo należałoby napisać wiele słów uważanych za obrażliwe.
Dodano dnia: 20.01.2012 13:34:58
Odpowiedz
Avatar
Karol
Powinni powypier. wszystkich polityków, zostawić tylko bezpartyjnych, powstałby rząd fachowców, jak we Włoszech.
A we Włoszech powstał dopiero wtedy, gdy politycy włoscy narobili bałaganu i odpowiedzialni ludzie wzięli się za robotę i naprawę państwa. Po co nam politycy, jak tylko ciągle prowadzą gierki polityczne, a ... im wszystkim w d..., że tak powiem. Jakie to ma znaczenie dla kraju, że jeden pod drugim dołek kopie. Opozycja kontra rząd, kogo obchodzą te ich wzajemne scysje?

Jak nie ma pieniędzy na niezbędne rzeczy w państwie, to niech zaczną od siebie, wszyscy co do jednego, zaczynając od wiedzących wszystko najlepiej z Platformy, po niewiarygodnych i kłamliwych Pisowców i udających wyrazicieli dobra robotników i chłopów komuchów z SLD, którzy posiadającymi samochodami nie odstają od pozostałych, aż po narkomanów od Palikota.

Politycy naprawdę myślą, że to jeszcze głęboka komuna.
Nienormalne, by w urzędzie państwowym tworzyć dla kolesi nowe stanowiska. Co robi w starostwie etatowy członek zarządu, co ten gość tam robi? Nic, rozbija się po Europie, za pieniądze podatników, mając gdzieś wszelkie zasady. Szkoleń nie było, kasa wzięta, i co z tego, zrobi się szkolenia, naprędce, nachipcika, ale będą na papierze.

Pamiętam artykuł, jak zatrzymano starszych dziadków za kradzież czegoś tam w supermarkecie, niesamowite, policjanci działkowicza po piwie na rowerze zatrzymają i już jest skandal, spisują, stoją na sygnale, straszą sądami, albo nastolatek który ma pirackie płyty, przestępca już na kilka lat w KRS, a tu w biały dzień etatowy członek zarządu i kolega starosty nawet nie przeprosi, starosta ma także głęboko w d., w mieście burmistrz śmieje się w twarz krytykom, bo i tak wygra, a wybory na burmistrza to będzie znowu farsa, bo jedynym możliwym wygranym jest Październik.
Nie było szkoleń, to nic, do marca będą, kasa przejedzona, ale swojego obronimy.

Za komuny przynajmniej ludzie nie wiedzieli o przewałkach i przekrętach, a teraz, nagłośni się, popisze na forum,
i co z tego wynika?
Kto im zaszkodzi, policja, prokuratura, mają to w d.pie, korupcja, łapówki w biały dzień, ... jeden bierze pewnie nawet świadomy, że ktoś go nagra na dyktafon w komórce. Biorą i brać będą.
Dodano dnia: 20.01.2012 01:03:45
Odpowiedz
Avatar
Obserwator
slawekpob-gości jak piszesz, że
"Obecne powiaty powinny być gminami, stare województwa powiatami" to chyba z kosmosu jesteś i nie rozumiesz i nie rozróżniasz zadań jakie mają te szczeble samorządów. Pewnie że powiaty powinny zniknąć ale łączyć urząd marszałkowski i wojewódzki w jedno to debilizm, weś chłopie poczytaj trochę a potem się wypowiadaj bo widzę że ze swoim kolegą Karolem, wujem i prw się nakręcacie a pojęcia nie macie
Dodano dnia: 19.01.2012 22:21:48
Odpowiedz
Avatar
123
To za czasów Polakowskiej podjęto decyzję o przeniesieniu szkoły specjalnej do SP4 . Rodzice, nauczyciele protestowali przeciwko tej decyzji. Budynek po starej szkole specjalnej przy ul. Chrobrego sprzedano. Polakowska i jej zarząd powinni być rozliczeni za tak bezmyslną decyzję.
Dodano dnia: 19.01.2012 21:45:13
Odpowiedz
Avatar
Genowefa
Jak pamietam to Szkoła Specjalna nr 7 podlegała UM w Oławie . Kto wyprowadził dzieci specjalnej troski z budynku przy ul Chrobrego?? Kto sprzedał ten budynek po remoncie prywatnemu włascicielowi ??/No kto???Kto eksmitował te biedne dzieci do budynku Szkoły Podstawowej nr 4 w Oławie ,no kto ?Kto miał ten pomysł?? Teraz znowu przeszkadzają ,nie ma dla nich miejsca??Panie burmistrzu a jeśli zlikwidują powiaty/ a takie słuchy chodzą/ to gdzie Pan wyprowadzi te biedne dzieci ,pokrzywdzone przez los i takich ludzi jak Pan ....:( Nie znacie problemu bo Was to nie dotyczy ,macie zdrowe dzieci,wnuki ale los bywa okrutny!!! I co wtedy??? A co z projektem szkoły specjalnej za ponad 100 tys ... złotych według Was nasza kochana władzo to drobne pieniądze ,które można stracića Projekt wyrzucić do kubła.... Czy ktoś odpowie na pytania,wyjaśni??? A może ja mam nieprawdziwe informacje więc poproszę o sprostowanie .
Dodano dnia: 19.01.2012 21:10:31
Odpowiedz
Avatar
prw
Karol, slawekpobo, na to wszystko zakłada się jeszcze jedna warstwa. Np. pewni osoby z UM bardzo nie lubią pewnych osób z UP. I byłaby to wyłącznie ich prywatna broszka, gdyby nie to, że tzw. petent, który przychodzi z gotowym rozwiązaniem do UM jest traktowany z buta, ponieważ wymaga to zabiegania przez UM np. o dostępne fundusze/działania z UP. I vice versa. O rozmyciu kompetencji nawet nie chce mi się pytać. Tabuny urzędników, których kwalifikacji tak naprawdę nikt nie weryfikuje. A 13 i różne tam karpiowe należy się ustawowo - jak burm. Październik bez żenady w wywiadzie podkreśla - jak przysłowiowa micha psu. Tylko trzeba pamiętać, że pies służy, broni albo cieszy oko, ale nie żre z naszej krwawicy.
Dodano dnia: 19.01.2012 20:35:45
Odpowiedz
Avatar
Emeryt pol
Dyrektorem Szkoły Specjalnej jest p.Robert Stępień (PO) super człowiek, wiele by zrobił dla dobra dzieci ale, ale... (można u jego boku pracować). Pozdrawiam Pana Dyrektora Serdecznie :)
Dodano dnia: 19.01.2012 17:13:25
Odpowiedz
Avatar
slawekpobo
PRW zgadzam się z tobą! Nie wiem czy wiesz, że jeden z projektów reformy zakładał by najmniejsze gminy, miały w swoim obrębie co najmniej 30 000 mieszkańców. Ja poszedł bym jeszcze dalej. Obecne powiaty powinny być gminami, stare województwa powiatami. W takich samorządach powinno być góra 5 radnych - ETATOWYCH. Powinni oni pobierać kasę i odpowiadać karnie i finansowo za swoje błędne decyzje!!! Wówczas nie byłoby gierek politycznych, tylko uczciwa praca, na rzecz rozwoju samorządu. Konkurencja w zdobyciu mandatu byłaby większa i spowodowałaby, że na radnych dostawaliby się tylko najlepsi. Zaoszczędzone pieniądze, wydane na tak rozdmuchane małe samorządy, pokryłyby pewnie potrzeby wszystkich szkół, szpitali i myślę, że na drogi by jeszcze zostało. Mam nadzieję, że nie wyprowadzając się z Domaniowa, zamieszkam kiedyś w GMINIE OŁAWA, POWIAT WROCŁAWSKI, WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE i będę mógł dojechać ze sprawą do swoich URZĘDÓW - równą szeroką drogą!!!!
Ps. PRW ile razy jesteś w roku, np w urzędzie miasta?
Dodano dnia: 19.01.2012 15:50:42
Odpowiedz
Avatar
Karol
W budżetówce jest jak za komuny było kiedyś z pracą.
Każdy za PRL musiał mieć pracę, a czy się stało, czy leżało, nieważne, kasę dostawałeś.
I tak jest dziś w urzędach.
Wciąż tworzą dodatkowe stanowiska, bo jak Wojewoda jest z Platformy, to co nie zatrudni kolegi z partii za duża kasę, choćby miał stworzyć stanowisko dla niego.

Starosta Brezdeń nie mógł zapomnieć o dawnym koledze z PIS, Kołodzieju, nie ma wolnego etatu, to stworzył dla Kołodzieja specjalny etat, którego wcześniej nie było. I to jest właśnie komuna. Stwarzają dla swoich stanowiska, mimo, że już i tak Kołodziej jest radnym (odezwał się w jakiejś sprawie ?) , przewodniczącym Lokalnej Grupy Działania Starorzecze Odry, i jeszcze jest etatowym członkiem i co on tam robi?
Piszę to praz kolejny, bo chciałbym uzyskać odpowiedź, jakie osiągnięcia ma Kołodziej w samorządzie i stowarzyszeniu?
Tak PRW, a co za tym idzie, wiele rzeczy nakłada się na siebie, byłoby o wiele mniej pracy, gdyby istniało mniej urzędów, a tak powiat powiela to samo, co robiła gmina.

Czas wykonania się wydłuża, papierków do wypełnienia dwa razy więcej i urzędników musi być wtedy więcej.
Najlepszym przykładem, że poszczególne urzędy robią to samo, jest fakt, że kilka osób pracuje na kilku etatach w różnych urzędach np. w gminie wiejskiej i gminie wiejskiej.

Jeden drugiego kryje, sami sobie rozdzielają środki, by później pobierać te środki, a w firmie mała drobnostka i już masz urząd skarbowy na głowie.

Pieniędzy nie ma na szkołę specjalną, ale Brezdeń na podwyżki dla siebie ma, dla kolegi Kołodzieja stanowisko etatowego członka zarządu za bardzo dużą kwotę także, dla stworzenia stanowisk wicestarostów także, na trzynastki, karpiowe dla urzędników. Gdzie w tym wszystkim sens, jak ma być dobrze, skoro marnują i rozdzielają urzędnicy kasę między siebie.

A czy jest sens istnienia obydwu instytucji na województwo.
Urząd Wojewódzki i Urząd Marszałkowski.
Widać, jak zwycięska Platforma raz mianuje tą samą osobę Wojewodą, a potem ta sama osoba zostaje Marszałkiem. I po kolejnych wyborach tylko wymiana stanowisk, ale skupmy się na naszym podwórku.

Byłoby łatwiej, szybciej, gdyby połączyli urząd Marszałkowski z Wojewódzkim i coś zrobili z lokalnym samorządem. Byłby po likwidacji i połączeniu bałagan i większe koszty, ale redukcja etatów i zaoszczędzone pieniądze z biurokracji można byłoby o wiele korzystniej wykorzystać.
Dodano dnia: 19.01.2012 15:25:11
Odpowiedz
Avatar
prw
I wracamy do korzeni, czyli kształtu samorządu w Polsce. Zbudowano go na modlę francuską, a jak wiemy nawet temu krajowi obniżono ostatnio ratingi. Na tak rozbuchany samorząd stać było Francję, a my biedacy (powiedzmy sobie szczerze) powinniśmy oszczędzać z głową. Pomyślcie, ile kasy przeżerają trzy oławskie urzędy położone obok siebie w promieniu 500 m. Złośliwie dodam, że ich załogo nie są zbiorami rozłącznym. Najzdolniejsi "samorządowcy" doją z więcej niż jednego urzędu na raz.
Dodano dnia: 19.01.2012 12:50:09
Odpowiedz
Avatar
Absolfent Ogulniaka
Opowiem wam później jedną z wielu historii jak UM i UG trwonią kasę podatników i jakie podpisują umowy
Dodano dnia: 19.01.2012 12:35:21
Odpowiedz
Avatar
Karol
Starosta dał sobie podwyżkę do ponad 12 tys miesięcznie, stworzył niepotrzebne stanowiska dla kolegi, etatowego członka zarządu, stworzył niepotrzebne stanowiska wicestarostów, to wszystko kosztuje, ludzie na takich stanowiskach nie biorą po 5 tys miesięcznie, tylko ok. 9 tys miesięcznie.

Starosta, by mieć lojalnych pracowników, dał każdemu od 300 do 3500 karpiowego. Przeciętnie każdy dostawał po 1500 zł, a naczelnicy wydziałów po 3500 zł dodatkowo.
Należy o tym głośno mówić, bo to z naszych podatków utrzymują się ci ludzie.

I potem wiadomo, że nie ma na szkoły, nie ma na drogi powiatowe, skoro sami muszą się obłowić. I to kosztem tych najsłabszych. A gdzie jakieś nowe inwestycje powiatowe, co poza braniem wysokiej pensji i tańczeniem poloneza czyni starosta Brezdeń?
Dodano dnia: 19.01.2012 09:59:26
Odpowiedz
Avatar
Mieszkaniec
Do Karola: masz zupełna rację.Po co podejrzany o deufraudację , skompromitowany kołodziej w starostwie?Jaki jest jego zakres obowiązków? Nawet oławskie media szydzą z niego ,ze trudno go zastac w starostwie. Czy nie można cos z nim zrobic? Czy kołodziej jest niezapialny i niezniszczalny?
Druga sprawa to starosta obsadza wkoło ludzi z BBS, tworzy dla nich jakies stołki(np. Cecko). Czy zatrudnił kogoś z Pis-u? Chyba nie, bo po co....
Dodano dnia: 19.01.2012 09:50:14
Odpowiedz
Avatar
waga65
Szkoły trzeba likwidować po to aby pasibrzuchy biorokracij mogli się napychać.Dlaczego nie zlikwidować powiatów,nie tak dawno ich nie było.Straż miejska ,do czego potrzebna,straż gminna to samo.A w Polsce senat,nfz,sejm do połowy.Po rozwaleniu tych instytucji zostanie całkiem nie zła kasa.
Dodano dnia: 19.01.2012 07:59:50
Odpowiedz
Avatar
Obserwator
zgadzam się z Nel co ta stara o sorry nie chcę obrażać wiekowej pani bo się jeszcze obrazi, co pani Cecko robi w sprawie tych dzieci, bo jak widzę to tylko pokazuje się na pasowaniu na pierwszoklasistów i stałi jak kołek u płota przy Kaczorze jak otwierał plac zabaw przy szkole specjalnej , ciekawe co tam robiła skoro nawet złamanego grosza nie dała, (...)
Dodano dnia: 19.01.2012 00:04:16
Odpowiedz
Avatar
Karol
Rodzic, wcześniej niż później wyleci, zapewniam cię, Brezdeń wyleci, bo tak usłużnego i niemającego własnego zdania starosty już dawno nie mieliśmy. Wszystkich kolegów poustawiał, potworzył jakieś dziwaczne twory, etatowy członek zarządu Kołodziej, co taki etatowy członek zarządu robi? Dwoje wicestarostów? Po co?

Już za Kołodzieja powinien się wstydzić, a nie teraz, wszyscy szybko robią naprędce szkolenia, bo sporo kasy jest do stracenia. A Kołodzieja nadal trzyma w starostwie.

Broniłem PIS i członków tej formacji, w końcu partia prawicowa, z jakimiś ideami, ale jakby nie popatrzeć,
to obecnie najbardziej skompromitowana partia w Oławie, jak nie lizus Regiec, starosta Brezdeń, który nie miał wątpliwości, by uczynić z Cecko członkinię zarządu w PKS. lub etatowy członek Brezdenia, albo
"Tomasz 3 etaty pełne listy Kołodziej".

Już nie mówiąc o Regiecu, który za marne 600 zł za przewodniczącego Rady Miasta zdradził w wyborach w 2010 r. Pawłowicza, który poparł kandydatkę PIS w 2006 r.

Potrzebne są w PIS nowe twarze, weszli w koalicję z Październikiem, ale żeby aż tak się płaszczyć przed burmistrzem, ich należy wyrzucić, jak psią zupę.

A PIS życzę nowych twarzy, z charakterem.
Dodano dnia: 18.01.2012 23:12:59
Odpowiedz
Avatar
Parsifal
Murzyn zrobił swoje....
Kiedy brakowało kasy na dokończenie sławetnego łącznika w SP4, władze miasta mimo sprzeciwu rodziców przeforsowały przeniesienie szkoły specjalnej, żeby się załapać na kasę z kuratorium. Jakie płomienne zapewnienia, że będzie im tam jak w raju dawał ..... kto zgadnie?

Dodano dnia: 18.01.2012 21:41:42
Odpowiedz
Avatar
Wuj Dobra Rada
W kwestii szkoły: nie ma znaczenia, kto pozyskiwał pieniądze, bo są to ogromne pieniądze wyciągnięte de facto z naszej kieszeni ( nasza składka na euro-kołchoz to 9 miliardów euro rocznie, więc nie dostajemy żadnej kasy za nic) na gów***ne Centrum Fallus resp. Gallus, które jest w takiej samej mierze niepotrzebne, niezależnie ktokolwiek wpadł na debilny pomysł jego budowy. Trzeba było zrobić plan zagospodarowania tej przestrzeni w postaci małego, ale dobrze zaplanowanego pasażu handlowo-usługowego z KINEM (!) i sprzedać prywatnym inwestorom w publicznym przetargu! - Proste...?? - Proste!
Problem ten jest mi bliski, ponieważ zajmuje się nim przez lata mój b. dobry znajomy ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski. Wiem jak CZĘSTO RODZICIE TYCH DZIECI SĄ MARGINALIZOWANI SPOŁECZNIE PRZEZ URZĘDASÓW, choć często ci rodzice i ich dzieci to wspaniali ludzie, którym często nie potrzeba wiele, aby móc normalnie funkcjonować. Pomoc tym dzieciom i ich rodzicom to prawdziwy (nie: nadymany, propagandowy) egzamin z człowieczeństwa, egzamin podstawowy… .
Powinniśmy się zdobyć na solidarność z rodzicami tych dzieci i wywierać wszelki możliwy nacisk na decydentów, aby wypełniali swoje zadania, za które biorą ciężki, często - patrząc na efekty - nienależny szmal. Apeluję do wszystkich, zwłaszcza naszych politycznych przedstawicieli, do stosownej reakcji i obrony tych najsłabszych ludzi.
Dodano dnia: 18.01.2012 20:31:02
Odpowiedz
Avatar
Absolfent Ogulniaka
Hanna dokładnie to zdjęcie
Dodano dnia: 18.01.2012 20:03:24
Odpowiedz
Avatar
rodzic
Starosta ma swoje spostrzeżenia na ten temat?
Panie starosto, to jakie one są? Burmistrz nie ma racji? Wie pan coś na temat własności budynku, ale dla stołka - bo koalicja z Paździochem - pan tego nie ujawni? Chyba tak? Własny interes ważniejszy, od interesu dzieci?
Panie starosto, apeluję do pana, zadziałaj pan dla tych dzieci!!! Znając życie wcześniej czy później i tak pan ten stołek stracisz, ale satysfakcja że się zrobiło coś dobrego dla dzieci, pozostanie na całe życie!!!
Dodano dnia: 18.01.2012 19:49:42
Odpowiedz
Avatar
Hanna
Karol, zawsze pisałeś że jedyna osoba mogącą zagrozić Październikowi i umiejącą przewidzieć jego ruchy jest Pan Pawłowicz. Potem pisałeś, że radny Mieczysław Koprowski jest w stanie merytorycznie przeciwstawić się burmistrzowi. Ja jeszcze dodałbym Panią Annę Leszczyńską. Czy naprawdę na Października nie ma mocnych?
Dodano dnia: 18.01.2012 18:30:15
Odpowiedz
Avatar
Hanna
Absolfent, masz na mysli to słynne zdjęcie ze strony tytułowej GP-WO Października wraz z Putyrą rozwalonych na łóżku tuz po II turze wyborów samorządowych 2010 roku?
Dodano dnia: 18.01.2012 18:17:52
Odpowiedz
Avatar
Karol
Olek, jeśli to prawda, jak piszesz, że budynek należy do Starostwa, to jest to niebywały skandal, że Październik wymusza wręcz opuszczenie budynku przez szkołę specjalną. Październik chce się przypodobać wyborcom z Osiedla Sobieskiego, to jego wierni wyborcy, wygrywa na Sobieskiego w cuglach, a Brezdeń tak jak piszesz, będzie siedział cicho, bo inaczej wylatuje ze stanowiska i prawie 13 tys. już nie będzie dostawał co miesiąc.
Dodano dnia: 18.01.2012 16:54:49
Odpowiedz
Avatar
Karol
Przypomniałem sobie, że przecież dyrektor Szkoły Specjalnej to człowiek, który startował z Platformy,
Robert Stępień. O kant politykę i partie, bo to nie o to chodzi, ale gość w porządku, i Październik mówiąc krótko nie przepadał za tym panem.
Jeszcze, jakby Platforma chciała wystawić tego pana, jako kandydata w wyborach na burmistrza, a były takie głosy, więc przy okazji obecny burmistrz załatwi kilka spraw na raz.
Burmistrz jest wielki, bo 3 lata przed wyborami już się przygotowuje, a reszta czeka i patrzy.

Masz rację Nel, co do Cecko, ale to przecież od Października. Czasami szkoda, że lustracja nie poszła tak daleko, by takich ludzi nie było już w polityce.

Tak Absolwencie, w przypadku Centrum Europejskiego, masz rację, co do obsady. Są szykowane posady dla osób, związanych z burmistrzem, których burmistrz chce ugłaskać przed wyborami, a którzy nie dostali takich posad, na jakie liczyli, teraz dostaną w Centrum.

I po co tu inne partie cokolwiek mają się szykować do wyborów, Październik już przygotowuje się do wyborów pełną parą i nikt i nic nie odbierze mu czwartego zwycięstwa. Dzieli i rządzi. Ja nie widzę nikogo, kto mógłby zagrozić Październikowi w wyborach.

Dodano dnia: 18.01.2012 16:34:52
Odpowiedz
Avatar
Nel
"Wszystkie dzieci nasze są". A co na to Ceckowa , przecież to ona powołana , niezastąpiona aby działać na rzecz dzieci. Czy tylko jej praca polega na uczestniczeniu w imprezach szkolnych , czy na prawdę musi być takie stanowisko , bo bez niej to nie obeszło by się ? [ile by zaoszczędzono przez tyle lat na niej ?] . Może ona się ujmie za tymi dziećmi. Choć myślę , że im brakuje pieniędzy na podwyżki ,nagrody ,premie , nowe stanowiska dla pereł , nowe auta itd....i muszą znaleźć oszczędności.
Dodano dnia: 18.01.2012 15:18:14
Odpowiedz
Avatar
Obserwator
żenujące jest że Franek robi co che i jak chce, ma w d...e rodziców i dzieci ze szkoły specjalnej zrobi swoje i tyle, Brezdeń g...o zrobi no bo co jak nie ma kasy, nie podskoczy bo go wyrybią z fotela, ale Szponar też jest winny, całe starostwo to porażka, darmozjady za publiczną kasę.
Dodano dnia: 18.01.2012 14:39:34
Odpowiedz
Avatar
Absolfent Ogulniaka
Z tego co było widać na zdjęciu to nasz towarzysz świetnie integruje się na hotelowym łóżku z drugim brodatym towarzyszem. Tak się składa że w normalnym świecie tworz się szkoły integracyjne, a nie izoluje te dzieci. Rehabilitacja tych dzieci polega na współudziale ich z innymi dziećmi w życiu codziennym, edukacji itd itp. Ałe nasz towarzysz woli im stworzyć wyizolowaną szkołe, salę rehabilitacyjną. Zaiste jest to myślenie rycerza z zakutą przyłbicą. I tutaj zgodzę się z Wujem. Po jaki ... potrzebne jest w Oławie Cemtrum Europejskie? Karol to że twój poseł uczestniczył w pozyskaniu środków świadczy tylko o tym że takich 460 ... ma w d...e lokalną społeczność i jej potrzeby. Dla kogo będzie to centrum? Właśnie jako przystanek przedemerytalny dla sejmowych nierobów i oławskich nieudaczników we władzach samorządowych. No chyba że Wielki Paździoch z twoim poslem będzie przewodniczył komisji europejskiej dla ludzi ich pokroju, czyli specjalnej troski. Bo przecież nadludzi chroni immunitet a tych europejskich nierobów dodatkowo dożywotnia emerytura w obecnej wysokosci. Zatem przestań pisać psalmy pochwalne bo nie masz o czym i o kim.
Dodano dnia: 18.01.2012 14:29:33
Odpowiedz
Avatar
Olek
Stan własności szkoły nie został dokładnie opisany w artykule. Powiat nie dzierżawi szkoły, płaci za koszty utrzymania - ale jest w swoim budynku. Jesli władze miejskie uwazają że są właściciem i mają na to mocne papiery - to są w grubym błędzie. Szkoła specjalna jest u siebie i na prawie. Brezdeń siedzi cicho bo jak podskoczy do Frania - to ten na jeden gwizdek go wy.... z powiatu. Oczywiscie skutki takiej polityki odczują dzieci ze szkoły specjalnej. Tylko jak powstrzymać Pażdziocha i jego skrzydłowych?
Dodano dnia: 18.01.2012 11:56:00
Odpowiedz
Avatar
Absolfent Ogulniaka
Franek to jest dopiero ... Proponuję przed urzędem miasta postawić pomnik stanczyka z jego podobizną. Tak to jest jak towarzysz w komitecie centralnym podejmuje decyzje godne swojego poziomu. Niestety już dawno pewne osoby z władz miasta powinno wywalić się na zbity pysk, co niektórym odebrać tytuły honorowych obywateli i prześwietlić do 15 lat wstecz układy naszego Smerfa z biznesem lokalnym.
Dodano dnia: 18.01.2012 11:15:12
Odpowiedz
Avatar
Karol
Wuju wszystko się zgadza, może i łajdactwo, tylko, że na Centrum Współpracy Europejskiej pozyskano pieniądze z funduszy jeszcze za poprzedniej kadencji. Koalicja poprzednia BBS-Platforma przygotowywałą projekt, urząd zapisał wnioski, a poseł Kaczor pozyskał fundusze i nie ma to nic wspólnego z tym, co się dzieje z tą szkołą.

Nie można z puli, która została przeznaczona na Centrum Europejskie, przeznaczyć na szkołę specjalną. A już samo to, że Centrum będzie podlegało pod Miasto, a ta szkoła podlega pod Powiat.
Akurat tutaj pretensji nie kierowałbym do Października, należy je mieć do Brezdenia, który nie przygotował się na taką sytuację. A było wiadomo, że dojdzie w tym roku do takiej sytuacji. Osiedle Sobieskiego to oczko w głowie Października, które zawsze sprawia, że wygrywa wybory.
I uczyni to kosztem szkoły specjalnej.
A do Brezdenia należy mieć pretensje, że nie przygotował się na taką sytuację.
Dodano dnia: 18.01.2012 10:38:18
Odpowiedz
Avatar
prw
Tak jest, rozgrywka miejscowych misiaczków kosztem najbardziej potrzebujących, którzy głosu nie mają.

Co na to lokalna społeczność? Ślepota? Co na to ksiądz proboszcze jeden czy drugi? Narząd mowy zamknięty na kłódkę, bo stówkę na remont dachu UM rzucił?
Dodano dnia: 18.01.2012 10:25:21
Odpowiedz
Avatar
Ewa
No i cały Franio: won z mojej szkoły. Dzieci ze szkoły specjalnej nie mają godnego miejsca do nauki. Przecież widać, że powiat nie ma gdzie przenieść swojej szkoły i nie ma na to pieniędzy. Takie traktowanie to po prostu dno i kompletny brak skrupułów . W niedzielę się modlimy, a w poniedziałek wyrzucamy niepełnosprawnych. Samorząd ?
Dodano dnia: 18.01.2012 08:03:04
Odpowiedz
Avatar
Wuj Dobra Rada
To jest zwykłe ŁAJDACTWO!! - Likwidują szkołę specjalną z "braku pieniędzy", a jednocześnie budują jakieś pie*****one Centrum Współpracy Europejskiej! - Nie wiadomo po co i dla kogo?? A co mają zrobić te biedne dzieciaki ze szkoły specjalnej? A gdzie mają ich wysłać ich rodzice? A może tu zareaguje do ciężkiej cholery , Rzecznik do Spraw Wykluczeń?!! W końcu kilkadziesiąt milionów z naszej kieszeni idzie na jego urząd. W końcu to jest ordynarna FORMA WYKLUCZENIA SPOŁECZNEGO I ZŁAMANIE KONSTYTUCYJNEGO PRAWA DO WYKSZTAŁCENIA!!
W mieście, w którym nie ma cywilizowanych dróg ani chodników i szkół podstawowych, będzie pie****ne centrum z etatami dla miejscowych ełro-hunwejbinów! Czy komuś jest ono potrzebne, poza miejscowego chowu "perłami", czekającymi na kolejny żłob do spokojnej późnej starości ?!
Dodano dnia: 17.01.2012 22:28:48
Odpowiedz
Avatar
Ja
DZIECI SPECJALNEJ TROSKI SIĘ NIE OBRONIĄ ,SZL..MNIE TRAFIA JAK CZYTAM WYPOWIEDZI BURMISTRZA OLAWY. NAJLATWIEJ UDERZYC W TYCH CO MAJA MALE SZANSE NA OBRONĘ. WSTYDZ SIE PAN PANIE BURMISTRZU.ZAWSZE WAM BEDZIE MALO,ABY WASZE BRZUCHY BYŁY PELNE.
Dodano dnia: 17.01.2012 22:11:26