23 Czerwca 2011

"Porębiok" - siła tradycji

Zespół "Porębiok" w 2010 otrzymał tytuł "Zasłużony dla gminy Oława"

Muzycy z zespołu pieśni i tańca "Porębiok", pomimo wieloletniego doświadczenia, ciągle angażują się w życie kulturalne powiatu i nie tylko, biorąc udział w różnych konkursach. Do wspólnych występów chcą teraz zachęcić młodsze pokolenie

Gmina Oława

Dołącz do zespołu

Zespół  powstał w 1977 roku. Muzykę i śpiew prowadził wówczas Wojciech Kuszecki, choreografię opracowywał tancerz Opery Wrocławskiej Józef Bąkowski, a zespołem opiekowała się  Danuta Gierczyk. Od 1985 grupie pod nazwą "Porębiok" patronuje Urząd Gminy w Oławie. Muzycy od początku istnienia chcieli przekazywać autentyczny folklor, poprzez kultywowanie narodowych tradycji, zwyczajów, tańców, przyśpiewek oraz gwary ludowej.

Obecnie  funkcję kierownika zespołu pełni Helena Biłyk-Sowińska, opiekunem muzycznym jest Edward Misiewicz, a choreografem Małgorzata Młodzianowska. Od 2009 "Porębiokiem" opiekuje się oławskie Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji. W swoim stałym repertuarze zespół posiada pieśni i tańce z regionów Dolnego Śląska, Beskidu i Rzeszowszczyzny.  Od kilku  lat jego szeregi zasilają członkinie Ludowego Zespołu Śpiewaczego "Koniczynka".  W ciągu ponad 30 lat istnienia zespół odniósł wiele sukcesów w kraju i za granicą. Najważniejsze z nich to koncert w Watykanie, podczas audiencji u papieża Jana Pawła II. Muzycy koncertowali w Niemczech, Czechach, na Litwie i Ukrainie. Brali udział  w cyklicznych imprezach gminnych, takich jak dożynki, festyny, koncerty charytatywne i inne okolicznościowe wydarzenia kulturalne. Wielokrotnie występowali dla niepełnosprawnych dzieci, podopiecznych Domu Pomocy Społecznej oraz w ramach finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zespół brał udział w wielu przeglądach kapel i grup folklorystycznych. Za swoją działalność otrzymał liczne  wyróżnienia i odznaczenia. W 2009 porębiocy śpiewali podczas Dożynkowego Święta Plonów Rejonu Wileńskiego, w dawnym dworku  Józefa Piłsudskiego w Pikieliszkach. Artyści z "Porębioka" uczestniczyli także w wojewódzkich spotkaniach klubów seniora w Piławie Górnej. W 2010 roku zespół otrzymał tytuł "Zasłużony dla gminy Oława". W maju tego roku kapela zdobyła trzecią  nagrodę na międzynarodowych targach agroturystycznych w Złotowie.

Pomimo wieloletniego doświadczenia, członkowie zespołu ciągle angażują się w działalność artystyczną regionu. Do wspólnego występowania chcą nakłonić także młodsze pokolenie. Chętne osoby mogą zgłaszać się do Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, tel. 71-735-18-05.

Skład "Porebioka"

Maria Kołodziej, Edward Misiewicz, Krystyna Lech, Urszula Janiszewska, Jerzy Migdalski, Przemysław Gancarz,  Krystyna Ochota, Zenon Gruszecki, Maria Ryczkowska, Mirosław Pełka, Helena Sady, Jan Sawicki, Helena Biłyk-Sowińska, Jan Sowiński, Janina Szymańska, Jerzy Świderski, Maria Chomicka, Anna Tarasiewicz, Danuta Biega, Józef Żurowski, Wiesława Szuba, Henryk Szuba i Arndt Petersen

Malwina Gadawa

malwina@gazeta.olawa.pl

Oceń artykuł:
Średnia ocen: 4 (4 głosów)

Komentarze

Avatar
Emeryt
Super Zespół i Wspaniali Ludzie - Pozdrawiam HJ Sowińskich :)
Dodano dnia: 25.06.2011 16:33:00
Odpowiedz
Avatar
gminny wieszcz
Dzięki takim zapeleńcom jak Edek Misiewicz ten zespół jeszcze istnieje i odnosi sukcesy.Edi tak trzymać!
Dodano dnia: 25.06.2011 11:13:33
Odpowiedz
Avatar
waga64
Jesteście wspaniali POZDRAWIAM I ŻYCZĘ SUKCESÓW.
Dodano dnia: 24.06.2011 08:01:53
Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dodajesz komentarz jako: Gość (zaloguj się lub załóż konto).

Treść komentarza *:
Wynik działania 2x9 *:
* - pola obowiązkowe

Sonda

Co było najlepszą atrakcją Dni Koguta?

Zlot Pojazdów Zabytkowych
77.48%
Koncerty
15.89%
Spektakle
6.62%

Pod kreską

Facebook