02 Sierpnia 2010

Zadowoleni z supermarketów, narzekają na drogi

Wśród osób publicznych największym zaufaniem cieszy się burmistrz Franciszek Październik

Oławianie uważają, że najsłabszą stroną ich miasta jest zły stan dróg i brak miejsc parkingowych, a mocną - bliskość Wrocławia, lotniska i autostrady. Najczęściej spędzają wolny czas z rodziną albo na działce, a wśród osób publicznych największym zaufaniem darzą burmistrza

Oława         Badanie opinii


Tak wynika z badań opinii mieszkańców na temat problemów środowiska lokalnego i wizerunku miasta. Zlecił je Urząd Miejski. - Wyniki mają być wykorzystane w pracach nad “Strategią promocji piasta Oławy” - mówi Ewa Szczepanik, sekretarz miasta. - Firma przygotowała ankietę z pytaniami otwartymi i zamkniętymi. Badania przeprowadzono na losowo wybranej grupie. Wzięło w nich udział ponad 500 mieszkańców Oławy, zróżnicowanych pod względem płci i wieku. 

Widziałem zmiany

Na wstępnie ankieterzy spytali, czy badani zauważyli jakieś zmiany w swoim mieście w ciągu kilku ostatnich lat. Odpowiadały osoby, które mieszkają w Oławie nie mniej niż 4 lata. 77% pytanych zauważyło zmiany, 8% nie zauważyło, a reszta nie była pewna. Dla większości były to zmiany raczej pozytywne. Negatywnie oceniło je 3% ankietowanych. Ankieterzy pytali o warunki życia w mieście, a badani oceniali m.in.: stan dróg, dostęp do internetu, poziom edukacji, wodociągi i kanalizację, warunki mieszkaniowe, liczbę żłobków i przedszkoli oraz imprezy i wydarzenia kulturalne. Bardzo źle oceniono stan dróg. Żaden z pytanych nie ocenił dróg dobrze. Raczej dobrze oceniono dostęp do internetu. 59% ankietowanych uznało poziom oławskiej edukacji za bardzo dobry i dobry, 35% za przeciętny, a 4% za zły. Raczej dobrze oceniono wodociągi i kanalizację. 48% respondentów pozytywnie ocenia warunki mieszkaniowe, 39% twierdzi, że są przeciętne, a 13%  - że złe i bardzo złe. Stan bezpieczeństwa w Oławie dobrze postrzega 45% badanych, 37% twierdzi, że jest przeciętny. 4% - że bardzo zły. Bardzo zadowolonych jest 6%. Przeciętną ocenę wystawiono instytucjom zajmującym się opieką zdrowotną i społeczną. Liczbę żłobków i przedszkoli uznano za niewystarczającą. 40% badanych przeciętnie ocenia imprezy i wydarzenia kulturalne, a 27% - bardzo źle.

Skąd oławianie wiedzą?

Głównym źródłem informacji na temat tego, co się dzieje w mieście, jest “Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie”. Na naszą gazetę wskazało 82%. Kolejne źródła wiedzy, to: własne obserwacje i spotkania, Oławska Telewizja Kablowa, portal internetowy naszej gazety (www.gazeta.olawa.pl), telewizja regionalna, strona internetowa Urzędu Miejskiego, biuletyn informacyjny UM “3S” oraz inne źródła internetowe. Oceniano również politykę informacyjną władz miejskich. 36% respondentów twierdzi, że władze raczej wystarczająco informują o swojej działalności, 29% uważa, że niewystarczająco.

Mocne i słabe strony

Za najmocniejszą stronę Oławy uznano jej położenie. Uważa tak 77% pytanych. Kolejne atuty miasta, wskazane przez badaczy w pytaniu zamkniętym, które wskazali respondenci: ciekawa historia i zabytki - 43%, cisza i spokój - 35%, podstrefy ekonomiczne i rozwój przemysłu - 34%, ogólna estetyka miasta - 18%, warunki mieszkaniowe - 18%, bezpieczeństwo - 17%, ciekawi ludzie - 10% i imprezy - 8%. Największa bolączka miasta to zły stan dróg i miejsc parkingowych. Odpowiedziało tak 84%. Ponad połowa uważa, że w Oławie nie ma wystarczającej ilości miejsc do spędzania wolnego czasu. Prawie tyle samo twierdzi, że słabą stroną miasta jest Rynek opanowany przez banki i instytucje finansowe. 36% za słabą stronę uważa wydarzenia i imprezy kulturalne, prawie tyle samo twierdzi, że w Oławie “nic się nie dzieje”. Kolejne wskazane minusy: bezrobocie, promocja miasta, ogólna estetyka i wspieranie lokalnych przedsiębiorców.

Zaufanie

Badano zaufanie oławian do instytucji, stowarzyszeń i firm. Największym zaufaniem darzą strażaków, potem długo, długo nikogo, a następnie - policję, szpital, Urząd Miejski, “Gazetę Powiatową - Wiadomości Oławskie”, Ośrodek Kultury, Straż Miejską, prokuraturę i sąd. Oławianie raczej nie darzą zbytnim zaufaniem osób publicznych. 38% odpowiedziało na otwarte pytanie, że nie darzy żadnej. Można było wymienić nie więcej niż 2 osoby. Największym zaufaniem cieszy się burmistrz Franciszek Październik. Wymieniano także radnych, sekretarza miasta, księży, redaktora naczelnego lokalnej gazety.

Bez kultury na działce

W pytaniu o wybieraną formę kultury, rozrywki i rekreacji autorzy ankiety dali do wyboru dziewięć możliwości spędzania wolnego czasu. Mieszkańcy Oławy najczęściej wybierają spotkania z rodziną i ze znajomymi poza domem i w domu. Następną ulubioną formą rozrywki jest odpoczynek na działce i w ogrodzie, później - imprezy masowe na powietrzu, czynne uprawianie sportu. Najmniejszym zainteresowaniem cieszą się imprezy biletowane w Oławie. 47% badanych nie zna miejskiego święta “Dni Koguta”, nigdy o nim nie słyszało i nie brało w nim udziału. Pozostali raczej dobrze oceniają atmosferę imprezy, a niżej - program.

Ocena władzy

Badani oceniali również działalność obecnych władz miasta. 50% ocenia je częściowo dobrze, częściowo źle. Złą i bardzo zła ocenę wystawiło 26% ankietowanych. Działalność w zakresie promocji miasta 41% oceniło częściowo dobrze, częściowo źle. 32% - źle i bardzo źle, a 20% dobrze i bardzo dobrze. Spośród zaproponowanych określeń wizji Oławy, wybrano hasło “Oława - dobre miejsce do życia”. Większość oławian jest dumna ze swojego miasta. 7% nie jest dumnych. 71% jest zadowolonych, że tu mieszka. Za największe sukcesy obecnych władz uznano: remonty budynków, liczbę supermarketów oraz wygląd miasta. Za porażki - budowę i remonty dróg, budowę krytego basenu oraz emigrację młodzieży za granicę. 61% badanych zadeklarowało, że weźmie udział w jesiennych wyborach samorządowych.

Podsumowanie - komentarz

Z badań wynika, że przeciętnego oławianina najbardziej denerwuje zły stan dróg i wygląd Rynku. W Urzędzie Miejskim tłumaczą, że badania robili, gdy zszedł śnieg, a drogi po zimie zawsze są bardziej zniszczone. Jak wygląda Rynek - każdy widzi - nie ma gdzie wypić kawy, zjeść ciastka, wkoło jeżdżą samochody. Badani z niecierpliwością czekają na kryty basen. Chyba dlatego, że słyszeli o nim przed każdymi wyborami. Gdy trzeba zapłacić za bilet na koncert, raczej wybierają grilla na działce. Oferta kulturalna nie zadowala i raczej rzadko z niej korzystają. Doceniają remonty, wykonywane w mieście i cieszą się, że rosną kolejne “Biedronki” oraz inne supermarkety. Większość jest dumna ze swojego miasta, a informacje o nim czerpią z naszej gazety albo z rozmów z innymi.  

Sukcesy obecnych władz Oławy:

59% remonty budynków
40% liczba supermarketów
30% wygląd, estetyka miasta
23% bezpieczeństwo mieszkańców
20% warunki mieszkaniowe
19% przyciąganie inwestorów
17% rozwój miasta
15% poziom bezrobocia
8% oferta kulturalna
6% inwestycje drogowe, remonty dróg

Porażki obecnych władz Oławy:

72% budowa i remonty dróg
68% budowa basenu krytego
43% emigracja młodych za granicę
33% oferta kulturalna
22% pomoc socjalna
20% wygląd i estetyka
19% promocja miasta
16% warunki mieszkaniowe, remonty budynków
13% wspieranie lokalnych przedsiębiorców
9% przyciąganie inwestorów

Osoby publiczne związane z Oławą, obdarzone największym zaufaniem:

38% inne (badani nie podawali nazwisk)
24% Franciszek Październik
8% ks. Waldemar Irek
5% Jacek Pilawa
5% Witold Niemirowski
4% Ewa Szczepanik
4% Ryszard Żuraw
3% Jerzy Kamiński
3% ks. Andrzej Szafulski
3% Marek Rostecki
3% Roman Kaczor

Tekst.: Monika Gałuszka-Sucharska
monika@gazeta.olawa.pl

Oceń artykuł:
Średnia ocen: 2 (4 głosów)

Komentarze

Avatar
pasat
A propos ankiety dotyczącej osoby cieszącej się najwyższym zaufaniem, a dokładniej - wyniku tejże. Proponuję proste eksperyment: zadajcie na Rynku przypadkowym dwudziestu przechodniom proste pytanie: "Kogo darzysz największym zaufaniem?", bez podpowiadania "właściwych" osób, rzecz jasna. Jeśli choć jedna osoba wskaże Franza Oktobera, to ja jestem rabinem Teheranu.
Dodano dnia: 06.08.2010 21:25:41
Odpowiedz
Avatar
Oko
Ankieta?a to dobre.Ludzie zaufania publicznego,ha,ha,ha.Czekam na dzień wyborów
Dodano dnia: 06.08.2010 14:03:05
Odpowiedz
Avatar
MARKUS_10
Uprzejmie odpowiadam na wpis"Geronimo" z dnia:4.08.br.Biorac udzial w ankiecie,wyrazilem SWOJ poglad i ocenę na pytania w niej zawarte.Moj glos jako jej uczestnika byl jednym z wielu ktorzy brali w niej udzial.Uwazam,ze skoro nasi wlodarze chca wiedziec co i jak widzi zwykly mieszkaniec Oławy,to nalezy wyrazic swoj poglad na zawarte w ankiecie tematy.Zrobilem to w dobrej wierze.Zapewniam Cie ze nie mam zwyczaju nikomu sie przymilac,ani KADZIC,bez wzgledu na to czy to jest posel,burmistrz,p.sekretarz czy farosz.Nie znam nikogo z nich i nie chce znac.To sa dla mnie obce osoby.Skad Ty GOSCIU(tak sie do mnie zwracasz,wiec i ja tez tak do Ciebie)wiesz kogo ja poparlem czy kogo mialem w czerech literkach??O ile pamietam to na pytnie dot.konkretnych osob sprawujacych funkcje wypowiadalem sie OBOJETNIE,bo bardzo trudno ocenic konkretnego czlowieka jesli sie go blizej nie zna.Geronimo,uwazam,ze jestes clowiekiem inteligentnym i zrozumiesz,ze mialem pelne prawo wyrazic swoja opinie na przedstawione problemy w ankiecie.Ankieta ta byla anonimowa.Szkoda,bo w innym przypadku zrobil bym wszystko aby moje opinie byly Ci znane i doszedl bys do wniosku,ze wypowiedz moja byla zgodna z posiadana wiedza.Zastanawiam sie po co w jakim celu i przed kim ja sie tlumacze???
Pozdrawiam.
PS:_To moj ostatni wpis dot.w/w sprawy,bo dla czytelnikow,tak sadze,sprawa ta staje sie uciazliwa i malo atrakcyjna.
Dodano dnia: 04.08.2010 19:44:07
Odpowiedz
Avatar
ania
no nie wierzę,to już szczyt arogancji i sama nie wiem już czego, żeby burmistrz za nasze pieniądze zlecał ankietę:( !!!!!!!1 przecież to kpina jakaś! Panie burmistrzu proponuję poczytać troszkę o ankietach i dowiedzieć się czegoś więcej na ich temat. Żeby ankieta była wiarygodna musi być przeprowadzona na próbie co najmniej 600 osób w takim mieście jak Oława, pytania powinny być otwarte, zeby dały prawdziwy obraz opinii, badanych respondentów no i próba ich wyboru tez ma tu znaczenie. Może w takim razie burmistrz mi odpowie jaką próbę wyboru responedentów wybrała firma i dlaczego pytania były sugerujące? A jeśli chodzi o jej wyniki to takie wyniki, jaka ankieta- burmistrz i sekretarz cieszą sie największym zaufaniem ha ha dobre- a co takiego zrobiła dla naszego miasta pani sekretarz, oprócz tego że się teraz uaktywniła w związku z zbliżającymi sie wyborami, albo pan Wszędzie skaczący Witold? Ach szkoda sie denerowować na wakacjach, mam tylko nadzieje, że mieszkańcy pójdą po rozum do głowy i tym razem wybiorą samych młodych do samorządu, którzy nie sa zamieszani w żadne układziki, a przede wszystkim nie są radnymi po 4 kadencje,nie sa nauczycielami i przysłowiowymi niemowami!!!!!!!!!!!!!!i w recie nie są zgrzybiałymi postaciami, które do rady dostały się po to, żeby im sie nie nudziło na emeryturze!
Dodano dnia: 04.08.2010 12:07:29
Odpowiedz
Avatar
Geronimo
Markus -nie ma się co obrażać. Jeśli wyniki tej pseudo ankiety na koszt podatnika pokrywają się z twoimi typami to jak najprościej określić twoje przekonania. Zlituj się gościu jeśli według ciebie osobami najbardziej zaufanymi w mieście jest burmistrz sekretarz i prezes klubu który chyli się ku upadkowi. Pierwszy od 25 lat prawie z urzędu nie wychodzi, jego sekretarz nie jest osoba zbytnio znaną i właściwie dla naszego miasta nie ma żadnych zasług, owszem ostatnio jest bardzo aktywna ale dla tego , że ruszyła kampania wyborcza. Przez ostatnie miesiące prawie jej w urzędzie nie było. Proszę mi wskazać choć jedno osiągnięcie dla miasta aby stawiać ją tak wysoko wśród osób obdarzonych zaufaniem publicznym.Natomiast prezes klubu Wito jest takim oławskim K.Mikke, dużo ma pomysłów, dużo gada, ale tak naprawdę nic ciekawego nie jest wstanie zdziałać ani w mieście ani w sporcie.Pozdrawiam!
Dodano dnia: 04.08.2010 10:00:07
Odpowiedz
Avatar
Słoma
OK, zmieniam zdanie, dla mnie też EOT. Mądrej głowie dość dwie słowie: http://www.animal-pr.pl/pl/index.php?a=news ;-)
Dodano dnia: 03.08.2010 23:41:35
Odpowiedz
Avatar
Słoma
Ok, MARKUS_10, spróbuję się "kopnąć". Przy okazji zapytam, ile za nią wzięli (choć to powinno być na http://bip.um.olawa.pl/). Zastanawiam się, czemu tak uciekasz. Może ta ankieta nie była anonimowa, co?
Dodano dnia: 03.08.2010 22:22:17
Odpowiedz
Avatar
Gość
Do XX-ale głupie pytania zadajesz,Czy ksiądz to nie człowiek ,nie mieszkaniec miasta ,nie obywatel tego kraju?Czy to jakiś kosmita? Zastanów się zanim gębę otworzysz,bo wiesz ,że mówisz, ale nie wiesz co mówisz.
Dodano dnia: 03.08.2010 21:53:54
Odpowiedz
Avatar
MARKUS_10
Odpowied dla"Sloma"na wpis z godz.20/54
Jesli chcesz poznac calosc zawartosci ankiety,proponuje kopnac sie do jej autorow.Jestem pewien ze udostepnia Ci jeden egzemplarz bo to zadna tajemnica.Na pytania ktore stawiasz odpowiedzialem w ankiecie.Uwazam,ze temat zostal wyczerpany i nie powracajmy do tego,bo w oczach czytelnikow mozemy uchodzic za nawiedzonych.Koniec tematu.Pozdrawiam.
Dodano dnia: 03.08.2010 21:43:35
Odpowiedz
Avatar
Słoma
MARKUS_10, czy w tym sondażu były jeszcze jakieś inne wątki, tzn. takie, o których nie wspomniano w artykule? I ponawiam pytanie: naprawdę uważasz, że rosnąca liczba marketów to sukces "naszych" włodarzy?
Dodano dnia: 03.08.2010 20:54:54
Odpowiedz
Avatar
MARKUS_10
Odpowiedz dla"Geromino"i"Sloma"Dziekuje wam,ze odniesliscie sie do mojego wpisu.Jestem zaskoczony zjadliwoscia wypowiedzi"Geronimo"Czuje sie jednak zobowiazany,aby odpowiedziec,ze nie jestem zadnym czlonkiem BBS,kolka rozancowego,rodziny RM i innych.Nie wiem nawet co to jest za organizacja,stowarzyszenie czy szlak wie co.Pragne Ci jednak doradzic,ze jak szukasz kogos do"obsobaczenia" to znajdz sobie inny obiekt zainteresowania.Ja powiedzialem tylko ze bralem udzial w sindazu.Nic wiecej.Pozdrawiam pomimo wszystko.
Dodano dnia: 03.08.2010 19:31:05
Odpowiedz
Avatar
XX
Czy Oława to miasto kościelne? Umieszczanie księży obok osób świeckich uważam za nieporozumienie zmierzające do nikąd.Dość pozytywnie oceniam dyr. Rozteckiego, który szefuje oławskiemy OK dopiero od 3 lat i dojeżdża z Wrocławia. Przyjezdny dyrektor wykonuje swoją prace za wynagrodzenie i co w tym szczególnego, by znaleźć się na liście osób zaufanych? Mieszanie kultury z grilem to tez coś nienormalnego. Ile kosztowało to bzdurne badanie? Nie mam żadnych złudzeń, że burmistrz ropoczął juz kampanię wyborczą. Będzę chyba ostro...
Dodano dnia: 03.08.2010 17:58:51
Odpowiedz
Avatar
o jejku
47% badanych nie zna miejskiego święta “Dni Koguta”, nigdy o nim nie słyszało i nie brało w nim udziału. - to po co do jasnej cholery miasto placi po 200 tys zl i wiecej kazdego roku na trzydniowy festyn , jesli co drugi mieszkaniec nawet nie slyszal o tej imprezie?
Dodano dnia: 03.08.2010 12:16:04
Odpowiedz
Avatar
młodyolawianin
Zgadzam się ta ankieta to jedna wielka farsa, co panie burmistrzu zbliżają się wybory i sztucznie trzeba sobie notowania podnieść i swojej ekipie. Nie dość że nie jest podane kto zrobił tą ankiete to jeszcze za nasze pieniądze !! Nie ma co się dziwić w oławie mamy rządy uzurpatora, który wbrew zdrowemu rozsądkowi robi sobie reklame za nasze pieniądze.
Dodano dnia: 03.08.2010 12:01:06
Odpowiedz
Avatar
Oławianin
Geronimo od kilku lat masz jaśnie nam panującą bandę wzajemnej adoracji, którą ściśle lansujesz. I jeszcze narzekarz? Prosty układ: biznes, politycy, kler. Jak to dziwnie historia kołem się toczy. Czyżby tęsknota za szlachtą i hrabiostwem, polowaniami organizowanymi przez gajowego i jego zaganiaczy w miejscowych kołach PłOwieckich?
Dodano dnia: 03.08.2010 11:23:03
Odpowiedz
Avatar
Geronimo
Markus nie ośmieszaj się - przecież gołym okiem widać, że ta cała ankieta to jedna wielka lipa. Ten kto zlecił badania jest najbardziej obdarzony zaufaniem mieszkańców -akurat(?), a przy nim załapali się sekretarz i prezes klubu. To jedna wielka kpina żeby robić ankietę za pieniądze podatników. Markus jeśli brałeś udział w tej ankiecie to na pewno jesteś członkiem BBS albo pracownikiem urzędu.
Sztabowcy BBS -dwója z marketingu politycznego!
Dodano dnia: 03.08.2010 10:11:32
Odpowiedz
Avatar
Słoma
goofy, wcale się nie wysypałem, bo to literówka była (n jest obok m) na klawie. Jeśli dalej nie kumasz, to było "typo". Teraz już na pewno rozumiesz. A teraz do meritum: pokaż mi, w którym miejscu napisałem, że coś jest zasługą obecnie panującego? I na koniec: co zamierzasz konkretnie zrobić, żeby dalej mieszkać w Oławie, ale żeby mniej wokół ciebie było syfu i supermarketów? Będziesz burzył te ostatnie? Buhaha... To żart taki, przecież sam napisałeś, że markety to nie Franz i prywatna inicjatywa...
Dodano dnia: 02.08.2010 23:07:51
Odpowiedz
Avatar
goofy
Słoma, dobrze piszesz, ale się wysypałeś na zakręcie - imho, a nie inho. Wiadomo, dobrze, że mamy Wrocek pod ręką, port lotniczy, opera, uniwerek itd. Ale nie daj sobie wmówić, że to wszystko zasługa Franza Octobera. Jego zarządzenie Oławą to kiczowata tandeta poparta strukturą zależności na dobrym smarze. Oławianie dobrze wiedzą, że większość supermarketów powstała, bo inwestorzy taka mają strategię i Franz nie mógł ich powstrzymać. Teren pod te blaszaki przecież nie był jego. Żeby być dobrze zrozumianym, ja też chce mieszkać w Oławie, nie mam zamiaru emigrować do Irlandii, ale tego co robią z moim rodzinnym miastem nigdy nie zaakceptuję. A widzę zbyt wiele syfu i supermarketów.
Dodano dnia: 02.08.2010 22:20:14
Odpowiedz
Avatar
Słoma
MARKUS_10, naprawdę rosnąca liczba marketów napawa cię dumą i radością? Uważasz to za sukces miasta?
Dodano dnia: 02.08.2010 21:30:03
Odpowiedz
Avatar
MARKUS_10
Bralem udzial w tej ankiecie.Odwiadzila mnie mila pani i na jej prosbe udzielilem stosownych odpowiedzi na zadane pytania.Z zamieszczonego zestawienia wynikow widze,ze moje"typy" pokrywaja sie z w/w
Pozdrawiam czytajacych.
Dodano dnia: 02.08.2010 20:03:04
Odpowiedz
Avatar
Słoma
Trochę bym polemizował. INHO bliskość Wrocławia i A4 jest baardzo in plus (tylko drogi trzeba zbudować "europejskie"). Nie oszukujmy się, że większość społeczeństwo to tłuszcza, więc chce chleba i igrzysk (supermarkety to taka budżetowa namiastka). Kultura wyższa w bardzo ograniczonym zakresie, ale istnieje. Wystarczy nieco chęci, by ją znaleźć. Zachęcam redakcję WO, do sprawdzenia, czy to badanie nie miało wersji rozszerzonej i jak jego wyniki będą socjologicznie wykorzystywane w kampanii podczas najbliższych wyborów. Dróg nam raczej nie zbudują, ale na pewno przykryją ten drażliwy temat wmurowanie kamienia węgielnego celem wyeliminowania zarzutu nr 2 ;-)
Dodano dnia: 02.08.2010 20:00:40
Odpowiedz
Avatar
Gość
widzicie co ludziom potrzebne do szczęścia ?-supermarkety.Na kulturę w mieście ,której w ogóle nie ma nie narzekają.Potrzeby niższego rzędu interesują Oławian. Przykre ale prawdziwe.
Dodano dnia: 02.08.2010 16:35:38
Odpowiedz
Avatar
goofy
ciekawe kto wybierał "losowo wybranych" Ta ankieta to klęska burmistrza. Siła miasta - to bliskość wrocławia i dużo supermarketów. Obraz miasta zaniedbanego i bez dobrych dróg, promocji i troski o mieszkańców. Czy kolejne 20 supermarketów poprawi nam samopoczucie? Chyba sobie franz zaszkodził tą ankietą.
Dodano dnia: 02.08.2010 14:59:49
Odpowiedz
Avatar
Słoma
Jeśli sukcesem władz jest "liczba supermarketów", to domyślam się, jaka była metodologia badań (to właśnie było jedno z tzw. pytań zamkniętych). Jako aktywny podatnik jestem ciekaw, ile ta odkrywcza ankieta kosztowała.
Dodano dnia: 02.08.2010 13:55:48
Odpowiedz
Avatar
Geronimo
Ja też zleciłem wykonanie ankiety- kto ma największe szanse w najbliższych wyborach na burmistrza. Według opinii ankietowanych naszym burmistrzem zostanie Hugo Chavez.To jest tak samo jak z przedstawionymi osobami zaufania publicznego.Skąd tam się wzięła pani sekretarz czy prezes osławionego klubu piłkarskiego ,,Łubu Dubu" - kim oni są??? Cóż takie zrobili dla Oławy, żeby ich obdarować największym zaufaniem.
Dodano dnia: 02.08.2010 12:56:51